Strona 1 z 1

JAk zabezpieczyć ramki na zimę,?

: 2007-10-14, 19:20
autor: romanal1975
TA franca zapaprała mi już tyle ramek, że braknie mi na dokładkę na przyszły rok. Inne uszkodziły myszy i koty goniące za myszami, trochę słońce. Jak to się robi, by przerwać tą passę??? Tylko szybko poradźcie, bo pasieka w zagładzie!

: 2007-10-14, 20:06
autor: henrmiko
Żeby prowadzić prawidłowo gospodarkę pszczelarską należy mieć oprócz wiedzy podstawowej odpowiedni
sprzęt i odpowiednie szczelne, czyste, bez myszy i motylicy pomieszczenia. Ramki wyjęte z uli powinny być przechowywane w chłodnych czystych pomieszczeniach pozbawionych myszy i motylic. Temperatura -10 stopni C. niszczy motylice w każdej postaci.

: 2007-11-15, 19:09
autor: pszczelarz51
W kilku tematach była już mowa o zabezpieczaniu plastrów przed motylicą i gryzoniami. Trzeba troszkę poszperać to kilka trafnych rozwiązań się znajdzie. Mróz plastrom nie szkodzi a wręcz przeciwnie niszczy motylicę w każdej postaci,(tak samo wysoka temperatura) natomiast przed gryzoniami można plastry schować np. w transportówkach lub w innych skrzynkach tak by gryzonie nie weszły.Zniszczone plastry bardzo żle świadczą o pszczelarzu. Pozdrawiam Pszczelarz 51.

: 2008-01-07, 17:58
autor: Drohne
Przypomnę tylko, że temeratura - 7 stopni C w ciągu 4,5 h zabija wszystkie stadia rozwojowe motylicy.To samo osiągniemy juz po 2h w temp. - 15 stopni C.
Więc mrożenie to jedna ze skuteczniejszczych metod. Wiem, że nie każdego stać na kontener chłodniczy, ale można wykorzysać starą zamrażalkę lub zanim zaczną się mrozy zasiarkować kilkakrotnie w zamkniętym pomieszczeniu lub w rękawach foliowych. U naszych zachodnich sąsiadów jest do nabycia eko-preparat do opryskiwania ramek pod nazwą B401. Jedna flaszeczka kosztuje coś około 12 euro i starcza na opryskanie około 150 ramek dadanowskich. Preparat się rozcięcza 1:9 z czystą wodą i opryskuje plastry, które muszą potem wysnąć zanim trafią do magazynu.
Pozdawiam

: 2008-01-21, 22:06
autor: mily_marian
Trzeba ramki wieszać z 3 centymetrowym odstempem. Ty napewno dałeś na kupe ramki a to wsam raz jako motylica lubi. Twraz bendziesz miał dużo wosku szypko wytapiaj, Pozdrawiam miły_marian

: 2008-04-29, 09:31
autor: lara
Witam
Dowiedziałem się od doswiadczonego pszczelaża jak łatwo i w prosty sposób mozna sobie z tym poradzić mianowicie:
W pomieszczeniu do tego przeznaczonym wiaszamy rameczki na dwuch drutach które są umocowane od sciany do sciany. na kazdą z ramek zakładamy kartkę z jakiegoś kolorowego czasopisma i stawiamy ramki w niewielkim odstępie jadna od drugej. Rewelacyjny sposub tylko koniecznie kolorowa gazetka.
pozdrawiam

: 2008-04-29, 21:01
autor: Apiwil
A co ma do tego kolorowa gazetka jak można wiedzieć, ma wabić swoimi kolorami czy w tuszu zawarte są jakieś chemiczne srodki które nie odpowiadaja motylicy i innym owadą.

: 2008-05-02, 21:28
autor: mily_marian
Motylica nie znosi zapachu farby drukarskiej lepsza jest zwykła gazeta niz kolorowa. Pozdrawiam miły_marian

: 2008-05-03, 18:40
autor: marcin
Najtańszym i najlepszym sposobem chyba jest zapewnienie przeciągu między ramkami bardzo tego nie lubi przynajmniej wiem że się sprawdza bo na uczelni tak się przechowuje ramki i nie ma strat

: 2008-07-05, 15:54
autor: wtrepiak
Formalina kosztuje w granicach 20zł za 5lit . Mam beczkę 250lit plastykowa układam wlewam ok 2setek i zakręcam ,ale przed włożeniem ramek oczyszczam z wosku i propolisu. Po wyjęciu dobrze wietrzę , jak nowe .
pozdrawiam
Wiesław

: 2009-01-23, 08:56
autor: Leja Józef
Walkę z motylicą należy rozpocząć od właściwego magazynowania ramek. Nie każdy ma specjalny magazyn a przetrzymywanie ramek na strychu to nijak się nie ma z higieną. Proponuję koledze zaopatrzyć się w stare szafy ubraniowe. Wewnątrz szafy należy wykonać wieszaki aby ramki wisiały tak ciasno jak w ulu i ciasno na wysokości. Taka szafa. Może pomieścić ramki z kilkunastu uli Nie jest ważne czy ramka będzie bokiem czy przodem do drzwiczek. Na odstępy mogą pozwolić sobie posiadający wielkie magazyny lub małe pasieki.
W szafie należy wykonać wentylacje, którą należy zabezpieczyć drobniutką siatką.
Z motylicą walczę poprzez spalanie siarki. Przy zamkniętych wentylacjach w szafie na rozżarzony węgiel drzewny w metalowym pojemniku należy wsypać trochę siarki wstawiając na dno szafy. Dokładnie uszczelnić szafę. Spalana siarka dotrze wszędzie. Zabieg powtarzam co dwa tygodnie. Nigdy nie miałem problemu z motylicą .Od pierwszych mrozów otwieram wentylacje i pozostawiam aby ramki się wywietrzyły.

: 2009-01-23, 13:27
autor: Fred1
odpisałeś książkową definicję,ja przechowuję na toczku w korpusach bez powałki no i bez siarki kolega od kilku-dzieści lat ma 20m od pasieki na dwuch słupkach zadaszenie dwuspadowe od spodu zawiesza ramki i przechowują się bez motylicy, amator nie powinien komplikować, pszczelarstwo to nie religia niema słowa,,Pop kazał.

: 2009-01-23, 15:17
autor: Leja Józef
Amator nie powinien komplikować sobie życia, ale nie wszyscy potrafią zakazać motylicy żerowania na ramkach. Uważam, że każdy amator powinien znać podstawowe problemy .