Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat
Znalezionych wyników: 25
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Zwalczanie nastroju rojowego
tikcop1

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2230

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2019-05-05, 19:36   Temat: Zwalczanie nastroju rojowego
Czerw w miodni to moja nieuwaga sprzed tygodnia. Muszę lepiej uważać. Świeciło nakropem, nie zauważyłem jajek i przełożyłem do miodni. Dobrze, że dałem z powrotem do gniazda. Dzisiaj, wczoraj temperatury niskie. Ryzyko.

Ta rodzina miała bardzo dużo pokarmu pozimowego głównie w dolnym. Ku memu zaskoczeniu znikł, czyli prawdziwe jest twierdzenie, że wiosną rodzina zje nie więcej niż ma dostępne. Rozwój odbywał się bez jakichkolwiek ingerencji z mojej strony. Bez ciasta, skrzybania plastrów, extra pyłku, wody czy ocieplania. Zero pracy z mej strony. Dosłownie. Siatki nie zamykałem też po oblocie.

Kapelusz narazie z pewnych powodów musi pozostać.

Chciałbym przetestować prosty odkład. Ul obecny cofnąć w najbliższy piątek (pogoda chyba już będzie) do tyłu z wylotkiem o 180 stopni. Ramka czerwiu i jedzenia na miejsce obecnego ula. Za kolejny tydzień oba zamienić miejscami czyli powrócić rodzinę produkcyjną na obecne miejsce (taki wariant pierścienia dystansowego). Akurat nie mam możliwości wywieźć gdziekolwiek nowych rodzin. U mnie matki unasieniają się od 4 do 6 tygodni. Jestem gotów poświęcić trochę rzepaku.

Klimat faktycznie obaj mamy inny. U mnie zimniej i później wegetacja. Pozdrawiam i dziękuję za uwagi.
  Temat: Zwalczanie nastroju rojowego
tikcop1

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2230

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2019-05-05, 09:20   Temat: Zwalczanie nastroju rojowego
Najpierw zupełnie niezwiązany z tematem wątku przegląd rodziny. Proszę o komentarz co do prowadzenia rodziny. Stan na dzień 4 maj 2018.

https://www.youtube.com/watch?v=mwOHNjbu1ec

Wracając do wątku.

Istnieje wiele sposobów ale tak naprawdę jedynym skutecznym jest usunięcie starej matki z ula. Tyle że, a co jeśli matka jednoroczna a zależy nam na późniejszym pożytku? Zabranie matki i przerwa w czerwieniu zawsze skutkuje osłabieniem rodziny na kolejnym pożytku. Mocne rodziny wpadają w nastrój rojowy z reguły początkiem sezonu. Nie pozostaje nic innego jak ciąć do skutku mateczniki rojowe (strząsa się plaster po plastrze z pszczół aby nie przeoczyć ani jednego matecznika) bądź rozdzielić pszczoły lotne od matki po czym za kilka dni połączyć.

Wczoraj przy przeglądzie w innej rodzinie (niestety skończyła mi się taśma) znalazłem kilkanaście mateczników rojowych w tym trzy na plastrze trutowym.
Co zabawne na innym forum sugeruje się, że to tajemny sposób dający extra matki. Nic bardziej mylnego. Matka zdążyła zaczerwić częściowo zaczęty język trutowy (czy się pomyliła czy pszczoły zbudowały mniejszą komórkę, nie ważne) nie zauważyliśmy jajek a potem po usunięciu matki robimy z tego sensancję. Pszczoły nie mrówki, jajek nie przenoszą.

Pozdrawiam
  Temat: Waroza
tikcop1

Odpowiedzi: 344
Wyświetleń: 246682

PostForum: Choroby, szkodniki i zagadnienia sanitarno weterynaryjne   Wysłany: 2018-11-03, 08:36   Temat: Waroza
Witam

Długo to miejscowy informatyk i redakcja będzie tolerować tego spamującego robo-bota? Wprowadzenie obowiązku autoryzacji każdego nowego usera by pomogło.

Panie Eryku!

Pytanie w związku z poniższym filmem

https://www.youtube.com/watch?v=3utVNvC7g6w

Co tak dokładnie mówi Simon i dlaczego tak robi? Pierwsza rodzina jest silna jak rozumiem, daje od razu 2 korpusy na wierzch a słabszej jeden pod a drugi nad.

