hodowla według kalendarza księżycowego

Moderator: krzysglo

andrisax
Nieśmiały
Nieśmiały

hodowla według kalendarza księżycowego

Post autor: andrisax »

Witam, ostatnio spotkałem się z takim tworem wydawniczym o nazwie kalendarz księżycowy, gdzie były wyznaczone dni odpowiednie do pracy w pasiece i z tąd moje pytanie czy ktoś z was pracował lub słyszał o kimś kto pracował według tego kalendarza? czy mógł by się podzielić skutkami pracy według takiej metody? ciekawi mnie to ponieważ te kalendarze są od paru lat najstarszy jaki widziałem był podajże z 1995 r ale nie było tam nic o pszczołach więc popyt na to musi być, kiedyś rozmawiając w mieście koło mojej działki z jednym ogrodnikiem on opowiadał że pracuje według tego kalendarza i że polony są wyższe ale to była pierwsza i ostatnia opinia jaką słyszałem na ten temat, może wy coś wiecie?
Pozdrawiam Andrzej :702: pytam się z czystej ciekawości

Mariuszczs
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Mariuszczs »

A pytałeś co jak we wszystkie te dni leje deszcz ?
Dlaczego jak nic tam nie było o pszczołach to popyt musi być ?

andrisax
Nieśmiały
Nieśmiały

Mariuszczs pisze:A pytałeś co jak we wszystkie te dni leje deszcz ?
Dlaczego jak nic tam nie było o pszczołach to popyt musi być ?
To tak, co do padania we wszystkie dni to raczej mało prawdopodobne bo z tego co wiem metoda opiera się na fazach księżyca więc dni na dane prace są powtarzane w niewielkim odstępie, to chyba najlogiczniejsze wyjaśnienie choć to moja teoria, co do drugiej części to użyłem złego sformułowania, chodziło mi że najstarsze wydanie kalendarza jakie widziałem było z 1995 r ale tam nic o pszczołach nie było, dopiero w puźnijszych, a kalendarz jest wydawany co roku, więc rozumując ekonomicznie żadne wydawnictwo by tego nie tworzyło, drukowało i nie kolportowało gdyby nie było chętnych na zakup, cena nie jest duża bo kosztuje mniej więcej 3 zł ale i tak wydawca może iść tylko po kosztach na pewno by do interesu nie dokładał. Dlatego pytam czy ktoś z pszczelarzy próbował pracować według tego kalendarza. Poza tym uprawa roli z pomocą tego kalendarza była u mnie w szkole przytaczana (krótka wzmianka) jako jedna z metod uprawy ekologicznej. Praca według kalendarza nie jest jakoś bardzo kłopotliwa bo robi się wszystko tak jak się powinno robić tylko w odpowiednim dniu, i nie trzeba dużo inwestować więc mam nadzieje że ktoś z was próbował kiedyś np 1 sezon albo 2 pracować według tego kalendarza i może się podzielić wnioskami czy to kolejna bajka, czy jednak coś w tym jest.Pozdrawia, Andrzej

Mariuszczs
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Mariuszczs »

No w tym deszczowym roku napewno by nie wypalilo. Czekało się po dwa tygodnie na jakikolwiek pogodny dzień.

Może jakieś skany o co chodzi ?

andrisax
Nieśmiały
Nieśmiały

to tak ja czytałem ostatnio ten: kalendarz-strona wydawnictwa i tam było o pszczołach kalendarz-sklep internetowy
w linku ze sklepem masz wzmiankę o tym że są podane terminy pracy w pasiece, szturmując google w poszukiwaniu strony tego kalendarza z zaznaczonym dniem pracy w pasiece trafiłem na coś takiego : kalendarz pszczelarski niestety strony do kalendarza wyżej nie znalazłem, ale wrzucę po niedzieli jak wrócę z działki bo mam na działce ten kalendarz. Pzdr Andrzej

Sara
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: Sara »

