Innowacje?

Moderator: krzysglo

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Innowacje?

Post autor: eryk.klemens »

Witam
Buszującu w necie czyta http://www.horticentre.pl/index.php/tec ... prop/id/21
http://www.insad.pl/files/oferty_pdf/of ... z_06_1.pdf
i się dowiaduje, że
„Innowacyjność technologii polega na wdrożeniu metody zimowania, pozwalającej na lepszy rozwój rodzin wiosną poprzez odpowiedni termin czerwienia matek, a w rezultacie osiągnięcie dużej siły na pożytki i większe zbiory miodu. Zapewnia to stosowanie poduszki powietrznej lub zimowanie rodzin bez górnego ocieplenia.”
No to kto nie wiedział, to teraz wie, ze mamy innowacyjny sposób na zwiększenie produkcji miodu w ulach tradycyjnych?
Tylko jest problem, Dla przykładu wystarczy zajrzeć do pozycji „80 lat wśród pszczół” Kazimierza Radomskiego (Opole 2000) i przeczytać na str 127
„ … ul wielkopolski w czasie okupacji otrzymał nazwę ul nowoczesny. Tuz po wojnie nadano mu nazwę polski ul nowoczesny… gospodarka w tym ulu polegała na tym, że podczas układania gniazda na zimę, na przełomie lipca i sierpnia, pozostawiano stojak, dennicę, półnadstawkę, nadstawkę gniazdową, poduszkę i daszek. W ten sposób gniazdo w czasie zimy było wysokie na 43 cm… W tak wysokim gnieździe pszczoły lokowały zapasy pokarmu nad kłębem i dlatego dobrze zimowały”.
A jak to się stosuje dla dadantów pooglądać np. tu http://www.landwirtschaft-mlr.baden-wue ... 0Biene.pdf na stronie 13, gdzie jest napisane (z tłumaczenia)
“Silne rodziny otrzymują podczas podkarmiania miodnię, nakładaną na rodnię, z pustymi wybudowanymi ramkami. Ta miodnia pod koniec września podkładana jest pod rodnię” (pokazano to też schematycznie – strzałka)

Takich podkładek nie robi się w ulach wielokorpusowych, bo zimuje się na dwóch korpusach + niektórzy dennica wysoka(która jest ca 15 cm wysokości - pusta) i to jest canon dobrej zimowli. Tu nie potrzeba korygować wad uli wielkopolskich, czy nawet dadanta, przez podkładki. Dennice wysokie są już od dawna stosowane przez praktyków w róznych typach uli, w różnych konfiguracjach ...
Pozdrawiam
Eryk

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jak dobrze zrozumiałem to poduszka górna powietrzna daje lepsze zimowanie i lepsze czerwienie na wiosne. To moim zdaniem jak się ma gurno powałkie to to samo bo pszczoły nie zabuduja do góry woszczyzny i jest powietrze u góry. Mozna jeszcze zeskrobać nad ramkamy woszczyzne. Pozdrawiam miły_marian

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

myśmy to już przerabiali;zimny wychów zwierząt,aklimatyzacja drzew owocowych,pola ryżowe,to była teoria wielkiego uczonego,Iwana Miczurina,no i po 50-ciu latach nowe miczuriny propagują ,,zimny wychów pszczól,,

rostewit
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: rostewit »

Za nowoczesne uważa się obecnie ule z wysoką dennicą,ale ze siatką w dnie.Czytam o nich że zapewniają pszczołom lepszą zimowlę,bez wilgoci i podczas ciepłych okresów w zimie matki nie podejmą czerwienie.Dotąd była to dla mnie teoria.Po raz pierwszy zazimowałem 12 rodzin na takich dennicach i w korpusie styropianowym wlkp.Czekam niecierpliwie na pierwszy oblot.Proszę,może ktoś podzieli się swoim doświadczeniem z takiej zimowli.
Myślę że to naturalne,poszukiwać nowych rozwiązań.
rostewit

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

wysoka dennica-to jest -stare jak świat-dziurawa dennica,cały ul podziurawiony-to jest nowoczesność
odległość ramek od dennicy powinna być taka żeby po otwaciu turtki,ręka wraz z skrzydłem od gęsi zmieściła się pod ramkami no i wymiatać śmiecie na szufelkę i spalić

