Wybór ula Dadant czy wielkopolski

Moderator: krzysglo

jot1990
Nieśmiały
Nieśmiały

Wybór ula Dadant czy wielkopolski

Post autor: jot1990 »

Witam mam nie lada problem z wyborem ula. Zaczynam dopiero jako początkujący pszczelarz mam już swoje 2 nowe ule typu Dadant (jeszcze puste).Pszczelarze którzy mi pomagają mają ule wielkopolskie i mówią ze są lepsze niż dadanta wiec zaproponowali mi abym przerobił jakoś te ule . Więc nie wiem czy przerabiać te ule czy trzymać się swoich uli i nie kombinować z przerobieniami.I czy tak naprawdę ule wielkopolskie są lepsze od Dadanta ?

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

każdy chwali to co ma ...... nie ma ula doskonałego ... myślę że spróbuj na tych co masz ....zrób lub kup jeden inny np wielkopolski ... sam stwierdzisz na jakich lepiej się pracuje ... piszesz że zaczynasz to na początek taki rozgardiasz ci nie zaszkodzi ....powodzenia życzę :706: :706: :706: :706: :706:
Radek73

Damian1995
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Damian1995 »

Ja wole wielkopolskie. Są najlepsze!!!
Mam 7 pni hehe

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

To prawda, że każdy chwali to co ma, ponieważ taki typ ula najlepiej zna, bo w nim gospodaruje. Ale gospodarując w ulach typu leżak i w ulach typu stojak jestem za wyróżnieniem uli typu stojak, między innymi dlatego ze ule te mają nieograniczone możliwości powiększania gniazd, za pośrednictwem dodania kolejnego korpusu. Aby nie tworzyć nowych konstrukcji radziłbym prowadzić pasiekę w ulach wielkopolskich z tym, że każda rodzina miałaby do dyspozycji: stojak, dennicę, korpus gniazdowy, średnio 3 korpusy pół- nadstawkowe jako miodnie w okresie lata i daszek. W okresie zimy ul składał by się ze stojaka, dennicy, pół nadstawki, korpusu gniazdowego i daszka.
Gospodarowanie na różnych ulach w jednej pasiece uważam za ni właściwe. Wyboru należy dokonać na samym początku pszczelarzenia.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Awatar użytkownika
maniek1
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Re: Wybór ula Dadant czy wielkopolski

Post autor: maniek1 »

jot1990 pisze:Witam mam nie lada problem z wyborem ula. Zaczynam dopiero jako początkujący pszczelarz mam już swoje 2 nowe ule typu Dadant (jeszcze puste).Pszczelarze którzy mi pomagają mają ule wielkopolskie i mówią ze są lepsze niż dadanta wiec zaproponowali mi abym przerobił jakoś te ule . Więc nie wiem czy przerabiać te ule czy trzymać się swoich uli i nie kombinować z przerobieniami.I czy tak naprawdę ule wielkopolskie są lepsze od Dadanta ?
Nie kombinuj jak "koń pod górę". Masz Dadanty to idź w tym kierunku. Żadnych innych nie wprowadzaj. Jeden typ ula, jeden typ ramki. Czy wiesz jak to ułatwia gospodarowanie?
Jeżeli już, to w wolnym czasie wykonaj sobie ul "kłodę", ustaw w pasiece i ciesz oczy oryginalnością i pomysłem. I tylko tyle.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

Jot1990 nie napisałeś jeszcze jakie to są ule leżaki czy stojaki, ja jeszcze dorzucę swoje pięć groszy, idź w kierunku stojaka czyli korpus gniazdowy i kilka nadstawek, ponieważ kubaturę ula możesz rozbudować według potrzeby i bez ograniczeń
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Cóż tu doradzać młodym i początkującym pszczelarzom - od razu zacząć praktykę na ulach korpusowych, obojętnie jakie macie, uwzględniając lokalną bazę pożytkową oraz możliwość wędrówek.
Ja też tak kiedyś po blisko 10-ciu latach gospodarki w warsz.poszerzanych chciałem przejść na ule wlkp. Niestety, nie miałem dostępu do obrabiarek, by samemu rozebrać część niezasiedlonych uli i przerobić je na korpusowe wlkp.

Jednak przyjdzie pewien wiek lub nie daj Boże schorzenie nie pozwalające dźwigać korpusy i wtedy jeżeli nadal mamy zamiłowanie do pszczół to bardzo chętnie wrócimy do leżaków, czy to wlkp, czy warszawskich.

Pozdrawiam Stanisław Z.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jak masz smykałkie do majsterkowania to przerób te dadany. Jak ci radza koledzi co maja wielkopolskie bo moga ci dac odkład na 5 ramkach i gdzie ich wsadzisz. Chyba ze juz jesteś w podeszłym wieku to dadan jest wygodniejszy bo nie trzeba zdejmowac korpusów. Pozdrawiam miły_marian

jot1990
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: jot1990 »

Ja mam dadanty z zdejmowanym korpusem i nadstawka o ile się nie mylę są to dadanty 1/2 .

birkut

Post autor: birkut »

mily_marian pisze:Jak masz smykałkie do majsterkowania to przerób te dadany. Jak ci radza koledzi co maja wielkopolskie bo moga ci dac odkład na 5 ramkach i gdzie ich wsadzisz. Chyba ze juz jesteś w podeszłym wieku to dadan jest wygodniejszy bo nie trzeba zdejmowac korpusów. Pozdrawiam miły_marian
do dadanta zawsze można włożyc ramkę wielkopolską odwrotnie niestety sie nie da , dodajesz listewkę długosci gornej beleczki dadanta mozna drutem zamocowac i wieszasz jak przejdą na oryginały wycofujesz

daro

Post autor: daro »

Ciekawie koledzy piszą - można powiększać bez ograniczeń.Ciekawe po co i na co ? No i co na to Matka ? Chcesz większy zrobisz na 25 ramek z nadstawką -daj Boże pełny pszczół że o miodzie nie wspomnę a dadana na wielkopolski nie przerobi -wygnać pomagierów!Zrobić to co Radzi Marian.

birkut

Post autor: birkut »

daro, ja pisząc o ramce wielkopolskiej mam na mysli ze zakupując rodzinę na ramkach wielkopolskich mozesz ją umieścic w ulu dadanta, odwrotnie sie nie da, ul dadanta na ul wielkopolski mozna przerobić bedą grubsze ściany , amatorsko to mozna zrobić i jako amatorska na stałym stanowisku bo bedzie ciężki

daro

Post autor: daro »

Przepraszam Kolegę Birkuta Bo pisząc źle spojrzałem na post.A przerabianie dadana na wielkopolski - możliwe,tylko zasadnicze pytanie PO CO? Postąpić należy w/g jego rady plastry wielkopolskie umieścić w tym co ma się.A dysputy który rodzaj ula jest leszy są dysputami o wyższość Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia - BEZ SENSOWNE !

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

PAWEŁ83, a co to za nowy typ uli??
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

PAWEŁ83
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: PAWEŁ83 »

Witam po dłuuugiej nie obecności miałem problemy z hasłem , już myśleliście żae dam wam spokój??? He he nic z tego ;]. A tak na poważnie to jak i kiedy dokarmiacie pszczoły na zimę?? a ja mam na ramkach nie na wszystkich ok 10 cm od góry miód to zbierać go jeszcze czy zostawić na zimowanie dla pszczół?powiedzcie mi bo słyszałem że jest płyn na zimowanie pszczół zamiast cukru jak jego nazwa i co wy polecacie tradycyjnie cukier czy takie płyny? dziękuje za pomoc i pozdrawiam

ODPOWIEDZ