JAK ZAŁOŻYĆ PASIEKE.

Moderator: krzysglo

Jimmy12
Obserwator
Obserwator

JAK ZAŁOŻYĆ PASIEKE.

Post autor: Jimmy12 »

Witam ! chciałby prosić was o poradę , ponieważ chce założyć hodowle pszczół ( zacznę od jednego ula ) mam już miejsce i ul wielkopolski i ale nie mam pszczół ponieważ nie znam się na hodowli tych pracowitych istot nie kupowałem ich nie mając pojęcia na co się porywam a w okolicy nie znam żadnego pszczelarza który by mi udzielił kilku wskazówek . Dlatego proszę o podpowiedz jak to wszystko zorganizować ? i czy zakładać teraz na jesień czy poczekać na wiosnę ?

Z GÓRY DZIĘKUJE I POZDRAWIAM !!!

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Radził bym poczekac do wiosny. Bo jak bys kupił teraz na jesien i niemasz doswiadczenia i praktyki. Bo na zme by było trzeba podkarmić a ty niewiesz ile kg i jaka to by była siła rodziny pszczelej. Jak kupisz wczesną wiosną to już rodzina jest przezimowana tylko kwestja na ilu ramkach pszczoły obsiadają. Przez zime bendziesz pilnie przeglondał te forum i bendziesz się szkolił czyli czytał każdą kwestjie. Ale decyzjia należy do ciebie. Pozdrawiam miły_marian

avico

Re: JAK ZAŁOŻYĆ PASIEKE.

Post autor: avico »

Jimmy12 pisze:Witam ! chciałby prosić was o poradę , ponieważ chce założyć hodowle pszczół ( zacznę od jednego ula ) mam już miejsce i ul wielkopolski i ale nie mam pszczół ponieważ nie znam się na hodowli tych pracowitych istot nie kupowałem ich nie mając pojęcia na co się porywam a w okolicy nie znam żadnego pszczelarza który by mi udzielił kilku wskazówek . Dlatego proszę o podpowiedz jak to wszystko zorganizować ? i czy zakładać teraz na jesień czy poczekać na wiosnę ?

Z GÓRY DZIĘKUJE I POZDRAWIAM !!!

Bardzo dobrze! Trzy z dwoma.

Masz pół roku przed sobą. Czytaj, czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj.

Myśl, bo myślenie bólu nie sprawia. Krytycznie oceń co przeczytałeś.

Jeden ul, to niczym chłop z jednym jajem. Niby chłop, ale nie do końca.

Odszukaj w Necie SPP Polanka i jej szefowa "pytlę". Zadzwoń, pogadaj i zakup odkłady (może się uda z refundacji).

Może Pytla zechce (jeżeli blisko mieszkasz) zrobić z ciebie pomocnika. Ty dasz pracę, a ona wiedzę i doświadczenie. Może odpracujesz cenę odkładów i nabędziesz doświadczenia.

Jeszcze jedno, jak AIDS unikaj zapisania się do związków. Nic nie dają.

michalp
Stukacz
Stukacz

Post autor: michalp »

avico pisze:Jeszcze jedno, jak AIDS unikaj zapisania się do związków. Nic nie dają.
dokładnie poza tym ze musisz darmozjadów utrzymywać,

avico

Post autor: avico »

Przy całym szacunku dla pszczelarzy nestorów - ich wiedza jest równie stara jak oni sami.

W ciągu ostatniego półwiecza zmieniło się bardzo wiele i trzeba korzystać z wiedzy tych, którzy żyją z pszczół, a nie tych, którzy siedząc przed ulem na stołeczku z packą na muchy wybijają trutnie.

Postaraj się dotrzeć do takiego pszczelarza i poprosić, aby zgodził się przyjąć ciebie do pomocy jako wolontariusza. On zyska parę rąk do pracy, a ty wiedzę praktyczną. Umówicie się na telefoniczne powiadomienie, że jesteś potrzebny do pomocy w konkretnych pszczelarskich zabiegach.
Zawodowcy działają efektywnie, bo inaczej zarobiliby na pieprz do g....a.

Inaczej się nie da. Skuteczna praktyka z syntetyczna wiedzą co i dlaczego.

Niezależnie od wszystkiego czytaj, czytaj, czytaj, ..... i odrzucaj plewy od ziarna. Niestety, ale autorzy wielu pozycji są klasycznymi przykładami pszczelarzy-gawędziarzy. Jeżeli oprócz mózgu masz rozum i potrafisz zrobić z niego użytek, to dasz sobie radę.

Mariuszczs
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Mariuszczs »

Bez pszczół pod opieką nie przefiltruje wiedzy.

