Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat
Znalezionych wyników: 233
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Zwalczanie nastroju rojowego
eryk.klemens

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 1396

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2019-05-05, 19:21   Temat: Zwalczanie nastroju rojowego
Co do filmu: ok, z tym, że do miodni nie należy/ nie można dawać ramek z czerwiem.
W czerwcu zamień korpusy, bo w górnym korpusie powinny być jasne plastry (widzę że są w dolnym). Dennicę nie potrzeba poza zabiegami przeciw warrozie zamykać – słuszna uwaga. Kontrola nastroju rojowego słusznie – wystarczy zdjąć miodnię i odchylić korpusy rodni. W górnym korpusie rodni zobaczyć czy są miseczki matecznikowe. Jeżeli chociaż tylko w jednym jest już złożone jajko, wówczas niezbędna jest kontrola nastroju rojowego, plaster po plastrze, tak jak wypowiadasz się na filmie.
Komentarz ogólne uwagi niektóre już były kiedyś na forum pisane, nie będę się rozwodził w pisaniu …
> Silna rodzina > dużo miodu>lecz nastrój rojowy nieunikniony ( z reguły 30% rodzin wpada w nastrój rojowy niezależnie od umiejętności pszczelarza, a są lata że i w 80% rodzin ten nastrój wystąpi)
Jak zwalczać opóźniać nastrój rojowy.
Trzeba zadbać aby rodzina pszczela miała miejsce na rozwój: dla pomieszczenia siebie, czerwiu, pierzgi pokarmu i miodu. Niewystarczająca pojemność ula, pszczoły zaleją miodem rodnie i nastrój rojowy gotowy. Zasada naczelna daje się wcześnie miodnię!! Ja daje bardzo wcześnie miodnię (tak jak na Twoim filmie). Przy tym stosuje zasadę, że trzeba zabrać nadmiar pokarmu z ula aby było miejsce na czerw, w to miejsce węza i obowiązkowo ramka pracy ( nie słuchać tych co kwestionują ramkę pracy i tyle). Taki układ w tym roku zastosowałem już pod koniec marca, w większości rodzin przed świętami wielkanocnymi musiałem już dać drugą miodnię ( u nas jest z pogodą 2 tygodnie wcześniej). Taki zabieg z reguły daje 3 tygodnie bezpieczne od nastroju rojowego, a drugie miodnie też dają przestrzeń ula, chociaż parę rodzin mam w nastroju rojowym ( 4 korpusy dużej siły pszczół i załamanie pogody – nie ma cudów) Pomocne jest też posługiwanie się ramką pracy jako wskaźnikiem nastroju rojowego (nastrój jest jak budują na falę, brzegi ramki są pogrubione a nie ostre, a gdy nie budują wcale to już jest stan zaawansowany)
Higiena pasieczna i odnowione gniazdo to pomocny element wpływający na nastrój rojowy. Nie wiek matki a czarne plastry w ulu przyczyniają się do nastroju rojowego!!!
Uwaga zasadnicza zasada wg dr Liebiga, tylko wycinanie mateczników inne zabiegi są pracochłonne, wręcz nieopłacalne. Chodzi o dużą siłę rodziny, aby zbiór miodu był największy, stąd z ula nie powinno się zabierać ramek z czerwiem jako zabieg przeciw rojowy dla tworzenia odkładu lub co gorsza zabierać i wymieniać matki. Wg tej zasady gdy pojawiają się mateczniki zabieram jedną ramkę do zbiorczego odkładu w w to miejsce daję drugą ramkę pracy. Można bez straty dla zbiorów zabrać z rodziny jedną ramkę z czerwiem i pszczołami, nie wolno to robic absolutnie słabym rodzinom (które np. nie odciągają ramki pracy lub nie wypełniają w pełni miodni pszczołami)
Takich różnych trików z rozeznawaniem w jakim stanie jest rodzina jest trochę: np. w nastroju rojowym siedzą na wylotku słabo noszą pyłek. Te które są w nastroju roboczym wlatują jednym sznurem do ula, ciężki lot, w nastroju inaczej: wystarczy stanąć za ulem i zaobserwować, że loty pszczół z tego ula są zygzakowate .., a wewnątrz pszczoły zwisają pod ramkami, tworząc łańcuchy…
Pozdrawiam Serdecznie
Ps
Rozumiem, że prosisz abym się wypowiedział, innych forów już praktycznie nie ma … (te co są praktycznie nic się nie skorzysta)
Osobna sprawa to selekcja aby mieć pszczoły do których nie potrzeba brać kapelusza i oczywiście te ciąg do nastroju rojowego mają mniejszy ...
  Temat: Waroza
eryk.klemens

