Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat
Znalezionych wyników: 3
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Pytanie dotyczące artykułu "Mity pszczelaraskie (część
paluh

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3157

PostForum: Do i od Redakcji   Wysłany: 2015-09-09, 11:52   Temat: Pytanie dotyczące artykułu "Mity pszczelaraskie (część
Bumblebee1 napisał/a:
Osy i szerszenie też budują sześciokątne komórki.


Czy ja napisałem coś przeciwnego? To przecież jest element mojej argumentacji. Nie bardzo rozumiem ten komentarz...

Proszę czytać ze zrozumieniem i odnosić się do wskazanego artykułu lub moich argumentów.

Pozdrawiam
  Temat: Pytanie dotyczące artykułu "Mity pszczelaraskie (część
paluh

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3157

PostForum: Do i od Redakcji   Wysłany: 2015-09-08, 15:37   Temat: Pytanie dotyczące artykułu "Mity pszczelaraskie (część
mily_marian napisał/a:
Osy i szerszenie budują komurki z ala papieru. I one nie muszą byc wytrzymałe bo tam tylko sie wylega ich potomstwo. Nie robio zapasów na zime bo przed zimo wszystkie gino tylko młode matki przezimują w norach mysich. A pszczoły zbierają nektar i z niego robio miód ktury jest bardzo cieżki, dlatego robio komurki szesciokontne kture są najbardziej wytrzymałe. Pozdrawiam miły_marian


Dziękuję, za tę uwagę z którą jestem jak najbardziej zgodny.

Moje pytanie dotyczy jednak zupełnie innej kwestii i odnosi się ściśle, do części wskazanego artykułu, w którym zawarta jest sugestia, że kształt komórek pszczelich wynika z właściwości fizycznych wosku (wosk pod wpływem temperatury i naprężeń wynikających z ułożenia "pierwotnych rurkowatych komórek", formuje sześciokąty), a nie odwrotnie (przynajmniej ja tak rozumiem treść tamtego artykułu).
Ja natomiast twierdzę (choć niezbyt stanowczo - chodzi mi tylko o pewien dystans do założonych w artykule tez), że mogło być z tym wynikaniem przyczynowo-skutkowym zupełnie inaczej. Co do kwestii zimowli i charaketru wosku, to nie mam podstaw dywagować również o tej chronologii ewolucyjnej, daleki jestem jednak od radykalnych twierdzeń, bo przyroda lubi zaskakiwać ;-) .

Jeśli chodzi o szczegóły to odsyłam do sierpniowego numeru "Pszczelarstwa".
  Temat: Pytanie dotyczące artykułu "Mity pszczelaraskie (część
paluh

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3157

PostForum: Do i od Redakcji   Wysłany: 2015-09-08, 13:01   Temat: Pytanie dotyczące artykułu "Mity pszczelaraskie (część
Witam,

Chciałbym zgłosić swoje wątpliwości dotyczące informacji, jakoby pszczoły, tylko dzięki cechom fizycznym wosku, budowały strukturę sześciokątnych komórek plastra. Moje wątpliwości wynikają z poniższych faktów/pytań:

* Inne owady (np. osy) budują plastry o podobnej strukturze, przy użyciu innych materiałów (nie wosku) i technik innych, niż opisana w akrtykule.

* Czy możemy mieć w tym kontekście pewność, co do chronologii ewolucyjnej tj. czy nie mogło być tak, że sama struktura rozmieszczenia komórek i ich kształtów pojawila się wcześniej, a pszczoły tylko usprawniły sobie technologię, wytwarzając wosk o odpowiednim składzie? Wosk pozwala na opisaną w artykule technikę generowania tej optymalnej struktury, i wyręcza owady ze żmudnej pracy formowania komórek "ręcznie", ale sam pożądany i optymalny kształt komórek mógłby (podobnie jak u innych owadów) występować już przed "ewolucyjnym wynalezieniem" jego poprawnego składu i techniki formowania komórek "na ciepło"?

* Czy w odniesieniu do powyższych pytań, możemy tak jawnie odbierać pszczołom ich "matematyczny geniusz", czy raczej powinniśmy podziwiać je jeszcze bardziej, za optymalizacje procesu wytwarznia plastra poprzez użycie "inteligentnego" materiału (inne owady jak wspominałem budują analgoiczną strukturę same)?

Jeśli czegoś nie zrozumiałem to serdecznie przepraszam. Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group