prośba o poradę ul wielkopolski

Moderator: krzysglo

mchelectronic
Stukacz Junior
Stukacz Junior

prośba o poradę ul wielkopolski

Post autor: mchelectronic »

Witam
Mam na imię Marcin jestem tutaj pierwszy raz ponieważ zaczynam przygodę
z pszczelarstwem :)
Mianowicie nabyłem 2 tygodnie temu dwa odkłady z matkami zeszłorocznymi ( a wczoraj załapałem rój na lipie :):))
Pytanie mam odnośnie tych odkładów. Mianowicie dodałem juz do tych odkładów po 3-ciej ramce węzy. TAk wiec w sumie mam już po 8 ramek . Matki ładnie czerwią , pszczoły bardzo szybko odbudowują węzę. Czy do zimowania wystarczą im te 8 ramek i teraz mogę dać kraty
i na górę położyć pół nadstawki,żeby jakiś miód zebrać ?
Czy też poszerzać jeszcze gniazdo ?

poz

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Marcin poszeżaj wezą do 10 ramek. Jak bendziesz miał na 8ramkach czerw i 2 osłonowe czyli pierwszo i ostatnio to wtedy możesz dac krate i pół nadstawkie na miód. Teraz po lipie przewaznie juz niema pożytków nektarowych tylko uzupełniające zapasy. Chyba ktos ma grykie facelie gorczyce. Pamientaj ze po 1 sierpnia matki składaja jajeczka na pszczołe zimowa i trzeba matkom udostepnic całe gniazdo zeby było duzo pszczoły zimowej ktura dozyje do konca kwietnia. Pozdrawiam miły_marian

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

po 26 lipca Marianie. Ale nie zapominajmy ,ze matki starsze powinno się rozkręcić syropkiem bądź ciastem w okolicach słabszych ale choć jest pożytek to i tak zapodanie syropku w małych ilościach pomoże niżeli zaszkodzi
pozdrawiam Marcin

mchelectronic
Stukacz Junior
Stukacz Junior

mily_marian pisze:Marcin poszeżaj wezą do 10 ramek. Jak bendziesz miał na 8ramkach czerw i 2 osłonowe czyli pierwszo i ostatnio to wtedy możesz dac krate i pół nadstawkie na miód. Teraz po lipie przewaznie juz niema pożytków nektarowych tylko uzupełniające zapasy. Chyba ktos ma grykie facelie gorczyce. Pamientaj ze po 1 sierpnia matki składaja jajeczka na pszczołe zimowa i trzeba matkom udostepnic całe gniazdo zeby było duzo pszczoły zimowej ktura dozyje do konca kwietnia. Pozdrawiam miły_marian
U mnie jest trochę facelli , lipy sporo, no i zaczną się hektary nawłoci ponieważ mało kto pola uprawia w mich okolicach.
A mógłbyś mi jeszcze wyjaśnić co to za ramki te "osłonowe" ?
Ja poszerzam gniazdo w jedną stronę ( patrząc od przodu ula do lewego boku ).

poz
Marcin

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Marcinluter Wanda Ostrowska przeprowadzała badania na przezywalnosć zimowej pszczoły w Olecku to 30 km od suwałk i 30 km od gołdapi tam jest nasza polska syberjia. A teraz troche sie ocieplił Polski klimat to i trzeba wziąsc korekte na składanie jajeczek na zimową pszczołe. Pozdrawiam miły_marian

[ Dodano: 2012-07-03, 00:35 ]
Ramki osłonowe to pierwsza i ostatnia w ulu. Przewaznie tam jest duzo pyłku i miodu. Pozdrawiam miły_marian

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

mily_marian pisze:Marcinluter Wanda Ostrowska przeprowadzała badania na przezywalnosć zimowej pszczoły w Olecku to 30 km od suwałk i 30 km od gołdapi tam jest nasza polska syberjia. A teraz troche sie ocieplił Polski klimat to i trzeba wziąsc korekte na składanie jajeczek na zimową pszczołe. Pozdrawiam miły_marian

[ Dodano: 2012-07-03, 00:35 ]
Ramki osłonowe to pierwsza i ostatnia w ulu. Przewaznie tam jest duzo pyłku i miodu. Pozdrawiam miły_marian
Klimat owszem uległ zmianie ale co do zmian w naturze to jestem sceptyczny i powiem więcej , klimat jest nie przewidywany teraz. Raz jest upał a raz chłód. Pamiętam wrzesień który był po upalnym i suchym sierpniu i pierwsze dni też przyniosły afrykańskie upały ale po 5 dniu września zaczęło lać i chłód niesamowity. Ledwo brały pokarm a był to syrop cukrowy. Pogoda czym bardziej się zmienia staje się nie przewidywalna dlatego nim pszczoły się utłuczą to minie sporo czasu i nie sądzę ,że okres składania jajeczek na pszczołę się przesynał na okres późniejszy
pozdrawiam Marcin

mchelectronic
Stukacz Junior
Stukacz Junior

A mógłby mi ktoś odpowiedzieć na moje pytanie co to są te ramki osłonowe ?

poz
Marcin

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: adriannos »

Marcinluter, Klimat się zmienia i to ostro. Wszystko szybciej zakwita i szybciej kończy kwitnienie. Popatrz na ten rok, jak pożytki się na siebie nałożyły. Klon i lipa skróciły okresy kwitnienia. Malina również szybciej przekwitała, niż innymi laty. A do tego zwróć uwagę, że zima się skraca. Mimo, że jest nieco chłodniej od września, to ta wpada na kilka dni, potem roztopy i dopiero w grudniu-styczniu nawroty. Niekture matki nie potrafią wyhamować przy tym z czerwieniem. Ja ostatnimi laty intensywnie inwestuje w pożytki późniejsze, typu nawłoć i astry, aby jakoś zrekompensować straty w pyłku i węglowodanach. Rdest sachalijski też komuś uciekł u mnie na wiosce z odgrodu i powoli zaczyna się panoszyć przy rzece. Pożytków wczesnych na szczęście mam pod dostatkiem.
mchelectronic, Marian odpowiedział ci już na to pytanie. Są to najbardziej zewnętrzne ramki w pszczelim gnieździe, w których pszczoły składują głównie pyłek i pokarm.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

ODPOWIEDZ