Odpowiedzi: 344
Wyświetleń: 243073

PostForum: Choroby, szkodniki i zagadnienia sanitarno weterynaryjne   Wysłany: 2019-02-02, 14:32   Temat: Waroza
Witam
Tak akurat się składa, iż wielokrotnie podnoszona kwestia stosowania czystego wosku w końcu gryzie sumienie pszczelarzy (niektórych)– tematy są na forach.
Po pierwsze efekt szkolenia – zwalczania warrozy przez miszczów to: akarycydy w wosku, w ścinach uli, (ile tego jest ???) … Kto ładuje do ula akarycydy do walki z warrozą, co rok zwiększa ładunek trucizn w plastrach/wosku.. Wosk jest tłuszczem, w którym akarycydy się gromadzą, jak się do niego dostaną, to nie ma żadnej metody aby je z wosku usunąć (kumafos stanowi wyjątek)
Jak wynika z badań 1/10 ładunku akarycydów z wosku przechodzi do miodu!
Jaka rada, aby tego uniknąć? Przecież już przeszło dziesięć lat o tym piszę! Nie stosować akarycydów do walki z warrozą. Wiadomo jak to robić.
Kuriozalne wypowiedzi na forach, iż wszystko jest zatrute, to i wosk musi być zatruty. Co gorsza propagowane jest myślenie iż nie można nabyć czystego wosku!
Nie można?
Można!!! np. jedna minuta szukania w sieci to
https://www.holtermann-sh...nde-Normalmass/

https://www.bienenzuchtbe...-8/?language=de
jest coś takiego jak certyfikaty i badania wosku
http://www.bienenzuchtbed...Bio%20Wachs.pdf
Czyli co

Gdy stosujesz do walki z warrozą kwasy, to po pierwsze jest to skuteczne ( w tym roku po dzisiejszym oblocie zero strat zimowych), po drugie śmiesznie tanie, a najważniejsze to wosk jest czysty bo kwasy nic w wosku nie odkładają!, ale wiąże się to w Polsce z koniecznością samodzielnego wytwarzania węzy.
Nie jest to trudne, (sterylizator z demobilu np wojsko, (mam z Bundeswehry), garnek 27 l do pasteryzacji słoików, prasa do węzy) wosk jest w obiegu zamkniętym.
Aby przejść na system bio wosk – zapomnieć o akarycydach, wytopić ramki i wosk z nich tylko nadaje się na świeczki, ramki spalić, ule potraktować NaOH ( płomień palnika nic nie daje, pogarsza sytuację bo akarycydy głębiej wchodzą do scian ula) nabyć wosk bez akarycydów …
Na warrozę kwasy, proste, tanie i skuteczne, a najważniejsze czysty miód pozyskiwany z ula gdzie stosuje się czysty wosk.
Ps