Z takim kalendarzem spotkałam po raz pierwszy kilka lat temu, jeszcze był zwykły papierze taka zółta okładka. Były tam wyznaczone dni pyłku zbierania a miodu, prac przy pszczołach . Sprawdziłam to na pyłku akurat w te wyznaczone dni pszczoły więcej nosiły pyłku.,ale nigdy nie pracowałam wg kalendarza.

qq Andrzej
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: qq Andrzej »

Ten rodzaj kalendarz przypomina bardzo Kalendarzyk Małżeński i po dokładnym jego stosowaniu okazuje się że Małżeństwo doczekało się na starość dość licznego potomstwa że w całej okolicy niebyło dawno takiego ewenementu. A miało być Syn i Córka ,a wyszło .... Stosujcie kalendarzyk,będziecie wiedzieć .
Tak samo i z tym księżycowym kalendarzykiem pszczelarskim,papier swoje, Życie swoje.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Rozmawiałem z pszczelarzem co dużo robi odkładów na sprzedzasz i on twierdzi ze trzeba z kalendarzem ksieżycowym bo jak załozył partjie mateczników w dni nie dobre do wychowu matek to tylko na 30 załozonych tylko 2 sie wygryzły a jak załozył w dni dobre to na 30 tylko 3 nie były przyjente a 27 sie wygryzły. I od tej pory stosuje się według kalentarza ksiezucowego. Jak kto ma pare uli to mozna stosowac kalendarz ale jak ktos ma paredziesiąd rodzin i jeszcze pracuje to ciezko by było stosować kalendzarz ksiezycowy. Pozdrawiam miły_marian

andrisax
Nieśmiały
Nieśmiały

qq Andrzej pisze:Ten rodzaj kalendarz przypomina bardzo Kalendarzyk Małżeński i po dokładnym jego stosowaniu okazuje się że Małżeństwo doczekało się na starość dość licznego potomstwa że w całej okolicy niebyło dawno takiego ewenementu. A miało być Syn i Córka ,a wyszło .... Stosujcie kalendarzyk,będziecie wiedzieć .
Tak samo i z tym księżycowym kalendarzykiem pszczelarskim,papier swoje, Życie swoje.
Ale całe szczęście nawet jak to nie działa to jednocześnie nie zaszkodzi, spotkałem się z opiniom próbująca naukowo wytłumaczyć działanie tego kalendarza, i miało to sens ale zrobię jak napisał Marian bo jak będę miał te swoje 4-5 uli to mogę spróbować na pewno nic nie ryzykuje :) a może się uda, jest parę opinii które mówią że udało się pewne prace i zabiegi wykonać z powodzeniem większym niż zakładane :D
Pzdr Andrzej.

Falco
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Falco »

qq Andrzej pisze:Ten rodzaj kalendarz przypomina bardzo Kalendarzyk Małżeński i po dokładnym jego stosowaniu okazuje się że Małżeństwo doczekało się na starość dość licznego potomstwa że w całej okolicy niebyło dawno takiego ewenementu. A miało być Syn i Córka ,a wyszło .... Stosujcie kalendarzyk,będziecie wiedzieć .
Jak ktoś ma odpowiednią wiedzę z biologi to i kalendarzyk małżeński będzie skuteczny, a jak nie będzie skuteczny to przynajmniej będzie wiedział dlaczego zawiódł, czasem "natura" jest silniejsza niż głowa. Osobiście nie stosuję kalendarza księżycowego, ale mam znajomych którzy robią przynajmniej przeglądy czy miodobrania i twierdzą, że od tego czasu nie mają problemów z agresją (pszczół)

andrisax
Nieśmiały
Nieśmiały

Witam, dawno mnie tu nie było :689: ale śledziłem pilnie co się na forum dzieje :D
i na zakończenie tego wątku powiem tak że powinno się robić wszystko według sprawdzonej wiedzy i doświadczenia a kalendarz traktować jako dodatek.
Pozdrawiam wszystkich, i dziękuje za odpowiedzi.

ODPOWIEDZ