Tam w pewnym momencie pada stwierdzenie, że w silnej rodzinie to jest falsch dać korpus pod spód i miodnie nad. Ale ponieważ jestem ułomny z niemieckiego proszę mi pomóc zrozumieć dlaczego? Proszę po polsku bez niemieckich linków

Z góry dziękuję

Ps. Chyba rozumiem. Silna by ugrzęzła na dwóch dolnych (wianki pokarmowe) a tak założy nowe gniazdo?? I bez problemu wejdzie do miodni??
  Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
tikcop1

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 60058

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2018-08-27, 14:02   Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
Czy mógłby Pan przetłumaczyć co Simon radził aby robić z tymi słabymi?
  Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
tikcop1

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 60058

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2018-08-26, 11:06   Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
Co do mojego pierwszego użycia 85% KM z dozownikiem Liebiga to w książce nie ma ni słowa na temat temp 30st. Tak czy siak ja knot przyciąłem do połowy pod prognozowane przez ICM temp 25-30st. Reakcja pszczół była spokojna. Sprawdzałem na wyrywki przez kilka dni. Przed pierwszą dawką jedzenia specjalnie w każdej rodzinie poszukałem jaj/ larw. Pokarm brały dobrym tempem. Nie wiem może czerw kryty zabiłem ale z uli nie śmierdziało w ten piątek (to dobre kilkanaście dni po). Matki młode wszędzie a rodziny różne wiekowo ale dziękuje za uwagi. Nastraszyłem się tym blokowaniem poprzez zalanie gniazd stąd pytania co zrobić.
  Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
tikcop1

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 60058

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2018-08-25, 20:02   Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
Ta dwuramkowa podkarmiaczka z plastiku nie ma pływaka? Gęsty to rozumiem 3:2? Czyli młode rodziny po skończeniu karmienia zimują na 8 ramkach, a podkarmiaczkę usuwa się z ula? Węza pomiędzy ramki czerwiu (ile 1, 2?) przy przekarmieniu plus dalej karmimy? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi na moje dopytywania
  Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
tikcop1

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 60058

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2018-08-25, 12:28   Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
Świetnie, że pan zechciał przetłumaczyć. Może inne filmy w tym dr zechciał by pan również przetłumaczyć. Nie każdy zna niemiecki.

Co takiego jest w tej podkarmiaczce? Że ona szeroka czy z plastiku? Pszczoły się nie topią? Ja kupiłem 5l wiaderkowe z rantem. Wystarczyłoby mieć otwór w daszku (czop). Taka nie lepsza?

A co zrobić jak się przekarmi młode rodziny a nie ma się plastrów odrobionych aby odebrać z pokarmem i podmienić na puste do czerwienia? Dać na skraj gniazda węzę i dalej karmić licząc, że pszczoły wypchają pokarm ze środka na boki? Matki młode tegoroczne.
  Temat: Pszczoły a trucizny
tikcop1

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 31657

PostForum: Choroby, szkodniki i zagadnienia sanitarno weterynaryjne   Wysłany: 2018-08-01, 19:02   Temat: Pszczoły a trucizny
Witam

Tak oczywiście sprawdzę. Z drugiej strony kto pyta ten nie błądzi. Czyli jak rozumiem rodzina bezmateczna na ostatnim pożytku z lipca to kiepski pomysł (?) pytam bo może już ktoś to wytestował?
A wariant usunięcia tylko matki 31go lipca? Zabranie miodu i wszystkich ramek 24 dni później? Danie węzy (ja akurat tego się nie boję), usunięcia pasożyta i na koniec połączenia z odkładem majowym w listopadzie (nie chcę zwiększać ilości pni w pasiece na zimę). Co pan o tym sądzi?

Pozdrawiam
  Temat: Pszczoły a trucizny
tikcop1

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 31657

PostForum: Choroby, szkodniki i zagadnienia sanitarno weterynaryjne   Wysłany: 2018-07-30, 06:49   Temat: Pszczoły a trucizny
Witam

Panie Eryku skoro lipa to ostatni pożytek to co się stanie jeśli dwudziestego czerwca (lipa kończy się 20 lipca) usunę tylko matkę z ula. Czyli ostatni pożytek nosi rodzina bezmateczna, wychowująca.

Nie wyjdzie to samo co w koncepcji podziel i wylecz? Dr Liebig pisał aby TUB zaczynać końcem lipca. Ciekawi mnie czy będzie miodu więcej czy mniej niż w obecności czerwiącej matki? Zabrałbym zaraz po miodobraniu wszystkie ramki a rodzinie dał węzę. Już to robiłem tylko węza była 1go września.