To tyle na temat tych co pobłądzili

[ Dodano: 2019-03-01, 13:45 ]
Witam
Postanowiłem napisać parę uwag do szerzących się na forach zachwytów udzielanych szkodliwych porad a to:
1. Rodziny zimowane na otwartej dennicy osiatkowanej nie wentyluje się. Nie ma takiej potrzeby bo załatwia to dennica osiatkowana. Powałka powinna być szczelna – nie wolno robić przeciągów, gdyż jest to szkodliwe (można w polskiej prasie fachowej wyczytać dlaczego)
Pod korpus z pszczołami nie daje się pustego korpusu lub korpusu z starymi plastrami. Stare plastry (korpus dolny) przed zimowlą się usuwa i przetapia!!!
2. Jest mnóstwo filmów instruktażowych jak przygotowywać rodziny pszczele do zimowli. Nota bene ule z dennicami osiatkowanymi stawia się nisko w odległości od podłoża!
3. „Bardzo stary” film z całą gospodarką pasieczną- niezwykle cenna pozycja ze względu na ukierunkowanie praktyki pszczelarskiej w kontekscie problemu z warrozą i cóż w temacie sposobów załatwiania wychowu matek/tworzenia młodych rodzin we własnym zakresie https://www.youtube.com/w...vpAeIHbW2eHrcYo
(po Niemiecku, dobrze jak pszczelarz Niemiecki zna i nie ma uprzedzeń… )
4. Nassenheider Professional nie jest dobrym parownikiem do zwalczania warrozy kwasem mrówkowym.!!!! W przypadku stosowania przez parę dni w czasie chłodnej pogody występuje nagłe duże parowanie KM zabijające czerw matkę a i pszczoły. Dla przykłady tego Pana na pewno w Polsce znają (miłośnik czarnej pszczoły)
https://www.youtube.com/watch?v=XgjuQTVB9Wg
5 . Nie dozować absolutnie kwasu mrówkowego młodym rodzinom w lipcu (zabije czerw), w ogóle w zalecane dozowanie KM w lipcu przy duzej liczebności pszczół jest mało skuteczne. Również nie należy dozować KM bezpośrednio po zakarmieniu na zimę gdyż wejdzie on w pokarm!
6. Pod dozownikiem KM nie powinien być czerw, najlepiej jak jest tzw kapa z plastrami dziewiczymi (z miodni) która stanowi osłonę dla pszczół.
Nieumiejętne dozowanie KM na warrozę – zabija pszczoły. Jak to robić bezpiecznie wskazuje dr G Liebig ….
  Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
eryk.klemens

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 58039

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2018-12-24, 13:06   Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
Co do 10% wpływu trutni … jest to filozofia dr P. Aumeier (którą kolega nie darzy sympatią)

Życzę Błogosławionych Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i sukcesów w Nowym Roku
Eryk

[ Dodano: 2018-12-27, 17:24 ]
polbart napisał/a:
Szanowny i Drogi Eryku,

.

Teraz osobiście Ci napisze bo Cie bardzo lubię.
Napiszę Ci co myślę.
Liebieg uratował Ci egzystencję na forum pszczelarskim.
Jedynie na tym.
W kółko powołując się na Niego, odnosisz się do dyskusji pszczelarzy na innych forach.
Tikcop zbłądził czytając co piszesz.
............................................................................................


Leszek


Na Tym Forum nie ma żadnej egzystencji, nikt tu nie pisze, prawdopodobnie nikogo nie interesuje co piszę – nie zauważyłeś, że nie ma już co czytać…
Odnośnie błądzenia, kto tu błądzi?. Po obejrzeniu filmów dr Liebiga (jeszcze trzeba zrozumieć) Twoje filmiki o pszczołach ciężko oglądać.
Tikcop pisze po studiowaniu dr Liebiga czego nie robi (bo nie potrzeba robić) z czasem napisze co w żadnym przypadku nie powinno się robić, a także co koniecznie należy wykonać aby mieć pszczoły. Wyjdzie że napisze co robisz niepotrzebnie, co nie robisz a powinno się wykonać …
Co do forów No cóż jest lament na brak wiedzy a ci którzy piszą uważają że przegonili kogoś z forum.. (np. Polanka dwóch wybitnych tylko pisze, a na forum które toleruje bluźnierstwa też są aktywni wybitni)
Podobno podróże kształcą, można skorzystać … Ostatnio słyszałem, że owszem podróże kształcą, ale wykształconych. Jedzie do Egiptu i z papierosem w gębie patrzy na piramidę i mówi: Ku..a, a jak to zbudowali … Niby zajmują się pszczelarstwem i piszą ku…a jak to jest z tą kopulacją … oczywiście u trutni …
Ja nie potrzebuję nikogo wyprowadzać z błędów.
Stosując metody dr Liebiga na jedną rodzinę na rok pracochłonność zamyka się w 5 godzinach, a straty zimowe rodzin do 5 % . Ma się wspaniałe efekty
Oczywiście nie ma potrzeby korzystać wtedy z Polskich wydawnictw … i porad fachowców bo to inna szkoła – zresztą nieakceptowalna
Pozdrawiam
  Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
eryk.klemens

