Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat
Znalezionych wyników: 484
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Nostrzyk biały 1- roczny
krzysglo

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 78949

PostForum: Pożytki pszczele   Wysłany: 2019-01-14, 22:07   Temat: Nostrzyk biały 1- roczny
Nasiona nostrzyku jednorocznego czeskiej odmiany Adela i Meba ma Tomasz i Marzena Wieczorek.
telefon 697 zero 52 jeden 83
e-mail: tomaszwieczorek(at)poczta.onet.eu

Posiadają również w swojej ofercie również:
- ogórecznik lekarski
- żmijowiec grecki
- gryka

Wiadomość piszę, ponieważ otrzymuję dużo zapytań o nasiona nostrzyku jednorocznego.

link do zdjęć:


  Temat: Prenumerata Miesięcznika "PSZCZELARSTWO"
krzysglo

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 6283

PostForum: Do i od Redakcji   Wysłany: 2017-11-13, 00:15   Temat: PRENUMERATA "PSZCZELARSTWA" na 2018 rok
PRENUMERATA „PSZCZELARSTWA" na 2018 rok

Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, że:

* w listopadzie bieżącego roku w urzędach pocztowych i u listonoszy przyjmowane będą przedpłaty na prenumeratę realizowaną od 1 stycznia 2018 roku (cena 1 egzemplarza w 2018 roku – 8,60 zł, kwartalnie – 25,80 zł, za rok – 103,20 zł),

* Poczta Polska prowadzi przyjmowanie przedpłat na prenumeratę pocztową również za pośrednictwem Internetu. Wchodząc na adres Poczty Polskiej ( https://prenumerata.poczta-polska.pl/ ), można uzyskać dodatkowe informacje na ten temat oraz złożyć zamówienie na „Pszczelarstwo".

* w dowolnym terminie można zaprenumerować „Pszczelarstwo" w redakcji, wpłacając 8,80 zł za 1 egzemplarz (do ceny egzemplarza doliczony jest częściowy zwrot kosztów wysyłki) na adres (ul. Świetokrzyska 20, 00-002 Warszawa) lub na rachunek bankowy wydawcy (Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa, nr 60 2030 0045 1110 0000 0029 9240). Przy zamówieniach zbiorowych (od 15 egzemplarzy miesięcznie) udzielamy 20% rabatu od ceny 1 egzemplarza (8,60 zł). Dla prenumeratorów spoza Polski do ceny 1 egzemplarza (8,60 zł) doliczany jest koszt wysyłki do kraju docelowego.

https://prenumerata.poczta-polska.pl/

  Temat: Nowy przepis a sprzedaż bezpośrednia
krzysglo

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 2212

PostForum: Przepisy, prawo, dyrektywy   Wysłany: 2017-03-29, 08:32   Temat: Nowy przepis a sprzedaż bezpośrednia
Jan Magóra napisał/a:
Szanowny kolego maksiu432. Wśród pszczelarzy coraz więcej panuje przekonaniu, że po wprowadzeniu obowiazku posiadania planu działalności pszczelarskiej, ksiązeczki zdrowia, badania wody, ma być wprowadzony obowiazek ewidencji pozyskanego miodu i pochodnych pszczelich produktów i co tam innego wymyśla, aby nas opodatkować, bo im brakuje na 500+. Może ktos ma inne informacje.

A kiedy przepisy dotyczące sprzedaży bezpośredniej były wprowadzone ?

Przed ? czy po ? wprowadzeniu 500+.
  Temat: kiedy pojawi się wersja elektroniczna "Pszczelarstwa&qu
krzysglo

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1651

PostForum: Do i od Redakcji   Wysłany: 2017-03-29, 08:25   Temat: kiedy pojawi się wersja elektroniczna "Pszczelarstwa&qu
Milhon napisał/a:
Witam, podpinam się pod prośbę. Zaczynam z pszczółkami i szukam wszelkich możliwych informacji przydatnych dla początkującego pszczelarza.

Pozdrawiam Michał.

Zapraszam do prenumeraty lub zakupu bezpośrednio w redakcji.