Pozdrawiam
  Temat: Pszczoły a trucizny
tikcop1

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 31657

PostForum: Choroby, szkodniki i zagadnienia sanitarno weterynaryjne   Wysłany: 2018-07-02, 05:12   Temat: Pszczoły a trucizny
Jak się powinno osuszać ramki? Zaraz po wywirowaniu? Jak długo? Użyć kawałka folii z odgiętym rogiem aby pszczoły wylizały? U mnie czasem problem bo potrafią przenieść coś z gniazda.

Do forum uzyskał dostęp jakiś bot to śmieci. Admin ma gdzieś najwyraźniej to.
  Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
tikcop1

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 60058

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2018-05-20, 05:51   Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
Witam

Panie Eryku dwie prośby
Ja nie znam niemieckiego ale z angielskim nie mam problemu. Czy może na YouTube istnieje kanał z filmami doktora gdzie lektor mówi po angielsku bądź są napisy? Próbowałem w ustawieniach automatyczne tłumaczenie ale sieczka wychodzi z tego.

Dwa co zrobić jak w ramce pracy jest 2cm poszytego już miodu a pod nim dopiero czerw trutowy? W drugiej rodzinie w tylnej części ramki trutowej odciągnęły sporo komórek pszczelich. U doktora na filmach zaś tylko pięknie pociągnięte komórki trutowe.

Z góry dziękuję jeśli zechce Pan mi coś doradzić jak postąpić z tym teraz. Pozdrawiam
  Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
tikcop1

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 60058

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2018-05-13, 20:50   Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
Witam

czyli abym dobrze zrozumiał, rodzinom zimowanym na jednym korpusie trzeba podstawić na moment kwitnięcia wierzby drugi korpus pod spód z paroma ramkami odbudowanymi + plus węza? A na wiśnie dać miodnie też z paroma ramkami odbudowanymi?

To była moja pierwsza zima na zanderach. Nie mam plastrów odbudowanych, dałem tylko węzę. Na razie jej nie ruszyły tej w dolnym korpusie. Do miodni zabrałem skrajne nieprzeczerwione z górnego korpusu i obsiadują, ale korpusu miodu to nie mam.

Czyli wniosek z tego, że bardziej się opłaca połączyć jesienią dwie młode rodziny i zazimować na dwóch korpusach?

Jak mi w końcu odbudują węze w dolnym korpusie rodni to mam zamienić górny korpus rodni z dolnym?

Pozdrawiam
  Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
tikcop1

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 60058

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2018-05-13, 15:09   Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
Witam

Dziękuje. Może ma pan więcej tych Tips und Tricks fur faule Imker? Ja bym się chętnie zapoznał.

A wracając do tematu to w jednym ulu mam taką sytuację iż czerw jest tylko w górnym korpusie ale po dwie boczne ramki to miód i pierzga. Budują ramkę pracy. Jest miodnia, tam coś miodu jest, ale dolny korpus to węza nieruszona wcale. To rozumiem, że mogę też takie ramki bez czerwiu z pierzgą przewiesić do dolnego korpusu (tylko jako środkowe czy boczne?) i wtedy w górnym korpusie rozsunąć ramki z czerwiem tak aby włożyć w środek gniazda 1 może 2 ramki z węzą aby postymulować nieco rodzinę na czerw pszczeli? Na filmach Simona Hummela widziałem też, że on wkładał węzę na skraj gniazda po czym jak co nieco odbudowały (tam chyba nie było nakropu) to wyciągał do magazynku jak zrozumiałem (nie znam niemieckiego) i wkładał nowe ramki z węzą na skraj gniazda w górnym korpusie.

I rozumiem, że jak idzie pożytek to bez obawy można słabszą rodzinę poszerzyć od razu w miodnie i dolny korpus z węzą?
  Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
tikcop1

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 60058

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2018-05-13, 10:04   Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
Witam

A jeśli już niestety dopuściło się, że pszczoły wytworzyły te wianki miodu na więcej niż dwa palce w rodni ale nastroju rojowego nie ma, to co można zrobić aby ratować sytuację tj aby miód towarowy zaczął trafiać do miodni?

Pozdrawiam
  Temat: Krata odgrodowa
tikcop1

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 4498

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2018-04-27, 19:02   Temat: Krata odgrodowa
Panie Janie Magóra

Plastry pogrubione w nadstawce wcale nie chronią od zaczerwienia o czym naocznie się wielokrotnie przekonałem. Więc proszę nie wprowadzaj w błąd.

A co do dadanta leżaka to potrzebna krata pionowa oprawiona w ramę jak z winiduru bądź metalowa. Ul musi mieć wymiary do metalowej. Oczywiście można i bez. Kto komu broni.

Efekt każdy zobaczy sam u siebie.
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group