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 58039

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2018-09-06, 08:18   Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
Dodatkowo nasuwa się parę uwag.

[ Dodano: 2018-12-21, 17:06 ]
Wybierając metodę gospodarki pasiecznej proponowaną przez dr Liebiga nie ma najmniejszej potrzeby zastanawiania się który matkę pokryje, gdy w tym procesie uczestniczy do 30 kawalerów? co to daje? Jeżeli 50% cech młoda matka dziedziczy po swojej matce, a tylko 10 % dziedziczonych cech mogą polepszyć trutnie to dla pszczelarza istotna jest selekcja pszczoły wg uzytecznych kryteriów tj:
na pierwszym miejscu łagodność
drugie skłonność do rójki
dopiero na trzecim miejscu miodność! (skąd i jakie trutnie nie ma najmniejszej potrzeby się tym zajmować)
Kto opanuje „Einfach imkern” dr Liebiga nauczy się wychowu matek a i selekcji, w praktyce stwierdzi, że w zupełności można bazować na własnej pszczole (w ocenie miodności rodzin pochodzenie matek pszczelich schodzi na dalszy plan)
W załączeniu slajd dr Liebiga ( zachęcam do nabycia poradnika „Łatwe pszczelarstwo” autorstwa dr Liebiga!) nazwy kolumn w kolejności: autor,rok badań,siła rodziny,skłonność do rójki,miodność,łagodność.( oczywiście B Bucchwast, C karnika)


Wnioski można sobie samemu sformułować
Pozdrawiam
Wesołych Świąt
Ps
Bełkot na temat selekcji doboru płciowego na polskich forach ma się dobrze
  Temat: Waroza
eryk.klemens

Odpowiedzi: 344
Wyświetleń: 243073

PostForum: Choroby, szkodniki i zagadnienia sanitarno weterynaryjne   Wysłany: 2018-11-04, 17:04   Temat: Waroza
tikcop1 napisał/a:
Witam

Długo to miejscowy informatyk i redakcja będzie tolerować tego spamującego robo-bota? Wprowadzenie obowiązku autoryzacji każdego nowego usera by pomogło.

Panie Eryku!

Pytanie w związku z poniższym filmem

https://www.youtube.com/watch?v=3utVNvC7g6w

Co tak dokładnie mówi Simon i dlaczego tak robi? Pierwsza rodzina jest silna jak rozumiem, daje od razu 2 korpusy na wierzch a słabszej jeden pod a drugi nad.

Tam w pewnym momencie pada stwierdzenie, że w silnej rodzinie to jest falsch dać korpus pod spód i miodnie nad. Ale ponieważ jestem ułomny z niemieckiego proszę mi pomóc zrozumieć dlaczego? Proszę po polsku bez niemieckich linków

Z góry dziękuję

Ps. Chyba rozumiem. Silna by ugrzęzła na dwóch dolnych (wianki pokarmowe) a tak założy nowe gniazdo?? I bez problemu wejdzie do miodni??

