Nowa pasieka

Moderator: krzysglo

Zabek84
Nieśmiały
Nieśmiały

Nowa pasieka

Post autor: Zabek84 »

Na początek się przywitam, nie znalazłem jakiegoś ogólnego tematu więc zrobię to tu. Taki więc WITAM wszystkich :706: Jestem z Zielonej Góry i w właśnie wszedłem w posiadanie dwóch uli. Jeżeli ktoś jest z okolic ZG i mógłbym o niego wpaść podejrzeć to i owo to będę bardzo wdzięczny.

A teraz przejdźmy do zagadnienia :692:
1. Mam pytanie odnośnie ogrodzenia pasieki. Czy siatka leśna nadaje się do tego?
2. Czy podkarmiać już syropem 1:2 czy jeszcze 1:1? Podkarmianie zacząłem wczoraj każda z rodzin dostała ok 1 litra 1:1.

Pozdrawiam

Piotr Nowotnik

Post autor: Piotr Nowotnik »

Co do p. 2 to karmimy na zimę stężeniami 3:2 ; 2:1
To co dajesz czyli 1:1 jest za rzadkie.

Zabek84
Nieśmiały
Nieśmiały

Ile litrów do ramki wlać w przypadku 3:2 i 2:1, wiem że to pewnie zależy od siły rodziny. W tym przypadku nie wiem jaka ona jest gdyż jak pisałem jest to nowa pasieka.

wojciechmoro
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: wojciechmoro »

karmimy 1:1 lub 3:2 , 2:1 jest zagęste

michalp
Stukacz
Stukacz

Post autor: michalp »

Zabek84, daj ile pobiorą najlepiej 3;1 choc odezwa sie z innym zdaniem ale to mniej wazne zalecz tez pszczoły na warroze bo na wiosne mozesz ich nie miec, i nie wlewa sie do ramki tylko do podkarmiaczki chyba ze masz ramkowa i tak nazywasz to sorki, a ile dla rodziny przyjmi ze od 10 kg wzwyż chyba ze masz nawłoc to nie wezma tyle

Zabek84
Nieśmiały
Nieśmiały

Do podkarmiaczki leje tak mi się napisało jakoś, że do ramki :) Na warrozę leczone były przed otrzymianiem. Coś im jeszcze dobrze byłoby podać przed zimą zapobiegawczo do leczenia na warroze i nosemoze?

A coś wam wiadomo o ogrodzeniu?

avico

Post autor: avico »

Tak dawaj zapobiegawczo, tak jak sobie i swojej rodzinie.

Idzie zima i można złapać zapalenie płuc. Zapobiegawczo wszyscy w domu żrą antybiotyki. Zjedli owoce i może być sraczka, więc zapobiegawczo trzeba podać stoperan.

Stoperan przydałby się niektórym pszczelarzom.

Co za kretyn wymyślił zapobiegawcze leczenie?!

Nie ma choroby = brak leczenia.

Zabek84
Nieśmiały
Nieśmiały

avico dość obrazkowo ale tak, że człowiek zapamięta raz na całe życie

avico

Post autor: avico »

O to właśnie chodziło.

Nie masz chorób, masz zdrową pasiekę, to nie cudacz. Mikroorganizmy są pożyteczne.
Kiedyś mawiano, że od smrodu nikt nie umarł, ale od świeżego powietrza wielu. Coś w tym jest, bo obecna nauka nie zaleca nadmiernej czystości.
Organizm pozbawiony kontaktu z flora bakteryjną sam się niszczy i powstają alergie.

W każdym ulu są chorobliwe patogeny ze zgnilcem włącznie. W wymazach z gardła zdrowych ludzi mamy cała gamę zarazków z gruźlicą włącznie.
Pytanie -czemu nie chorujemy?
Bo organizm zna wroga, którego trzyma za mordę. Jak popuści, wtedy pojawia się choroba.
Kiedy nie zna wroga, wtedy znacznie mniejsza ilość patogenów zabije.

Zatem aktualne jest powiedzenie, że "nadgorliwość, jest gorsza od faszyzmu".

Zatem nie ma co srać ogniem na wszelki wypadek.
Pojawi się choroba, wtedy trzeba będzie myśleć, a na dziś wystarczy ok. 1 kg. węzy w sezonie, aby wymienić plastry.
Zawsze wycofać i przetopić plastry na których zimowały pszczoły.

Ende.

Zabek84
Nieśmiały
Nieśmiały

Kolejne pytanie niedoswiadczonego kolegi :)
2 tygodnie temu dostalem pasieke, podkarmiam caly czas. Ostatnio zajrzalem zobaczylem co sie dzieje w srodku i wtedy zrodzilo mi sie kolejne pytanie. Czy mozna jeszcze otwierac ule i sprawdzac co sie dzieje czy lepiej zostawic pszczoly w spokoju aby formowaly klab na zime.
Ostatnio zmieniony 2012-09-03, 08:08 przez Zabek84, łącznie zmieniany 1 raz.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jak masz nawoc to trzeba sprawdzac co 10 dni czy nie zalewają ramek na czerw i czy matka ma gdzie składac jaja. Pozdrawiam miły_marian

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

ja nie wiem dlaczego tak lubicie kopać w tych ulach,ja to ograniczam do maksimum,przecież jak z rodzinom w tej chwili jest coś nie tak,to ramki z czerwiem wkładarz do innych rodzin,resztę zmiatarz na ziemię i jest OK.Byłem ostatni tydzień nad Wartą,takie piękne zakola i klify,jak nizinny obszar jest piękny,pszczół widziałem bardzo mało ,,krainki,,pszczelarze-połowa pasieki puste ule ,,warszawiaki,,

edwin
Stukacz
Stukacz

nowa pasieka

Post autor: edwin »

Szczęść Boże! Każdego nowego pszczelarza witamy, ale darujmy mu pisania tylko radźmy mu szukać przyjaźni ze starym pszczelarzem, kupić sobie podręcznik pszczelarstwa i korzystać z obojga. z Bogiem Edwin
edwin

Zabek84
Nieśmiały
Nieśmiały

Książki zakupione :) Leon Bornus "Jak założyć pasiekę", W. Ostrowska "Gospodarka pasieczna" więc jak przyjdą deszcze będzie co czytać :D

Kolejne pytanie -> Jak liczyć ile podałem pokarmu? Od całości tzn. 3kg cukru + 2l wody = 5kg czy liczy się tylko podany cukier? Może banalne pytanie ale kto pyta nie błądzi (chyba że mu się gps popsuł ;) )

wojciechmoro
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: wojciechmoro »

tylko sucha masa cukru

ODPOWIEDZ