czy to trutówka?

Moderator: krzysglo

jacekni1
Nieśmiały
Nieśmiały

czy to trutówka?

Post autor: jacekni1 »

W sobotę przeglądałem sobie rodzinki i zobaczyłem, że w jednym z bardzo mocnych uli brak matki. Brak było jakiegokolwiek jajeczka, czerw juz się kończy, ale było kilka larw. Był jeszcze jeden matecznik, który usunąłem, bo pomyślałem, że podłożę nowa matkę, aby rodzinka nie za bardzo osłabła. Dostałem dziś młoda matkę czerwiącą i włożyłem ja w klateczce do ula i oczywiście zrobiłem na nowo bardzo dokładny przegląd. Znalazłem jeszcze dwa mateczniki, co upewniło mnie, że nie ma matki, ale ku mojemu zdumieniu, na jednej ramce obok kończącego się czerwia zobaczyłem ok 10 jajeczek. W pozostałych ramkach puściutko, ani śladu jajeczka, ani matki- przeglądnąłem ul jeszcze raz. mam więc pytanie, czy te jajeczka to może być sprawa trutówki? Jeżeli tak, to czy jest szansa na pozbycie się jej, albo czy matula, która jest jeszcze w klateczce może zostac zlikwidowana przez te pszczoły? Jeszcze jutro zobaczę tam raz jeszcze i sprawdzę czy przybyło jajeczek,

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jak masz trótówki to one znoszą jaja na sciance komurki, Bo mają za krutki odwłok i nie dostaja na dno komurki. Nawet trótówki mogą znosić po kilka jajeczek w komurce i jajeczka są rostrzelone po całym plastrze nie zwarte jak jest po marce, nawet i na piezdze sa jaja od trutówek. Pozdrawiam miły_marian

antmag
Obserwator
Obserwator

Post autor: antmag »

jacekni1, Sprawdz dokładnie czy tam niema młodej matki która dopiero zaczyna czerwić Pozdrawiam ant mag

ODPOWIEDZ