Od dłuższego czasu wersji papierowej Miesięcznika Pszczelarstwo ukazują się cyklicznie artykuły m.in "Pszczelarskie przedszkole"

Więcej informacji na stronie:
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl/
  Temat: Roczniki 1950-2012 "Pszczelarstwa" dostępne w siec
krzysglo

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2074

PostForum: Do i od Redakcji   Wysłany: 2016-09-22, 22:45   Temat: Roczniki 1950-2012 "Pszczelarstwa" dostępne w siec
Informujemy, że zasób sieciowy z rocznikami „Pszczelarstwa" 1950-2012 jest dostępny dla Czytelników.Wystarczy "kliknąć" w link:

https://drive.google.com/drive/folders/0Bwxpv2SnmEHyVnc1U3VMeGdDelE
  Temat: MRiRW - nie, dla zapraw neonikotynoidowych w rzepaku ozimym
krzysglo

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1453

PostForum: Przepisy, prawo, dyrektywy   Wysłany: 2016-05-02, 22:48   Temat: MRiRW - nie, dla zapraw neonikotynoidowych w rzepaku ozimym
MRiRW odpowiada na apel o zezwolenie dla neonikotynoidów w rzepaku

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystosowało odpowiedź na list producentów rzepaku, w którym apelowali o udzielenie zgody na czasowe stosowanie zapraw neonikotynoidowych w rzepaku ozimym.

W liście kierowanym do Juliusza Młodeckiego, prezesa Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych (KZPRiRB) Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznaje, że rzepak ozimy w Polsce ma duże znaczenie w rolnictwie oraz przemyśle przetwórczym i konieczne jest zapewnienie pełnej ochrony tej uprawy przed organizmami szkodliwymi.

Wskazuje także, że wnioskowane środki ochrony roślin zawierające w swoim składzie substancje czynne z grupy neonikotynoidów, t. tiametoksam i klotianidynę wcześniej były dopuszczone do obrotu zezwoleniami MRiRW. Jednak resort nie przewiduje udzielenia zezwoleń na tymczasowe stosowanie zapraw dla nasion rzepaku. Jak brzmi uzasadnienie tej decyzji?

Ministerstwo zauważa, że zezwolenia zostały cofnięte w 2013 r w związku z wprowadzonym rozporządzeniem KE (nr 485/2013), czyli zakazem wprowadzania do obrotu i wysiewu nasion roślin atrakcyjnych dla pszczół zaprawianych substancjami czynnymi z grupy neonikotynoidów (imidiaklopryd, tiametoksam, klotianidyna).

W liście czytamy, że decyzja KE została podjęta w oparciu o wnioski zawarte w raportach naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Dotyczyły one potencjalnego negatywnego wpływu w/w substancji czynnych na pszczoły i inne owady zapylające oraz mając na uwadze zasadę ostrożności, która pozwala chronić zdrowie ludzi i zwierząt, a także zapewnić ochronę przed jakimkolwiek niedopuszczalnym wpływem na środowisko.

Równocześnie zainicjowana też została ocena wszelkich dostępnych danych naukowych, mających zweryfikować zgłoszone wątpliwości naukowe dotyczące bezpieczeństwa stosowania neonikotynoidów w ochronie roślin, czytamy dalej.

Pierwszy etap dotyczący zastosowań nalistnych środków ochrony roślin zawierających te substancje wskazał istotne ryzyko wpływu na pszczoły. Aktualnie trwają kolejne prace EFSA w tym zakresie, których zakończenie zaplanowane jest na styczeń 2017 roku, wyjaśnia Minister.

W dalszej części pisma tłumaczy: dalsze działania w sprawie możliwości stosowania owadobójczych zapraw nasiennych, zawierających w swoim składzie substancje czynne z grupy neonikotynoidów, w tym np. zniesienie wprowadzonych ograniczeń ich stosowania będą zatem związane z wynikami tej oceny.

