Strona 1 z 1

Pytanie dotyczące artykułu "Mity pszczelaraskie (część

: 2015-09-08, 13:01
autor: paluh
Witam,

Chciałbym zgłosić swoje wątpliwości dotyczące informacji, jakoby pszczoły, tylko dzięki cechom fizycznym wosku, budowały strukturę sześciokątnych komórek plastra. Moje wątpliwości wynikają z poniższych faktów/pytań:

* Inne owady (np. osy) budują plastry o podobnej strukturze, przy użyciu innych materiałów (nie wosku) i technik innych, niż opisana w akrtykule.

* Czy możemy mieć w tym kontekście pewność, co do chronologii ewolucyjnej tj. czy nie mogło być tak, że sama struktura rozmieszczenia komórek i ich kształtów pojawila się wcześniej, a pszczoły tylko usprawniły sobie technologię, wytwarzając wosk o odpowiednim składzie? Wosk pozwala na opisaną w artykule technikę generowania tej optymalnej struktury, i wyręcza owady ze żmudnej pracy formowania komórek "ręcznie", ale sam pożądany i optymalny kształt komórek mógłby (podobnie jak u innych owadów) występować już przed "ewolucyjnym wynalezieniem" jego poprawnego składu i techniki formowania komórek "na ciepło"?

* Czy w odniesieniu do powyższych pytań, możemy tak jawnie odbierać pszczołom ich "matematyczny geniusz", czy raczej powinniśmy podziwiać je jeszcze bardziej, za optymalizacje procesu wytwarznia plastra poprzez użycie "inteligentnego" materiału (inne owady jak wspominałem budują analgoiczną strukturę same)?

Jeśli czegoś nie zrozumiałem to serdecznie przepraszam. Z góry dziękuję za odpowiedź.

: 2015-09-08, 14:34
autor: mily_marian
Osy i szerszenie budują komurki z ala papieru. I one nie muszą byc wytrzymałe bo tam tylko sie wylega ich potomstwo. Nie robio zapasów na zime bo przed zimo wszystkie gino tylko młode matki przezimują w norach mysich. A pszczoły zbierają nektar i z niego robio miód ktury jest bardzo cieżki, dlatego robio komurki szesciokontne kture są najbardziej wytrzymałe. Pozdrawiam miły_marian

: 2015-09-08, 15:37
autor: paluh
mily_marian pisze:Osy i szerszenie budują komurki z ala papieru. I one nie muszą byc wytrzymałe bo tam tylko sie wylega ich potomstwo. Nie robio zapasów na zime bo przed zimo wszystkie gino tylko młode matki przezimują w norach mysich. A pszczoły zbierają nektar i z niego robio miód ktury jest bardzo cieżki, dlatego robio komurki szesciokontne kture są najbardziej wytrzymałe. Pozdrawiam miły_marian
Dziękuję, za tę uwagę z którą jestem jak najbardziej zgodny.

Moje pytanie dotyczy jednak zupełnie innej kwestii i odnosi się ściśle, do części wskazanego artykułu, w którym zawarta jest sugestia, że kształt komórek pszczelich wynika z właściwości fizycznych wosku (wosk pod wpływem temperatury i naprężeń wynikających z ułożenia "pierwotnych rurkowatych komórek", formuje sześciokąty), a nie odwrotnie (przynajmniej ja tak rozumiem treść tamtego artykułu).
Ja natomiast twierdzę (choć niezbyt stanowczo - chodzi mi tylko o pewien dystans do założonych w artykule tez), że mogło być z tym wynikaniem przyczynowo-skutkowym zupełnie inaczej. Co do kwestii zimowli i charaketru wosku, to nie mam podstaw dywagować również o tej chronologii ewolucyjnej, daleki jestem jednak od radykalnych twierdzeń, bo przyroda lubi zaskakiwać ;-).

Jeśli chodzi o szczegóły to odsyłam do sierpniowego numeru "Pszczelarstwa".

: 2015-09-09, 11:25
autor: Bumblebee1
Osy i szerszenie też budują sześciokątne komórki.

: 2015-09-09, 11:52
autor: paluh
Bumblebee1 pisze:Osy i szerszenie też budują sześciokątne komórki.
Czy ja napisałem coś przeciwnego? To przecież jest element mojej argumentacji. Nie bardzo rozumiem ten komentarz...

Proszę czytać ze zrozumieniem i odnosić się do wskazanego artykułu lub moich argumentów.

Pozdrawiam