viktoria

Moderator: krzysglo

wojtas9054
Obserwator
Obserwator
Posty: 2
Rejestracja: 2012-03-22, 20:13

viktoria

Post autor: wojtas9054 »

Witam. Prosze o informacje o tych pszczolach. Jesli ktos ma je w pasiece to niech napisze jak sie sprawdzaja. Gdzie mozna je kupic oprocz lysonia? Kiedys kupilem odklad u lysonia tych pszczol i bylem bardzo zadowolony nastepnie kupowalem matki ale ciezko sie przyjmowaly i dalem sobie z nimi spokoj ale chce od tego sezonu do nich wrocic.

[ Dodano: 2012-03-24, 20:26 ]
Panowie nie posiadacie tych pszczol w swoich pasiekach??

Bzz
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 57
Rejestracja: 2011-07-04, 23:37
Lokalizacja: terra salvus

Post autor: Bzz »

Witaj,
posiadam cztery rodzinki z matkami krainki viktori.. cóż mogę napisać o tej linii?...
Otóż,
...jest to b a r d z o łagodna pszczółka, przy niepogodzie (wiatr, sporadyczny deszcz, zachmurzenie) zupełnie ignoruje pszczelarza, i właściwie podkurzacz jest nie potrzebny, choć oczywiście zawsze jest w "gotowości" . Pod tym względem dla początkującego ideał.
Wyszukiwanie matki, w razie takiej potrzeby, nie stanowi żadnego wyzwania.. porusza się wolno na plastrze nawet gdy utraci opalitek, bardzo łatwo ją zlokalizować.
Pszczoły chętnie znoszą miód do nadstawek, przy czym, korzystam z uli 2 typów (dadant, ostrowski) ... i zauważyłem iż w ulach korpusowych łatwiej prowadzi się tą linię, chodzi o dopasowanie do aktualnych pożytków.

Jak dotychczas zimowałem 2 razy, i zawsze ze 100% skutecznością, przeciw warrozie zastosowałem jedynie apiwarol (ok 25.7 -30.8 czterokrotnie).
Jeszcze w kwietniu moje owady wyglądają jakby "spały" na ramkach, co zaliczam na plus.. bardzo spokojny rozwój wiosną.

Są pracowite, noszą sporo pyłku i oczywiście miodu ... matka czerwi w piękną elipsą . Jest to pszczoła bardzo przewidywalna, co jest bardzo istotne.

Cóż jeszcze dodać?.. dla początkującego, i takiego który prowadzi pasiekę "tuż" przy sąsiadach, godna polecenia pszczółka.
locum plena apes, hortus animae sonat

wexer
Obserwator
Obserwator
Posty: 4
Rejestracja: 2012-10-17, 01:07

Post autor: wexer »

wojtas9054 pisze:Panowie nie posiadacie tych pszczol w swoich pasiekach??
Nie mamy .Postawiłem 1/3 pasieki czyli 100 rodzin od matki reprodukcyjnej do oceny terenowej od avico ,a to juz sukces tego hodowcy bo matka musiała przejść szereg obserwacji przez okres 3 lat zanim jej jajeczka ,a raczej larwy zostały przełozone do miseczek matecznikowych.

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 558
Rejestracja: 2007-01-19, 20:43
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: viktoria

Post autor: krzysglo »

wojtas9054 pisze:Witam. Prosze o informacje o tych pszczolach. Jesli ktos ma je w pasiece to niech napisze jak sie sprawdzaja. Gdzie mozna je kupic oprocz lysonia? Kiedys kupilem odklad u lysonia tych pszczol i bylem bardzo zadowolony nastepnie kupowalem matki ale ciezko sie przyjmowaly i dalem sobie z nimi spokoj ale chce od tego sezonu do nich wrocic.

[ Dodano: 2012-03-24, 20:26 ]
Panowie nie posiadacie tych pszczol w swoich pasiekach??
Miałem kilka lat temu 2 szt tej linii, przezimowane w mini plusach. Chyba koniec kwietnia - początek maja, je otrzymałem.
Nabyłem je u Pana Jacka Wojciechowskiego.
Utworzyłem z nich silne odkłady na 4-5 ramkach czerwiu (wlkp).
Nie mogę nic konkretnego powiedzieć o tych dwóch matkach. Do jesieni odbudowały gniazdo z węzy 5-6 ramek. Były w nadstawce. Utworzyły rodziny średniej wielkości, miodu od nich nie wziąłem. Zlikwidowałem matki na jesieni.

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Administrator
Posty: 143
Rejestracja: 2004-10-12, 16:09
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: Administrator »

wexer pisze: Nie mamy.
Nie mamy to się nie odzywamy, chyba że mamy jeszcze za mało ostrzeżeń.

ODPOWIEDZ