Minister w swojej odpowiedzi podkreślił, że kwestia bezpieczeństwa pszczół w kontekście stosowania ŚOR jest szeroko omawiana w Polsce i innych państwach członkowskich Unii od kilku lat, m.in. w kontekście stosowania zapraw nasiennych zawierających substancje czynne z grupy neonikotynoidów.

Minister podkreśla, iż w szczególności w związku z odnotowanymi w niektórych państwach UE w 2008 r. znacznymi upadkami rodzin pszczelich w wyniku zatruć zaprawami nasiennymi zawierającymi substancje czynne z grupy neonikotynoidów KE w 2010 r. nałożyła na kraje członkowskie dodatkowe wymagania w zakresie ochrony pszczoły miodnej.

Kolejne ograniczenia stosowania substancji czynnych, o których mowa zostały wprowadzone w 2013 rozporządzeniem nr 485/2013 w związku z doniesieniami naukowymi wskazującymi na potencjalnie szkodliwe oddziaływanie substancji czynnych ŚOR z grupy neonikotynoidów na pszczoły i inne owady zapylające, czytamy dalej w piśmie.

Minister wskazuje na rosnące w Polsce od kilku lat zainteresowanie organizacji pszczelarskich i ekologicznych kwestiami bezpieczeństwa pszczół i środowiska oraz ich aktywną działalność na rzecz zapobiegania zjawisku masowego ginięcia pszczół oraz ochronę zapylaczy.

Z tych względów resort nie przewiduje udzielenia zezwoleń na tymczasowe stosowanie zapraw dla nasion rzepaku, do czasu zakończenia oceny danych naukowych przez EFSA. Jednocześnie wskazuje, że problem ochrony rzepaku wymaga rozwiązania stałego, a nie doraźnego. Dlatego w Ministerstwie podejmowane są aktywne działania w celu dopuszczenia do obrotu ŚOR zawierających substancje czynne z innych grup chemicznych do zaprawiania nasion rzepaku.

źródło:

http://www.farmer.pl/prod...paku,64180.html

Treść listu otwartego do Krzysztofa Jurgiela, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym producenci rzepaku apelowali o czasowe (na 120 dni) dopuszczenie do stosowania zapraw nonikotynoidowych w rzepaku ozimym.

http://www.farmer.pl/fakt...idow,63963.html
  Temat: Opryski - ulotka informacyjna
krzysglo

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1369

PostForum: Przepisy, prawo, dyrektywy   Wysłany: 2016-04-14, 21:27   Temat: Opryski - ulotka informacyjna
Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Opolu zlecił wyprodukowanie ulotki informacyjnej na temat oprysków.

Ulotka ta w ramach profilaktyki i przypomnienia, po wyrażeniu zgody Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, będzie wysłana przez Oddział Regionalny KRUS w Opolu, wraz przekazami płatniczymi składek za II kwartał 2016r. do rolników (płatników składek) w województwie opolskim.

Dwie wersje ulotki w załączeniu.

Osoby, które chciałyby otrzymać ulotki w kilku innych wersjach proszę o wiadomość na e-maila:

opryski@op.pl
  Temat: Konferencja pszczelarska, 6 kwietnia 2016r., OODR w Łosiowie
krzysglo

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1387

PostForum: Sprawy organizacyjne pszczelarzy   Wysłany: 2016-04-01, 21:16   Temat: Konferencja pszczelarska, 6 kwietnia 2016r., OODR w Łosiowie
Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie
wspólnie z
Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Opolu


zapraszają na

Konferencję Pszczelarską

która odbędzie się 6 kwietnia 2016r.

o godzinie 9.30

w sali konferencyjnej OODR w Łosiowie


Program szkolenia:

9.30 – 9.45
Otwarcie – Henryk Zamojski, Dyrektor OODR
Zdzisław Gmyrek, Prezes WZP w Opolu

9.45 – 10.30
„Aktualnie obowiązujące przepisy prawne w zakresie prawidłowości stosowania środków ochrony roślin” – Monika Krawczyk, PIORIN Opole

10.30 –11.45
„Apiterapia - stan obecny i prognozy na przyszłość” – prof. Artur Stojko, Prezes Polskiej Fundacji Apiterapii w Katowicach

