Strona 1 z 1

topiarka elektryczna

: 2009-12-11, 12:03
autor: edwin
Za 162 czy nawet 120 Marek NRD kupiłem w Goerlitz w 1970 roku topiarkę elektryczną z przyciskiem śrubowym, służy mi do dziś. Kosz otaczam koszulą z blachy (taką rurą z blachy), wosk nie wypryska poza topiarkę. Nogi stawiam do trzech rurek wodociągowych, tylna jest wyższa, wosk spływa do głębszej rynienki. Do kosza wkładam koszulkę z bawełny, sięgającej do dnia, którą u góry przeginam na zewnątrz i mocuję agrafkami. Woszczynę roztapiam na bryję i wlewam do kosza. Zaginam u góry koszulę nad bryją. Odpowiednio długi kawał bawełny skręcam i robię z tego Semmering do kosza wzdłuż ścian. Różna rozszerzalność termiczna nie pozwala na szczelność między płytą dociskową a koszem. Wkładam tę płytę i śrubunek. Topię przez sześć godzin, dokręcając. Gdy wosk już nie wypływa, luzuję przycisk, belkę wyciągam z obejm i kładę na koszu. U góry w koszu byłem wyborował naprzeciw siebie dwa utworki. Przez nie drutem mocuję belkę do kosza i kręcąc wypycham jeszcze gorący makuch wytłoków z kosza. Uwalniam ściśniętą wokół makucha koszulę bawełnianą. Wytłoki nie chce nawet woskobójnia w Miłosławiu. Takie topiarki elektryczne można za około 900 zł kupić w Goerlitz przy Zwickauer Strasse. z Bogiem: Edwin

: 2009-12-11, 15:25
autor: qq
6 godzin wytapiania ,to się wogóle nieopłaci tego robić ,lepiej okazyjnie kupic polską topiarkę ,TOMER-a czy dwuśrubową i spokojnie w przciągu max. 2 godz. wytapiać wsad w zależności w której . I mniejsze zuzycie energii i sens wytapiania .

: 2009-12-11, 15:48
autor: arekfreus
Ja mam dwuśrubową szybko się topi ale spaliła się górna grzałka i w tym roku nie wytopiłem wosku :709: nie wiem gdzie taką spiralę grzewczą kupić, bo takich topiarek już chyba nie produkują.

: 2009-12-11, 18:06
autor: qq
arekfreus pisze:Ja mam dwuśrubową szybko się topi ale spaliła się górna grzałka i w tym roku nie wytopiłem wosku :709: nie wiem gdzie taką spiralę grzewczą kupić, bo takich topiarek już chyba nie produkują.
http://www.allegro.pl/item824850027_spi ... _650w.html Tu na tej aukcji (zakup) powinieneś rozwiązać kłopot z topiarką. Poprostu,kupujesz wymieniasz i wytapiasz dalej . Zresztą spiralę można również dostać w sklepach AGD .Zawsze jak Mi padnie topiarka to kwestia zakupu nowej spirali i wymiany. Powodzenia .

: 2009-12-11, 18:48
autor: arekfreus
qq, dzięki za pomoc ale obawiam się że spirala nie będzie pasować. Ta spalona ma 96 cm długości i jest gruba i sztywna. Popytam w sklepach AGD może uda się kupić.

: 2009-12-11, 18:58
autor: pawel anczakows
Ja mam TOMER z jedną śrubą może mi się uda prędzej kupić taką spirale.Też od górnej grzałki.

: 2009-12-11, 19:52
autor: Stanisław Zbieg
Szanowni Koledzy ! Spirale i grzałki mikowe dla topiarki Tomer ma w ofercie znany sklep pszczelarski Salamon w Częstochowie. Ma też stronę WWW, gdzie można znaleźć oferowane wyroby. A to strona: http://www.sprzet-pszczelarski.pl/biuletyn_art3.php

Pozdrawiam Stanisław Z.

: 2009-12-11, 20:27
autor: arekfreus
Będę musiał wybrać się do tego sklepu osobiście (na szczęście do Cze-wy mam niedaleko) bo napisałem do nich e-mail (ok 2 miesiące temu) z zapytaniem czy mają taką spirale w ofercie i do dnia dzisiejszego odpowiedzi nie otrzymałem.

: 2009-12-12, 23:21
autor: krzysglo
arekfreus pisze:Będę musiał wybrać się do tego sklepu osobiście (na szczęście do Cze-wy mam niedaleko) bo napisałem do nich e-mail (ok 2 miesiące temu) z zapytaniem czy mają taką spirale w ofercie i do dnia dzisiejszego odpowiedzi nie otrzymałem.
A z telefonu ? nie można skorzystać ?
Ja dzwoniłem. Dogadałem się.
Jak komuś zależy na czasie ? to nie czeka 2 miesiące, tylko dzwoni.

: 2009-12-13, 08:53
autor: edwin
W poprawieniu topiarki elektrycznej z Goerlitz, posłanej 11. bm. zapomniałem pożyteczną rzecz. Dałem sobie zrobić drugi kosz ze stali nierdzewnej i używam teraz tę topiarkę też do wyciskania soku z owoców rozdrobnionych w maszynce do mielenia mięsa oraz owoce poddane wstępnej fermentacji przy produkcji wina. z Bogiem Edwin.

: 2009-12-13, 11:50
autor: arekfreus
krzysglo pisze:
arekfreus pisze:Będę musiał wybrać się do tego sklepu osobiście (na szczęście do Cze-wy mam niedaleko) bo napisałem do nich e-mail (ok 2 miesiące temu) z zapytaniem czy mają taką spirale w ofercie i do dnia dzisiejszego odpowiedzi nie otrzymałem.
A z telefonu ? nie można skorzystać ?
Ja dzwoniłem. Dogadałem się.
Jak komuś zależy na czasie ? to nie czeka 2 miesiące, tylko dzwoni.
Nie zależy mi na czasie bo woszczynę będę wytapiał nie wcześniej niż wiosną przyszłego roku. A może do tego czasu uda mi się zrobić prasę do wyciskania wosku z rozgrzanego suszu.