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: adriannos »

Jak założyć pasiekę. Hmm. Czy wiedza jest do tego potrzebna? Ciekawe.
Kupuje się rodziny pszczele. Stawia się je w dogodnym miejscu. Obserwuje. Nasłuchuje. Robi przeglądy. Wiedza zawarta w książkach jest na start przydatna. Daje jakieś podstawy . Praktyka to już co innego. Pszczoły to żywe stworzenia potrafiące zaskoczyć w najmniej odpowiedniej chwili.
Większość starszych pszczelarzy jest rzeczywiście bardzo... hmm... niereformowalna. Jednakże pszczoły mają od wielu lat. Praca z nimi też może dać wiele doświadczeń praktycznych, począwszy od zapoznania się z tym, jak wygląda miseczka matecznikowa, matecznik, jaja w komórkach, czerw, jak operować ramkami, zdejmować rujkę z drzewa. Jak ktoś pisze, że od nich nic nie można się nauczyć, to niestety myli się. To jest też wiedza na start i często pomoc w obydwie strony. Każdy ma swój rozum, intelekt, sposób rozumowania i umiejętność wyciągania wniosków. Każdy chce czegoś doświadczyć i sprawdzić teorię na własnej skórze. Jest wiele dróg, łatwiejszych i mniej, zawiłych i szybkich. Każdy musi się na własnej skórze przekonać co jest dobre i co mu będzie wychodzić.
Moja rada tylko taka, żeby każdy zaczynający interesować się pszczołami czytał jak najwięcej różnych pozycji i odwiedzał jak najwięcej pasiek. Zawsze idzie coś podpatrzeć, wyprubować i ulepszyć. Tak działa ten świat.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

edwin
Stukacz
Stukacz

jak założyć pasiekę

Post autor: edwin »

Szczęść Boże! Przyjaźnić się ze starym pszczelarzym. Z Bogiem Edwin
edwin

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: adriannos »

edwin, Szczęść Boże. I tego każdy powinien się trzymać.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

vagarer
Obserwator
Obserwator

Post autor: vagarer »

Na początku chciał bym się przedstawić i przywitać z racji iż jestem tutaj nowy nazywam się Bogdan, mieszkam w Szczyrku, a teraz do rzeczy czyli jak w temacie,chcę prosić o pomoc wiem już jak wygląda pszczoła i ul (ale tak z zewnątrz:) do tematu chcę podejść może trochę nietypowo bo najpierw chcę kupić ul i pszczoły i one sobie już będą latały a ja w między czasie siedząc nad lekturami będę się uczył, być może u kogoś z was szanowni pszczelarze moje przyszłe pszczółki już latają ? i tutaj moja prośba, chciał bym poznać kogoś z okolic Bieska-B. Żywca , Beskid, abym mógł podjechać zobaczyć porozmawiać, aby to ogarnąć w miarę sprawnie, wszelkie uwagi mile widziane i przyjmę z pokorą, jeżeli ktoś ma na zbyciu jeden ul i pszczółki to również proszę o odzew, pozdrawiam.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Witaj na forum . Wejdz na alegro i wpisz kupie pszczoły. Albo ktosprzeda pszczoły i tam znajdziesz mase ofert. Ale wybiez najblisza Szczyrku. Na poczotek radze kupic 2 rodziny pszczele to bendziesz miał rozeznanie ktura lepsza. Ktura wiencej miodu znosi a ktura wiencej pyłku. Pozdrawiam miły_marian

vagarer
Obserwator
Obserwator

Post autor: vagarer »

Dzięki mily_marian, no właśnie zacząłem się rozglądać i w sumie w miarę blisko mam w okolicach Raciborza człowieka co sprzedaje całe rodziny pszczół, ale chciał bym razem z ulem już kupić, powiadasz dwie rodziny czyli jedna rodzina =jeden ul? Tak?zamierzam wsiąść jeszcze na rower i pojeździć po okolicy aby porozglądać się , może ktoś blisko ma pszczoły więc było by z kim porozmawiać tak na bieżąco:) dzięki za podpowiedź i jeżeli jeszcze coś ważnego by ci przyszło do głowy to proszę, daj znać pozdrawiam

luki5050
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: luki5050 »

Witam, mnie już chyba znacie, zwrócę się do Ciebie mily-marian wpisuję na allegro kupię pszczoły i kto sprzeda pszczoły i nic mi nie wyszukuje. Mógłbyś wkleić linka ? (zależy mi na czasie) :)

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

luki5050
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: luki5050 »

Dzięki minikron :) (drugi link przeglądam codziennie od jakichś dwóch tygodni)

ODPOWIEDZ