11.45 – 12.00
Przerwa kawowa

12.00 – 13.15
c.d. „Apiterapia - stan obecny i prognozy na przyszłość” – prof. Artur Stojko, Prezes Polskiej Fundacji Apiterapii w Katowicach

13.15 – 14.00
„Wypadki i szkody w gospodarstwach pasiecznych. Jak sobie z tym radzić?” – Marta Czaplicka, Votum SA

14.00
Poczęstunek


Zapraszamy


https://web.facebook.com/events/214663378921267/

http://www.opolskie.pl/
http://www.oodr.pl/
http://www.wzp.opole.pl/

  Temat: Słoiki
krzysglo

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 3904

PostForum: Sprzęt i urządzenia   Wysłany: 2016-01-23, 23:17   Temat: Re: Słoiki
orcio10 napisał/a:
Witam serdecznie mam pytanie jakiej pojemności kupić sloiki aby waga miodu była równa 1kg

Przeważnie 0,720 ml.
Ale trzeba sprawdzić. Słoik, słoikowi nie równy.
  Temat: 200 rocznica urodzin Johann Dzierzona
krzysglo

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 46165

PostForum: Sprawy organizacyjne pszczelarzy   Wysłany: 2016-01-16, 23:20   Temat: 200 rocznica urodzin Johann Dzierzona
Dziś 205 rocznica urodzin ks. dr. Jana Dzierżona (ur. 16 stycznia 1811 w Łowkowicach).
  Temat: Życzenia świąteczne
krzysglo

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 44800

PostForum: Do i od Redakcji   Wysłany: 2014-01-05, 20:32   Temat: Życzenia świąteczne
Serdeczne życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim chrześcijanom Kościołów Wschodnich.

Chrystos Rażdajetsia! Sławite Joho!

ХРИСТОС РАЖДАЄТЬСЯ! СЛАВІТЕ ЙОГО!

[ Dodano: 2015-12-25, 13:36 ]
  Temat: Posadzę sobie drzewo
krzysglo

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 1513

PostForum: Sprawy organizacyjne pszczelarzy   Wysłany: 2015-12-24, 01:07   Temat: Posadzę sobie drzewo
Piękna inicjatywa wydawnictwa: www.malygosc.pl

W styczniowym (2016) numerze w załączeniu torebeczka z nasionami lipy drobnolistnej.
Opis: co i jak zrobić z nasionami.

Skany:
Okładka


strona 3


torebeczka (opis)


cyt.
"Z tych niewielkich ziarenek może wyrosnąć ogromne drzewo. Największa lipa w Polsce ma prawie 30 m wysokości. Żeby po wielu latach zobaczyć wielkie, mocne drzewo , trzeba dużo czasu i wielkiej cierpliwości.

Co zrobić, żeby z tych nasionek wyrosła lipa?

Nasiona lipy drobnolistnej, które otrzymujecie, to orzechy. Tak samo jak laskowe czy włoskie mają twardą skorupkę. Aby wyrosła z nich sadzonka, skorupka musi zmięknąć. Nasionko, kiedy wpada w glebę, ma na to cały rok. Latem się ogrzewa, a zimą przemarza. W domu, choć to trudne, może się udać.

Jak to zrobić?

1. Przez całą zimę nasionka przechowywać w pokojowej temperaturze, w suchym miejscu.

2. W maju wsypać je do doniczki, przykryć warstwą wilgotnej ziemi (1-3 cm) i wystawić na zewnątrz, najlepiej na balkon.

3. Przez całe lato utrzymywać ziemię wilgotną (nie przelać i nie przesuszyć).

4. Zimą przemrozić nasiona. Wiosną 2017 r. powinny pojawić się pierwsze roślinki.

Uwaga:

Zamiast w doniczce, nasiona można wysiać w maju np. do ogrodu."