W kwestii o którą chyba Panu Koledze chodzi „ za błędne uważa dodawanie korpusu na górę, gdy w dotychczasowym na dole już wiszą pszczoły (spóźnione rozszerzanie)”…
Problematyka ta z filmu sp Simona jest opisana po polsku przez dr Liebiga -Latwe pszczelarstwo” str od 173 do182.
W pozostałych kwestiach: prawdopodobnie Redakcji nie zależy na istnieniu forum, w temacie kto jest botem czy to ważne i dlaczego to trwa? A po co tracić czas na zwracanie uwagi na wypisywane błędy w praktyce pszczelarskiej, które są szkodliwe dla pszczół, bądź nic kompletnie nie dają, oprócz tego, że działają na szkodę …
Ostatni przykład zauważony: selekcji nie dokonuje się w maju, a to dlatego, że głównym kryterium w selekcji jest czy rodzina jest łagodna. Otóż w maju przy dobrym wziątku i pogodzie wszystkie rodziny są łagodne.
Na wiosnę słabe rodziny nie przeznacza się na odkłady- patrz metoda „na Liebiga”
Pozdrawiam
Ps
Nie pisz Pan więcej na tym Forum bo będzie bez odpowiedzi

[ Dodano: 2018-12-01, 12:58 ]
Cytat:
Nie ma co się podniecać szczątkowymi niemieckimi osiągnięciami pszczelarskimi i powielać demagogie stetryczałych ala "Libigów".

No śmieci nocnego jeźdca znikły.

Nie ma najmniejszej potrzeby się podniecać, wystarczy podejść z rozsądkiem do praktyki prezentowanej przez tzw niemieckie osiągnięcia i porównać, np. porady kierowane przez Niemców do początkujących i a także dla zaawansowanych, np. tu https://www.immelieb.de/v...on-altvoelkern/
tak porównać z praktykami tych co zimują na pięciu korpusach oraz tych co zimują rodziny na pięciu ramkach, tudzież mają wieżowce no i pokazują jacy z nich miszcze.
Film pokazuje stan z 11 listopada 2013 r pierwsza rodzina w górnym korpusie zajmuje sześć uliczek w dolnym 5, wynik szacowania: w górnym korpusie 4300 pszczół, w dolnym 6200 pszczół razem 10500 pszczół. Następnie rodzina druga w górnym korpusie zajmuje sześć uliczek a w dolnym 5 uliczek, wynik szacowania: w górnym 2200 pszczół, w dolnym 13 600 pszczół co daje wynik 15 800 pszczół, odnotowano 40 komórek czerwiu itd. … rodzina ósma 21 700 pszczół i rodzina dziewiąta 18 800 pszczół …
Wkładki dennicowe też swoje mówią.
Powtórka, pszczoła zimowa rodzi się we wrześniu, aby coś z tego było to musi to pszczoła urodzić się zdrowa!
Tak trudno oddzielić ziarno od plew i niektórym zrozumieć, iż można oszacować ile się to mieści w jednej uliczce ula pszczół, jak również co zazimujesz to będziesz miał ( jak się pościelisz tak się i wyspisz)
Z badań naukowych wynika iz w zdrowej rodzinie podczas zimy każdego dnia może ginąć do 50 pszczół dziennie,a za całą zimę ubytek 3000 pszczół z ula to wynik w normie.
Zatem co temu miszczowi co zimuje na pięciu ramkach się wydaje…
Czy nie lepiej zamiast oceniać innych i pogardliwe sądy publikować, uczyć się od nich i na tym budować sukces?
ps
Spotyka się dwóch kolegów. Jeden do drugiego mam dobrą i złą wiadomość. To wal złą. Wiesz zwolnili mnie z pracy. A ta dobra wiadomość to jaka? A dobra wiadomość to ciebie zwolnili też
a co zrobi warroza z rodziną jak się szuka porad u miszczów - można takich scen jak na filmie w listopadzie nie oglądaćWielki mistrz krzyżacki pisze
Cytat:
Oczywiście zakarmianie zdaniem co większych głuptaków nie ma wpływu na sukces zimowli bo nie spracowuje pszczół, ale mają już tyle chorób i są na tyle okaleczone przez warrozę ,że faktycznie cukier już im wiele nie zaszkodzi. Na wiosnę rozczarowanie bo to winne niemiecki cukier , buckfasty i sprzedawcy matek. Nie ma zmiłuj , trzeba się odkuć i pędzić to co zostało. Taka dziś forumowa gospodarka w większości przypadków, tylko nikt się nie przyzna bo każdy wybitny i nieomylnyZatem nikt się nie przyzna bo każdy wybitny i nieomylny w tym wielki mistrz krzy żacki na czele.
Sedno w tym że gdy się czyta i ogląda filmy to jeszcze trzeba się zdobyć na to, aby sprawdzić czy to co piszą i pokazują w zakresie gospodarki pasiecznej jest prawdą.

