Jak zrobić odkład

Moderator: krzysglo

liciu123
Nieśmiały
Nieśmiały

Jak zrobić odkład

Post autor: liciu123 »

Koledzy mam prośbę mógłby mi ktoś nakarmić jak zrobić odkład

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Weidz na tym forum na moje posty ; jaj zrobic tani a dobry odkład pszczeli; ja tam dosc dokładnie opisałem co ijak moze bendzie ci pomocne. pozdrawiam miły_marian

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Re: Jak zrobić odkład

Post autor: krzysglo »

liciu123 pisze:Koledzy mam prośbę mógłby mi ktoś nakarmić jak zrobić odkład
Czytaj tutaj:
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... php?t=2778

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Re: Jak zrobić odkład

Post autor: eryk.klemens »

liciu123 pisze:Koledzy mam prośbę mógłby mi ktoś nakarmić jak zrobić odkład
Możliwości jest dużo. W bardzo prosty sposób, zbiorczy odkład, na dennicę dać pusty korpus, jako osłonowe ramki z pokarmem (po każdej stronie jedna), jedna z pierzgą resztę ramek wypełnić - dać z każdej rodziny po 1 -2 ramek z czerwem na wyjściu z obsadzonymi pszczołami – uwaga aby nie zabrać matki i jedną ramkę z czerwem otwartym młodym, aby wyciągnęły matecznik. Jak nie pasuje, żeby same odciągnęły matecznik, to po 9 dniach zerwać wszystkie mateczniki i dac matkę jednodniówkę lub czerwiącą w klateczce lub jeszcze lepiej w sztucznym mateczniku.
Wszystko zależy od stopnia zaawansowania, całkiem prosto, teraz jak się poprawi pogoda, około południa do pustego korpusu dać dwie ramki osłonowe z pokarmem dwie z czerwem zakrytym bez pszczół, jedna ramka z czerwem otwartym też bez pszczół, reszta puste odbudowane plastry. Na ul założyć kratę odgrodową i na to nasadzić ten przygotowany uprzednio korpus, przykryć daszkiem. Po 5 godzinach – wieczorem zabrać ten nasadzony korpus na nowe miejsce, dać na nową dennicę przykryć daszkiem - gotowe.

Dla zaawansowanych i nie tylko
http://www.imkerverein-metzingen.de/wis ... -sammelbru
tu pięknie rozpisany patent dr G. Liebiga
Zbiorczy odkład od 20 kwietnia do 10 maja zabiera się rodzinom po jednej ramce czerwu dzień X
krok 2 dzień X +9 likwiduje mateczniki i wkłada ramkę hodowlaną
krok 3 dzień X +19 izolacja mateczników i nałożenie ramek z pokarmem(pod spód)
krok 4 dzień X+21 Tworzenie odkładów.
Proszę zauważyć, ze do odkładów wędruje ramka pokarmu, ramka węzy i ramka czerwu reszta puste ramki (odrutowane) no i oczywiście nieunasienniona matka. Te odkłady w listopadzie są pełnowartościowymi rodzinami!!!
Oczywiście trzeba to podkarmiać – bez podkarmiania nie ma odbudowy gniazda i rozwoju.
Proste i genialne. Tanio - proszę zobaczyć ile można z jednego zbiorczego odkładu uzyskać rodzin!

PAWEŁ83
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: PAWEŁ83 »

A ja robie odkłady w następujący sposób zabieram z każdej rodziny ramki z czerwiem i obsiadającymi je pszczółami i daje jedną ramkę z nakropem i miodem częściowo zaśklepionym i jedną ramkę suszu mocze w wodzie aby obciekała i zamykam wszystko w ulu pustym beleczkami i na drógi dzień podkładam matke w klatce którą zamawiam w dzień w którym robie te odkłady i na drógi dzień wkładam matke w klateczce i czekam 24 godziny i znów patrzę i jak niema mateczników i kllatka jest nie zakitowana to wyłamuje zabezpieczenie i reszte już robią pszczoły, po tygodniu daje jeszcze jedną ramkę z czerwiem i to tyle :690:

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: eryk.klemens »

PAWEŁ83 pisze:A ja robie odkłady w następujący sposób zabieram z każdej rodziny ramki z czerwiem i obsiadającymi je pszczółami i daje jedną ramkę z nakropem i miodem częściowo zaśklepionym i jedną ramkę suszu mocze w wodzie aby obciekała i zamykam wszystko w ulu pustym beleczkami i na drógi dzień podkładam matke w klatce którą zamawiam w dzień w którym robie te odkłady i na drógi dzień wkładam matke w klateczce i czekam 24 godziny i znów patrzę i jak niema mateczników i kllatka jest nie zakitowana to wyłamuje zabezpieczenie i reszte już robią pszczoły, po tygodniu daje jeszcze jedną ramkę z czerwiem i to tyle :690:
Jak jest zbiorczy odkład to są pomieszane zapachy od matek z różnych uli co ułatwia przyjęcie matki. Taki zbiorczy odkład będzie miał młodą pszczołę (lotna odleci) co również sprzyja przyjęciu matki. Rozumiem, że brany jest czerw zakryty do odkładu. Jak będzie otwarty, to zrobią mateczniki i te pszczółki już nie będą takie przyjazne nowej matce. Z zasady zalecają wkładanie matki do odkładu po zerwaniu mateczników i zakryciu wszystkiego czerwu tj 7 – 9 dni po utworzeniu odkładu zbiorczego. Ostatnio również wyczytałem, do korpusu na dole daje się matkę w klateczce i korpus nakrywa przegonką. Na to daje się miodnię od silnej rodziny, która już ma nastrój rojowy. Pszczoły przejdą do korpusu na dole. Jest załatwione: wolny od pszczół korpus do wirowania i zrobiony odkład. Potem do piwnicy na trzy dni, podkarmiać i na pasieczysko. ( Modyfikacja metody z Celle)

ODPOWIEDZ