Początkujący - Pozrady , jak mam zacząć ???

Moderator: krzysglo

mepha
Nieśmiały
Nieśmiały

Początkujący - Pozrady , jak mam zacząć ???

Post autor: mepha »

Witam serdecznie .

Dopiero zaczynam przygodę z pszczelarstwem. Chciałbym uzyskać kilka nie zbędnych porad dotyczących hodowli, początkowo w hodowli pomoże mi znajomy, lecz chciałbym także jakieś informacje uzyskać z innych źródeł, każdy pszczelarz ma własne.

Chciałbym się do wiedzieć o czym muszę pamiętać , jak ustawić , zakładać ramki kiedy zaglądać jak dokarmiać , jak najlepiej założyć węzę na ramkę z drucikami.

Posiadam ule Wielkopolskie , jeśli jest gdzieś podobny temat to przepraszam lecz jestem tu nowy i nie znam całego forum . Prosił bym także o polecenie mi dobrej książki dla początkujących pszczelarzy. :687:
[/center]
Pozdrawiam
Mepha

-=Konrad=-
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: -=Konrad=- »

mepha

Generalnie to nic nie napisałeś

Powiedz co kupiłeś: pakiety, odkłady, rojki, czy ule z pszczołami.
Zależy czy zaczynasz od "0" czy masz kupione ule z zabudowanymi ramkami
jakie mają zapasy itp itd
W przypadku pakietów,odkładów i rojek cza podkarmić a jeśli masz ule zakupione wraz z pszczołami to zorientuj sie ile jest zapasu i ile ramek czerwiu.
Ule ustaw jak Ci wygodnie w zależności od tego pszczoły bendą zaczynały loty wcześnie rano lub troche puzniej za to zakończą loty puźniej ( chodzi o padanie promieni słonecznych i ogrzewanie ula )
Ramki z wenza wkładasz jak ostatnia ramka zaczyna być obsiadana przez pszczoło tak aby zawsze miały jedną do roboty. Ja do uli zaglądam 1 w tygodniu ( kontrolnie ), Najlepiej pracuje się przy dobrej pogodzie ( pszczoły interesują się w tedy lotami po miod i pyłek a nie tobą i są mniej złe ).
Drucik zakładam na ramke WLKP w 4 miejscach ok. 2 cm od bocznych beleczek i następne ok. 4cm od srodka ramki.
A z podkarmianiem to kwestia w jakim celu chcesz podkarmiać zimowe, wiosenne, pobudzające do czerwienia bo to chodzi o proporcje cukru do wody.

Pozdrawiam
"Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo."

Autor: Kubuś Puchatek

mepha
Nieśmiały
Nieśmiały

Będę zaczynał od 0 , mam puste ramki, czy rameczki wkłada się wszystkie na raz czyli 10 sztuk czy zaczyna się pojedyńczo np co 7 dni jedna rameczka, zabudują ją to dokładam następną ??
Pozdrawiam
Mepha

-=Konrad=-
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: -=Konrad=- »

Jeśli dostaniesz rojke ( taką co zwiała z ula to musisz sam ocenić ile ramek z wenzą dać )...
myśle, że 5-7- to się ocenia od wielkości roju. A rameczki dokładaj tak jak powiedziałem ( jeśli widzisz, że na ostatniej siedzi "sporo" pszczoł to dawaj im następną do roboty.

I lekturka
''Gospodarka Pasieczna'' p. Wandy Ostrowskiej
"Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo."

Autor: Kubuś Puchatek

mepha
Nieśmiały
Nieśmiały

A jak myslicie czy np w czasie upałów , np tęp ponad 30 cel powinno podawać się pszczołą wodę . Np w pojemnikach koło ula ?
Pozdrawiam
Mepha

łupaszko
Stukacz
Stukacz

Post autor: łupaszko »

wodę jezeli mają do niej dostęp w pobliżu np stawek jeziorko lub rzeczka nie poddaje a jeżeli już chcesz to musisz pszczoły nauczyć brać wodę z miejsca z którego ty chcesz pszczoła to nie krowa że jak jej wiadro z wodą przyniosą to je z każdego miejsca wypije najlepiej pszczoły do poidła wiosną uczyć ale i poidło zrobione odpowiednio być musi bo np z garnka z wodą postawionego gdziekolwiek od tak nie wezmą pszczoły uczą się i ty jesteś od tego by im w tym pomóc.

Awatar użytkownika
Obelnik
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Obelnik »

mepha, kup koniecznie i dokładnie przeczytaj książkę pani prof Wandy Ostrowskiej "GOSPOARKA PASIECZNA" - najlepiej w antykwariacie. Samo forum nie wystarczy. A najlepiej poszukaj w pobliżu pszczelarza, który Ci pewne sprawy pokaże i wytłumaczy. Pozdrawiam
Wacław Białogłowicz

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: beniamin82 »

mariuszm
Stukacz
Stukacz

Post autor: mariuszm »

Tak jak koledzy wyżej napisali przede wszystkim literatura bo nawet aby zadać konkretne pytanie trzeba mieć jakieś podstawy aby wiedzieć o co pytać ,potem już pójdzie z górki
Pozdrawiam Mariusz

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jak chcesz miec przygode z pszczołami bo pszczoła daje zdrowie to zapisz się do najbliszego twojego miejsca zamieszkania koła pszczelarskiego. Pozdrawiam miły_marian

ODPOWIEDZ