Rok 2013

lodr- logoBARDZO WAŻNA INFORMACJApszczela wola- logo

V Lubelska Konferencja Pszczelarska
Pszczela Wola
24-26 stycznia 2014 roku

Uprzejmie informuję, że w dniach 24- 26 stycznia 2014 roku w Pszczelej Woli odbędzie się V Lubelska Konferencja Pszczelarska. Szczegółowy program konferencji zostanie ogłoszony w styczniowym numerze „Pszczelarstwa”/2014. Koszt uczestnictwa w konferencji wynosi 100 zł (opłata konferencyjna). Z opłaty konferencyjnej sfinansowane będą honoraria prelegentów oraz materiały konferencyjne. Do tego dochodzą koszty wyżywienia i zakwaterowania. Koszt wyżywienia i zakwaterowania uczestników konferencji w przypadku wykupienia całościowego pakietu (2 noclegi oraz wyżywienie od obiadu w piątek 24 stycznia do obiadu w niedzielę 26 stycznia ) wynosi łącznie 170 zł. W przypadku zamówień pojedynczych posiłków i noclegów obowiązują ceny: nocleg – 30 zł, śniadanie – 15 zł, obiad – 30 zł, kolacja – 15 zł. Każdy uczestnik konferencji zobowiązany jest do wypełnienia karty zgłoszeniowej. Karta zgłoszeniowa dostępna jest na stronach internetowych Pszczelej Woli oraz Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Cezary Kruk – organizator

 

Pożegnanie przyjaciela

Przez szereg lat starałem się promować gospodarstwo pszczelarskie mojego przyjaciela – Władysława Całki, jak sądzę największego w dziejach południowej Wielkopolski pasiecznika. Niestety, odszedł od nas 14 września bieżącego roku i nie zdążyłem zaprezentować jego osiągnięć na łamach „Pszczelarstwa". Jako przyjaciel winien jestem Władkowi tę przysługę już po Jego śmierci, co niniejszym czynię.

Nie mam wątpliwości, że całym pszczelarskim życiem zasłużył sobie na szacunek i godne pożegnanie, bowiem wniósł do praktyki pszczelarskiej na Ziemi Kaliskiej trwale już zadomowione pomysły i technologiczne nowinki. Osobiście straciłem w jego osobie najbliższego przyjaciela.

Więcej…
 

Przekażcie wiedzę innym

W „Pszczelarstwie" 8/2010 na stronie 27 podzieliłem się z Państwem doświadczeniami związanymi z możliwością obdarowywania dzieci wiedzą na temat życia pszczół i ich znaczenia w przyrodzie. Nadal prowadzę zajęcia z pszczelarstwa w szkołach. Dzięki tej działalności mam nadzieję, że dzieci, którym daję wiedzę o pszczołach, już jako dorośli będą szanować te niezbędne w przyrodzie owady.

Zachęcam Kolegów do podejmowania trudu kształcenia pod kątem pszczelarskim najmłodszych, bo za parę lat wielu z nich może decydować o losie pszczół, polskich pasiek i pszczelarzy.

Więcej…
 

Hotel dla pszczół – ?

art 2013 15 03Czy naprawdę pszczołom potrzebne są hotele? Przecież zapewniamy im schronienie – czyli mieszkanie w ulach, dbamy o pożytki i zdrowotność. Po co więc jeszcze hotele?

Dla pszczół miodnych nie są one potrzebne, ale dla dzikich zapylaczy, których naturalne siedliska są coraz częściej niszczone, hotele jak najbardziej będą potrzebne.

W ostatnich dziesięcioleciach człowiek wywarł bardzo silny wpływ na środowisko życia pszczół dziko żyjących. Przyczynił się do zmniejszenia ich liczebności. Powstające monokultury leśne i rolnicze, chemiczne środki ochrony roślin, głęboka orka(...)

Więcej…
 

Pszczelarze na gali „ZŁOTY INŻYNIER 2012"

W gronie laureatów konkursu czytelniczego „Złoty Inżynier 2012", prowadzonego od 19 lat przez redakcję „Przegląd Techniczny" i pod patronatem ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, są dwaj pszczelarze: Zbigniew Gryzło – nadleśniczy Nadleśnictwa Nawojowa oraz Jacek Nowak prowadzący pasiekę „Barć" im. ks. dr. Henryka Ostacha w Kamiannej. Obaj z regionu nowosądeckiego.

Zbigniew Gryzło uzyskał tytuł „Srebrny Inżynier" w kategorii ekologia, m.in. za efektywną gospodarkę leśną w najbardziej jodłowym (ponad 70%) nadleśnictwie w Europie. Nadleśniczy z Nawojowej sam zajmuje się pszczelarstwem (ponad 20 pni (...)

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 5
 ---
 
© Miesięcznik PSZCZELARSTWO, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, 2004-2016
Agroturystyka