Gdy brak jest dowodów na to, iż są pszczoły odporne na warrozę, to pisanie o tym że takie pszczoły są to nic innego jak mrzonki, ten co to robi jest niewiarygodny, się ośmiesza …
Jest obecnie moda na domorosłych naukowców – oczywiście mocno pracują nad selekcją pszczoły miodnej odpornej na warrozę i piszą jakie opłakane skutki są wynikiem ich zmagań
W bardzo prosty sposób można sprawdzić czy przekaz dr Pia Aumeier i dr Gerharda Liebiga, jak prowadzić rodziny pszczele, aby warroza była pod kontrolą jest prawdziwy i jest to możliwe (jest to niemożliwe dla tych co mają fobię na Niemców)
Naczelna zasada wielki mistrzu krzyżacki to aby czerw pszczoły zimowej ochronić przed zabójczym działaniem warrozy, a to po to aby się narodziła zdrowa pszczoła która będzie zimować, a tego apiwarolem się nie dokona. Czy się to komu podoba, czy też nie, niezależnie od wysiłków pszczelarza od połowy lipca ilość pszczół w rodzinie drastycznie zaczyna się zmniejszać i nic na to się nie poradzi. Ilość czerwiu w sierpniu nie jest wyznacznikiem siły rodziny. Pewnie że można zakarmiać już w lipcu i do 20 sierpnia mieć pszczoły zakarmione – gniazdo zalane i udowadniać że to właśnie pszczoły się spracowały na cukrze dlatego ich tak mało w ulu.
Znając mechanizm szacowania pszczół można np. 5 rodzin podkarmiać lipiec -sierpień a drugie 5 rodzin nie podkarmiać, dokonać liczenia pszczół metodą szacowania i porównać- wtedy się przekonać kto jest większym głupakiem. Dodatkowo o wielkości głupaka decyduje fakt iż pszczoła zimowa rodzi się we wrześniu, stąd aby uniknąć produkcji miodów apiwarolowych, dr Liebig proponuje kwasy. Jego metody są skuteczne, gdyż chronią czerw pszczoły zimowej przed warrozą- szczególnie ważny jest pierwszy zabieg w czasie trzeciej dekady sierpnia. Ważne jest tez zakarmianie we wrzesniu i to dużymi dawkami pokarmu ca 20l na jeden raz, następnie zabieg przeciw warrozie po zakarmianiu i zabieg zimowy w grudniu.
Sukces zimowli to zwalczona warroza, dobrze zakarmione rodziny, silne rodziny z młodą matką (własny wychów) i odnowione gniazdo. Takie rodziny przetrwają każdą zimę. Reguła ta to nic nowego w Niemczech obowiazuje już ze sto lat – z tą różnicą, iż obecnie doszła warroza.
Cóż inny wielki miszczu aus Ostpolen, aby zdyskredytować pisze iż wstawia linki …
Przecież dr Liebig pokazuje ze pszczoły na cukrze się nie spracowały, (trochę ich tam w ulach jest) pooglądać ostatni link wyżej
  Temat: Waroza
eryk.klemens