źródło:
http://malygosc.pl/doc/2891677.Posadz-swoje-drzewo
  Temat: XXVII OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA PSZCZELARZY NA JASNĄ GÓRĘ
krzysglo

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1159

PostForum: Sprawy organizacyjne pszczelarzy   Wysłany: 2015-11-26, 21:25   Temat: XXVII OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA PSZCZELARZY NA JASNĄ GÓRĘ
XXVII OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA PSZCZELARZY NA JASNĄ GÓRĘ

6 – 7 grudnia 2015.

6 grudnia – Niedziela:

13:00 -17:00 XXI KRAJOWA KONFERENCJA PSZCZELARSKA w CZĘSTOCHOWIE

TEMAT: „Intensyfikacja gospodarki pasiecznej a jakość produktów pszczelich”

Miejsce konferencji: Jasna Góra – Sala Ojca A. Kordeckiego

godz. 13.00 -13.45 Rejestracja uczestników

godz. 13.45 - 14.20 Otwarcie konferencji przedstawienie programu i celu, powitanie Gości

- Pan Grzegorz Boski - Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie

- Pan Tadeusz Sabat - Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie

- Pan Włodzimierz Janas – Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie

Moderator konferencji - Wiceprezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie Pan Andrzej Adamczyk

godz. 14.20 - 15.40 „Intensyfikacja gospodarki pasiecznej a jakość produktów pszczelich”

Dr hab. Sławomir Bakier prof. PB, Dziekan Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce

godz. 15.40 – 16.50 „Żywność i żywienie a produkty pszczele”

Prof. dr hab. Maria Borawska Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Zakład Bromatologii

godz. 16.50-17.00 Podsumowanie i zakończenie spotkania

17:00 Spotkanie Prezesów WZP/RZP oraz władz PZP.

20:00 – Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej - Msza Święta dla pszczelarzy

21:00 – Apel Jasnogórski7 grudnia – Poniedziałek – św. Ambrożego - główne uroczystości pielgrzymkowe:

10:30 – zbiórka pocztów sztandarowych na dziedzińcu

11:00 – Bazylika Jasnogórska - uroczysta Msza Święta koncelebrowana w intencji pszczelarzy (składających dary ołtarza prosimy o czytelne kartki)

Mszy św. będzie przewodniczył oraz wygłosi homilię J.E. Ks. Biskup Edward Białogłowski, Krajowy Duszpasterz Rolników i Pszczelarzy.

12:30 – spotkanie pszczelarzy w Auli O. Kordeckiego w czasie którego odbędzie się wystąpienie prezydenta PZP i zaproszonych gości.


Konferencja w dniu 6.12.2015. jest bezpłatna. Uczestnicy otrzymają materiały konferencyjne.

Wszelkich informacji udzielają organizatorzy:

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, tel. 34 37 70 108 e-mail: Barbara.Czarnecka@odr.net.pl, http://www.czwa.odr.net.pl ,

Polski Związek Pszczelarski, biuro@zwiazek-pszczelarski.pl, http://zwiazek-pszczelarski.pl

Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie, tel. 34 365 74 39, e-mail: rzpcz@interia.pl, http://rzpcz.pl,

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

źródło:
http://rzpcz.pl/Pielgrzymka-%202015.xhtml
  Temat: Gdzie kupić miód
krzysglo

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 5005

PostForum: Kulinaria   Wysłany: 2015-10-10, 23:17   Temat: Gdzie kupić miód
Mapa pszczelarzy SPP Polanka:

https://www.google.com/ma...JM.k2_tTVwKZbRU
  Temat: nosema ceranae
krzysglo

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 13657

PostForum: Choroby, szkodniki i zagadnienia sanitarno weterynaryjne   Wysłany: 2015-05-10, 13:00   Temat: nosema ceranae
Szczegółowo to opisuje prof. Romaniuk w Pszczelarstwie nr 3 z 2013r.
Są tam również wyniki badań.

Dawkowanie:
2 ml wody utlenionej na 1 litr (wody lub) syropu wiosną.
Jesienią ta sama dawka do każdego podanego litra syropu.

Tutaj Piotr Skorupa pokazuje jak to wykonać:

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be
 
Strona 1 z 33
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group