Górne poduszki ocieplające - z czego najlepsze?

Moderator: krzysglo

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

Według mnie najlepiej wykonać górne poduszki z liści paproci /samych liści bez łodyg/ oczywiście wysuszonych w miejscach nie nasłonecznionych, bo pod wpływem słońca liście się kruszą, nie spełniając zakładanych warunków dobrej izolacji cieplnych.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

podzo
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: podzo »

A pytanie co jest lepsze poduszka czy takie coś mata pozioma ??

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

według mnie nie bo poduszka to luźna słoma w "opakowaniu" a mata to trochę niepasuje choć powiem tak szkoda maty lepiej srobić poduszkę choć na poduszce mam w każdym ulu pod daszkiem położona mate aby zmniejszyć obiętośc "daszka"
pozdrawiam Marcin

dewu
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: dewu »

Ja właśnie zrobiłem sobie takie mato poduszki z liśćmi paproci. podejrzałem u kolegi coś podobnego ze słomą. Zrobiłem ramkę z deseczek grubości 1 cm i szerokości 5cm. obiłem kawałkami obicia ze starego tapczanu. W środek wysuszone liście paproci. Mato poduszka środkiem ma więcej niż 5 cm grubości ale jak się uleży to będzie równa.
wojtek

wzaga50
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: wzaga50 »

Moim zdaniem maty czy półmaty są gorsze od poduszek, bo nie przylegają dokładnie do góry ramek, zawsze zostają szpary. Poduszkę można dokładnie docisnąć, izolacja jest wtedy lepsza.

[ Dodano: 2009-10-23, 14:31 ]
Udało mi się kupić surowe płótno lniane w sklepie z artykułami dla plastyków (stosują je malarze) po 20zł za metr kwadratowy. Teraz tylko poszyć i napełnić poduszki.

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

do czego właściwie służy ta paproć

Damian1995
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Damian1995 »

Ja stosuje styropian lub sieczkę ze słomy obszytą firanką.
Mam 7 pni hehe

Awatar użytkownika
Jorgotir
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Jorgotir »

Paproć jest higroskopijna i jest lepszym ocieplaczem niż słoma sieczka i stropian.Wchłania wodę i szybko można ją osuszyć
Jerzy Grochmal

johny180
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: johny180 »

ja stosuje pilśniowy podkład pod panele podłogowe dwie płyty 5mm na ramki i po kłopocie

tadeusz.puzio
Nieśmiały
Nieśmiały
Kontakt:

Post autor: tadeusz.puzio »

Jorgotir pisze:Paproć jest higroskopijna i jest lepszym ocieplaczem niż słoma sieczka i stropian.Wchłania wodę i szybko można ją osuszyć
To prawda niema nic lepszego od sieczki z paproci.Wszystkie poduszki i inne ocieplenia ramowe powinny być zrobione z sieczki paproci.
Pozdrawiam

koga

Post autor: koga »

A ja mam zamiar zrobić poduszkę z granulek styropianowych. Uszyć z surówki lnianej poszewkę, włozyć do nadstawki, przykryć daszkiem i jest O.K.

Awatar użytkownika
Obelnik
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Obelnik »

Ja od kilkunatu lat używam poduszek wypełnionych pociętą paprocią, wcześniej używałem poduszek wypełnionych sieczka owsianą lub jęczmienną. Miałem również poduszki wypełnione plewami, ale wg mnie nalepsze sa poduszki wypełnione pociętą paprocią. Poduszki takie są higroskopijne tzn. dobrze wchłaniają wilgoć, łatwo je wymienić jak są zawilgocone na nowe. Tylko jeden warunek nie mogą być wypełnione na twardo (muszą być luźne), musi być możliwość ich formowania wg potrzeb pszczelarza np. w celu podkarmiania ciastem na wiosnę. Poduszki nad ramkami w ramkach z drewna nie spełniaja takiej roli są sztywne. Paproć suszę na strychu w pracowni pasiecznej, natępnie tnę ją na odcinki 2,5 - 3, 5 cm i wypełniam poduszkę. Najlepsze na "poszewkę" jest surowe płótno lniane. Piszę o własnych doświadczeniach a każdy ma mozliwość zastosować własne doświadczenia. Pozdrawiam
Wacław Białogłowicz

waldek6530
Stukacz
Stukacz

Post autor: waldek6530 »

Witam
Jestem nowy na tym forum.
Ja też używam przy moich warszawiakach poduszek wykonanych z pokruszonych liści paproci . Jako wsypy używam płótna lnianego. Kupuje je tanio w ciucholandach na kilogramy. Jak do tej pory moje pszczółki nie skarżyły się na ocieplenie :690:

avico

Post autor: avico »

waldek6530 pisze:Witam
Jestem nowy na tym forum.
Ja też używam przy moich warszawiakach poduszek wykonanych z pokruszonych liści paproci . Jako wsypy używam płótna lnianego. Kupuje je tanio w ciucholandach na kilogramy. Jak do tej pory moje pszczółki nie skarżyły się na ocieplenie :690:
Lepsze efekty dają poduszki w drewnianej ramie. Bardziej równomierne rozłożenie ocieplenia, a kiedy nie są wypchane na sztywno, to wiosną łatwiej można położyć ciasto na ramkach.

waldek6530
Stukacz
Stukacz

Post autor: waldek6530 »

avico nie wiem w czym pomaga taka drewniana rama, przecież myślę, że bez ramy też można rozłożyć ocieplenie równomiernie a na twardo wypychać to nie można bo wtedy to ani dobrze nie dolega ani tez jak piszesz nie można nic pod nią podłożyć ( chodzi o dokarmianie wiosenne).
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