Odpowiedzi: 344
Wyświetleń: 243073

PostForum: Choroby, szkodniki i zagadnienia sanitarno weterynaryjne   Wysłany: 2017-12-30, 22:13   Temat: Waroza
scc

[ Dodano: 2018-10-30, 16:38 ]
„Bienenpapst“
https://de.wikipedia.org/wiki/Gerhard_Liebig
https://www.come-on.de/le...in-9963822.html
Dedykacja dla miszczów pogardliwie wypowiadajacych się o pszczelarstwie niemieckim i DOKTORZE
https://www.youtube.com/w...player_embedded
Będziecie stosowac rady polskich miszczów = nie będziecie mieli pszczół
  Temat: Pszczoły a trucizny
eryk.klemens

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 30949

PostForum: Choroby, szkodniki i zagadnienia sanitarno weterynaryjne   Wysłany: 2018-08-01, 22:00   Temat: Pszczoły a trucizny
tikcop1 napisał/a:
Witam


A wariant usunięcia tylko matki 31go lipca? Zabranie miodu i wszystkich ramek 24 dni później? Danie węzy (ja akurat tego się nie boję), usunięcia pasożyta i na koniec połączenia z odkładem majowym w listopadzie (nie chcę zwiększać ilości pni w pasiece na zimę). Co pan o tym sądzi?

Pozdrawiam
  Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
eryk.klemens

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 58039

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2018-08-28, 16:08   Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
tikcop1 napisał/a:
Czy mógłby Pan przetłumaczyć co Simon radził aby robić z tymi słabymi?

Jest napisane "Łatwe pszczelarstwo" dr G. Liebig str 168
Pozdrawiam
  Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
eryk.klemens

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 58039

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2018-08-26, 13:47   Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
Ksiązka to nie wszystko, o
  Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
eryk.klemens

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 58039

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2018-08-26, 07:38   Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
Napisałem,
  Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
eryk.klemens

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 58039

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2018-08-25, 15:27   Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
[quote="tikcop1"]Świetnie, że pan zechciał przetłumaczyć. Może inne filmy w tym dr zechciał by pan również przetłumaczyć. Nie każdy zna niemiecki.

Co takiego jest
To nie jest w Polsce akceptowalne ...
  Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
eryk.klemens

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 58039

PostForum: Gospodarka pasieczna   Wysłany: 2018-05-20, 18:28   Temat: Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
Dr Liebig publikuje w necie w j. Niemieckim …
  Temat: Pszczoły a trucizny
eryk.klemens

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 30949

PostForum: Choroby, szkodniki i zagadnienia sanitarno weterynaryjne   Wysłany: 2018-08-01, 05:57   Temat: Pszczoły a trucizny
[quote="tikcop1"]Witam

Panie Eryku skoro lipa to ostatni pożytek to co się stanie jeśli dwudziestego czerwca (lipa kończy się 20 lipca) usunę tylko matkę z ula. Czyli ostatni pożytek nosi rodzina bezmateczna, wychowująca.
  Temat: Pszczoły a trucizny
eryk.klemens

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 30949

PostForum: Choroby, szkodniki i zagadnienia sanitarno weterynaryjne   Wysłany: 2018-07-03, 18:41   Temat: Pszczoły a trucizny
tikcop1 napisał/a:
Jak się powinno osuszać ramki? Zaraz po wywirowaniu? Jak długo? Użyć kawałka folii z odgiętym rogiem aby pszczoły wylizały? U mnie czasem problem bo potrafią przenieść coś z gniazda.

Do forum uzyskał dostęp jakiś bot to śmieci. Admin ma gdzieś najwyraźniej to.
  Temat: Pszczoły a trucizny
eryk.klemens

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 30949

PostForum: Choroby, szkodniki i zagadnienia sanitarno weterynaryjne   Wysłany: 2018-07-01, 20:11   Temat: Pszczoły a trucizny
Ostatnio na polskich forach
 
Strona 1 z 16
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group