moja słoneczna topiarka

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
dasz81
Obserwator
Obserwator
Kontakt:

moja słoneczna topiarka

Post autor: dasz81 »

Witam, rok temu rozpocząłem przygodę z pszczołami. Wiele urządzeń robię, przerabiam sam. Chciałem przedstawić moją nietypową słoneczną topiarkę do wosku. Powstała w ciągu 2 godzin i kosztowała mnie 15 zł.
Elementy których użyłem:
- stara blachy do ciasta ( 37x24x6 cm, grubość ścianki 1,5 mm),
- 2 kątowniki,
- szyba 30x40 cm,
- papa pokryta warstwą folii aluminiowej 50x40 cm,
- aluminiowa siatka z filtra powietrza 12x23,
- 2 gwoździe,
- pianka montażowa 500ml - 15 zł.

Wszystkie elementy pospawałem tak jak na zdjęciach.
Pierwsze testy odbyły się bez izolacji, faktycznie efekty były słabe. Obkleiłem blachę pianka i dołożyłem papę aluminiowa. Efekty były satysfakcjonujące.
Minusem tej topiarki jest to że nie można ułożyć ją pod kątem 40-45 stopni, gdyż pojemność zbiornika zmniejsza się do 0,5l. Przy obecnym położeniu zbiornik na wosk ma pojemność ok 0,8l.
Załączniki
topiarka.JPG

Włodek
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Włodek »

dasz81 pisze:Minusem tej topiarki jest to że nie można ułożyć ją pod kątem 40-45 stopni, gdyż pojemność zbiornika zmniejsza się do 0,5l
To może do któregoś dolnego narożnika wlutować (wspawać) kawałek rurki, żeby płynny wosk uchodził do zbiorniczka zewnętrznego?

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

Jeśli ta blacha od ciasta jest ocynkowana, to wosk będzie Ci czerniał. Przerabiałem to, bo chciałem takiej formy na ciasto użyć jako zbiornika wosku. Straciłem przez to kilka kg wosku. O błędzie uświadomił mnie kolega z tego forum, qq.
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

birkut

Post autor: birkut »

no i ramki do topienia mimo wszystko dobrze ułozycna siatce gdy leża na dnie wosk wszystek nie wypłynie ze zboin,

ODPOWIEDZ