rostewit
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Fred 1,proszę,pisz wyraźniej bo muszę się domyślać o co ci chodzi (chyba na trzeźwo pisałeś).
Masz dziurawe ule czy dennice?.Jeśli dennice to łatwo je samemu zrobić.Ja zrobiłem wysokie.W tylnej ścianie,gdy zdejmę dolną część osłony,mam dostęp do szufladki na pyłek do
której nie mają dostępu pszczoły (tu umieszczam też wkładki na osyp varroa destruktor).
Wyżej jest ramka na całą szerokość dennicy z siatką aluminiową rozciąganą, przez którą przelatuje pyłek do szufladki.Wystarczy odpiąć górną osłonę by wyjąc tę ramkę razem z osypem zimowym,nie muszę tam wkładać ręki.Osyp będzie suchy,łatwy do usunięcia bo w dnie jest siatka.Proste.Nie wiem tylko jak przebiegnie takie zimowanie bo pierwszy raz zimuję
na dennicy ze siatką.
Tylko w czasopismach pszczelarskich czytam o takim zimowaniu,dotąd nie trafiłem jeszcze na książkę opisującą ten temat.Jest to więc innowacja w obecnym czasie [bynajmniej w Polsce
od kilku- (nastu?) lat].Czekam na wypowiedzi doświadczonych w takiej zimowli.
Jeszcze na marginesie,Fred 1 ,co u ciebie robi w ulu ta "turtka"
Pozdrawiam serdecznie i życzę udanej zimowli!!!
rostewit

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

pomyliłem litery,chodziło o tylne drzwiczki ula[furtka]dziury-możesz nazwać jak chcesz-wętylacja otwory można deflektory,stare dzierzony miały nad ramkami około 3cm luzu pod ramkami 10cm było to poto żeby można wyszarpywać do tyłu ramki,pod ramki na całą szerokość ula szło puścić powietrze[nie stosowano]dlatego wymyślono dostęp do ramek z góry z tego wynika że,, nowoczesne"masz tylko styropian i warozę,reszta początek 20-tego wieku
tosamo dotyczy ramek,10cm w tą czy wefte niema nic wspólnego z nowoczesnością,to raczej dostosowanie do bazy pożytkowej na danym terenie

rostewit
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Każdy ul ma 4 ściany i można powiedzieć że nic się nie zmienia.Są pewne ustalone ramy czy zasady i pod tym względem nic się nie zmienia albo niewiele.Wprowadza się jednak pewne udoskonalenia,może drobne,ale NOWE.Odkąd zaczęto wyjmować ramki górą, odstęp dolnej
beleczki od dna stosowano 2 cm.Proszę zajrzeć do starszych leżaków,wielu pszczelarzy jeszcze z takich korzysta.
Dla mnie innowacją jest stosowanie SIATKI w dnie.Piszę o tym bo nie mam 100% pewności że się sprawdzą.To zagadnienie znam z teorii,może ktoś ma już jakieś doświadczenie ,złe czy
dobre,proszę się wypowiedzieć.
Pozdrawiam!!!
rostewit

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Co do wysokich denic to 1 rok zimowałem na czensci mojej pasieki. Po zimowli było mniej osypu. Bardzo dobre jest sprzontanie denicy bo przed spodziewanym 1 oblotem wyciagam karton i wkładam drugi. Spokojnie oglondam osyp i wiem na ilu ramkaxh jest pszczoła widac to po odsklepinach. Ramki były suche. A na denicy niskiej troche było wilgoci choc zimuje gniazdo po srodku ula z 2 stron jest steropjan. Co do czerwiu to zajżałem dopiero potem już była nowa pszczoła nowa bo siwa ale zima 09 była łagodna na slonsku i czerwiu było duzo. Polecam wysokie denice lepsze są w chodowli mniej pracy przy czyszczeniu lepsza walka z warozą bo jest monitoryng. Tylko muszą miec siatkie bo jak nie damy wezy to buduja pod ramkamy woszczyzne trutową. Lepiej dac ramkie pracy na warozę. Pozdrawiam miły_marian

jv2m
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: jv2m »

Wysokie dennice osiatkowane stosuje od kilku lat i jest ok ,nawet przy cięzkich zimach,Obsługa wiosenna bardzo szybka .mMoja dennica/ własny pomysł/ ma sitkę na ramie którą w zależności od potrzeby przestawiam pod ramki , lub na spod dennicy i wtedy uzyskuje ok 15 cm pprzestrzeni podramkowej i jeszcze jedno osyp usuwam wyciągając siatkę z ramą ok. 20 s. tyle potrzeba n usunięcie osypu. Nadmienię że siatka stanowi 50% dna dennicy resztę rama.

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

INNOWACJE - Ul Optimal o ściance grubości 4 mm.

