notki

Moderator: krzysglo

edwin
Stukacz
Stukacz

notki

Post autor: edwin »

Pax Prowadzę trzy gatunki notatek w formie katalogowej. We wszystkich używam kartki A5, zginam w pół i przechowuję w kopertach listowych.
I.- Katalog rodzin.
Każda rodzina ma kartkę A5. Zginam wpół i w lewym górnym rogu numer rodziny.
Zawsze od nowego wiersza: data i zapiski prac i.i. uwagi. Przy zmianie matki; gruba krecha. Przecież to inna rodzina.
2.- Katalog kalendarzowy.
Rozmiar jak wyżej, ale osobne koperty na każdy miesiąc. W lewym górnym rogu datę dnia i miesiąca. Zawsze od nowego wiersza datę roku i uwagi o pogodzie i innych zdarzeń pszczelarskich.
3.- Katalog rzeczowy, alfabetyczny.
Rozmiar jak wyżej. ale w lewym górnymi rogu hasło. N.p. Adresy kolegów pszczelarzy. Rojka. Wymiana matki, łączenie rodzin. nawet miodobranie. Zdarzało się, że w trakcie miodobrania zapomniałem coś przygotować. Teraz postępuję według własnego toku pracy. Ale i o warozie zebrało się wcale wiele kartek z nowymi uwagami.
Radzę zadać sobie trud notatek, a pszczelarz będzie mądrzejszy.
Z Bogiem: Edwin
edwin

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

JA mam Karte ula i tam piszę , jedna wystarczy na sezon. Czasami stosuję dodatkowa np. podczas pierwszego oblotu czy karmienia by nie pogubić się. ZImą jest to super lektura ;)
pozdrawiam Marcin

avico

Post autor: avico »

Nie jest ważne jak, czym i na czym. Liczy się skutek.

Proszę nie mieć kosmatych myśli, bo chodzi tylko o notatki.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Ja w każdym ulu co jest rodzina mam kartkie a4 . Jak otwieram daszek to pierwsze czytam kartkie kiedy był ostatni przeglond czy man dołozyc suszu czy wezę kiedy wytargać ramkie z trutniamy. Ile wziełem ramek miodu ile dałem kilo cukru itd. Jak zaglondam to wiem czy dołożyc wezy czy dac ramkie czerwiu z innej rodziny albo dosypać pszczół z innej rodziny i mam jasnosć co mam w tej rodzinie robic. Pozdrawiam miły_marian

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: eryk.klemens »

Zapisy pasieczne

Obrazek

Zapisy mają czemuś służyć, zapisuje się to co potrzebne, oczywiście „kupiłem” propozycje dr G. Liebiga drukuję na kartce A4 tabelę jw, którą wieszam na szafce w pasiece (na przybory)
Pierwszy wiersz nr rodziny, ostatnia rubryka uwagi, pierwsza kolumna data czynności.
I tak zakładanie miodni M, nastrój rojowy X, większy XX do XXX, rójka oznaczenie ! Wirowanie H 12 (12 ramek miodu) karmienie F 16 (16l)
Do selekcji ranking kryteriów poz pierwsza to łagodność/złośliwość – złośliwe zapis Z czerwona pineska na ul i dalej nie ma co notować – rodzina do kasacji. Poz druga rojliwość rojne zapis XXX żółta pineska do kasacji . Pozycja trzecia w selekcji to nie jak u innych że pierwszą kategorią selekcji jest miodność, biała pineska na ul zapis G w rocznym posumowaniu gdy są łagodne, nierojne i miodne.
Zabranie zasklepu czerwiu trutowego D, ramki do zbiorczego odkładu A. Kwas mrówkowy AS, szczawiowy OS i wszystko.
Inne zapisy niepotrzebne, w jednym arkuszu jest wszystko. Jest jeszcze pozycja uwagi i ściąga jaki kolor matki (znakowane). Przy wychowie matek czterech kroków 80 - 90% matek jest wymienianych co rok dłużej jak dwa lata nie ma co trzymać, metoda selekcji i „moje pszczoły są najlepsze” nie ma co zawracać sobie gitary liniami .. hodowcami ...

Awatar użytkownika
Z3Vt
Obserwator
Obserwator

Post autor: Z3Vt »

Super, dzięki wielkie za sprawdzone porady :) Z całą pewnością mi się przydadzą :)
Nadziei nie da się ujarzmić regulaminem ani wcisnąć pod but przykrych doświadczeń. To błogosławieństwo i przekleństwo zarazem.

ODPOWIEDZ