Post autor: Stanisław Zbieg »

Szanowni Forumowicze ! W numerze 3/2009 czeskiego Vćelarstvi ukazał się artykuł i foto inż.K.Ćermaka CSc. o takim innowacyjnym stosowaniu korpusów z płyty pilśniowej grub. 4mm.
Autor początkowo zrobione korpusy chciał przeznaczyć na zapasowe transportówki. W pewnym momencie brakło mu właściwych korpusów uli Optimal i postanowił adaptować te transportówki na korpusy. Do przedniej ścianki zamocował kawałek deski by wywiercić oczko o fi 25mm.
Pierwsze takie korpusy zrobił w roku 2006 a następne w 2007, w sumie 15 uli 3-korpusowych.
Jak pisze w artykule w jego warunkach pszczoły w tych ulach zachowały się znakomicie.Zbiory miody były porównywalne z normalnymi jednościennymi ulami Optimal.
Jak to wygląda - Autor na moją prośbę w temacie "ciekawości" = "Zajimavosti" umieścił te ule - widzimy je na WWW - http://vigorbee.cz/autor/zajimavosti/ Tu musimy przesunąć zdjęcia - pierwsze to to, gdzie widzimy drzewo i na gałęziach widzimy rójkę na kształt "kota" - pod tym drzewem jest pierwsze zdjęcie. Następne zdjęcie to 2 piątki Optimali i po prawej jedna piątka to te grub.4mm. Pod tym zdjęciem następne 5-tka uli Optimal o ściance 4mm. Zdjęcie z zimowli 2008/9 to 2 piątki w śniegu. Poniżej zdjęcia korpusów tych uli. Z kolei widzimy pusty korpus z paroma nowymi ramkami.
Autor nie traktuje tego na serio, tylko chce udowodnić,że pszczoły mogą w takich ulach też żyć i to zarówno w lecie na pełnym słońcu jak i w zimie.

Proszę czytających -te zdjęcia będą tam na stronie WWW Autora do dnia 12 lutego 2010r, później Autor część tych zdjęć usunie.

Na publikację mam pełną zgodę Autora.

Pozdrawiam Stanisław Z.

rostewit
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Dziękuję za wypowiedzi odnośnie wysokiej dennicy i siatki na niej.Myślę że nie będzie problemu z zimowlą bo pszczoły i tak tylko ogrzewają kłąb (ale podwiewy wiatru?).Na tych dennicach zazimowałem Buckfasta(których dotąd nie posiadałem).Zakupiłem po 3 korpusy wlkp na 1 ul,podobno za mało.Pan Stanisław Zbieg podsunął mi rozwiązanie umieszczając
stronę www Pana Ćermaka za co bardzo dziękuję.Dorobię korpusu z płyty pilśniowej, które
mogą mieć dwojakie zastosowanie:albo jako zapasowe czy brakujące korpusy,lub jako
transportówki. Ule mam pod drzewami,to słońce nie przegrzeje je.Najtańsze rozwiązanie.
Pozdrawiam!!!
rostewit

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Kolego "rostewit" - proszę się zastanowić przed robieniem takich korpusów o grubości ścianki 4mm. Inaczej zachowują się pszczoły w ulu Optimal - przestrzennym o kwadracie 435mm x 435mm a inaczej w ciasnym wlkp. Na próbę może Kolega zastosować takie korpusy o ściance 4mm jako miodnie i to w ulach stojących w cieniu.
Zresztą inż.K.Ćermak wyraźnie pisze, że to się sprawdza w jego warunkach siedliskowych - wczesna wiosenna baza pożytkowa a także letnia.

Ja mam też takie 2 ule Optimal, ale normalne o grub.. ścianki 25mm, już piąty sezon, widać to na moim awatarze na forum "zagajnik" i na forum Polanka. Dziś byłem w pasiece, w Limanowej było słonecznie i ciepło - +4C - pszczoły z tych uli wylatywały, natomiast w pozostałych warsz.poszerzanych - to wylecą do normalnego oblotu przy +10C.

Gdyby Kolega miał jakieś pytania chętnie służę pomocą.

Pozdrawiam Stanisław Z.

draszyr
Obserwator
Obserwator

Post autor: draszyr »

Ciekawe dlaczego u mnie zimują w takich ulach od trzydziestu lat i jest wszystko w porządku ,a pasieka to dziesiąt tylko więcej uli.

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Kolego "Draszyr" - proponuję sobie bardzo dokładnie przeczytać to co ja poprzednio napisałem i co pisze Kolega "rostewit" - tu chodzi o korpusy uli Optimal o grubości ścianki pojedyńczej grubości 4mm /płyta pilśniowa twarda/ - to jako w pewnym sensie eksperyment.
Kolega na pewno nie ma uli o grubości ścianki pojedyńczej płyty pilśniowej o grubości 4mm.

Pozdrawiam Stanisław Z.

ODPOWIEDZ