Doświadczenia z A. m. melliferą

Moderator: krzysglo

nordbiene
Nieśmiały
Nieśmiały
Kontakt:

Doświadczenia z A. m. melliferą

Post autor: nordbiene »

Witam bardzo serdecznie,

na mojej stronie (po polsku: Kliknij tutaj ) widac, ze jestem wielkim milosnikiem pszczoly srodkowoeuropejskiej. Gdyz w Niemczech Jej od dawna juz nie ma, trzeba já regularnie importowac z krajow sasiedzkich, m. i. z Polski.

Jakie macie doswiadczenia z pszczola miejscowa? Ktora z linii (Augustowska, Kampinoska, Asta itp) najbardziej Was zadowala?

Najwiecej doswiadczen osobiscie mam z czarna pszczola ze Skandynwaii, w tym Szwecji. Jest ona genetycznie "czysta", lagodna, pracowita i malo rójliwa.

Pozdrawiam serdecznie.
Kai
http://www.nordbiene.de

Pszczelarz pszczoly srodkowoeuropejskiej
w Niemczech.

avico

Post autor: avico »

Najgorsze świństwo jakie znam.

Weź do pasieki Astę, Mazurkę, Augustowską, czy Kampinoską, a się przekonasz.

Nie trzyma się plastrów, mało miodna, i złośliwa.

Gdybym musiał mieć te pszczoły wolałbym zlikwidować pasiekę.

Ćwierć wieku temu przekonywano, że jest dobra jako strona ojcowska. Cały problem w tym, że jakoś nikogo nie przekonano. Gdyby była tak dobra, to nie trzeba by było na siłę tworzyć zamkniętych rejonów hodowli i z mocy prawa nakazywać posiadanie środkowoeuropejskiej z zakazem posiadania innych ras. Pszczelarze w Polsce nie bazowaliby na Krainkach lub nie poszukiwaliby innych rozwiązań.

Każdy ma prawo do własnych pomysłów i hobby. Może nawet być miłośnikiem tej rasy pszczół.
Ja mogę wyrazić swoją opinię. Opinię, że w Polsce brak jest dobrej pszczoły środkowoeuropejskiej.

Pszczelarz12
Nieśmiały
Nieśmiały
Kontakt:

Post autor: Pszczelarz12 »

Jak by była taka dobra
nordbiene pisze: lagodna, pracowita i malo rójliwa
to by nie było importu z Niemiec i to na dużą skale krainek.

nordbiene
Nieśmiały
Nieśmiały
Kontakt:

Witam serdecznie,

tak, takie cechy posiada przede wszystkim "nasza" krainka, tylko ze ja wole Polska czarna pszczole :)

Pozdrawiam serdecznie
Kai

w Niemczech.

avico

(...)
Na pewno niemieckie matki są o niebo lepsze od polskich. Nie da się zaczarować prawdy.
Podobnie jest z niemieckim miodem. Niemiec nie produkuje chałupniczych leków, zachowuje wymagane okresy karencji. Nie "uzdatnia" miodu inwertem, ani w inny sposób.

(...)
Kolego Nordbiene,
W Polsce od dawna nie ma rodzimej pszczoły. To co u nas lata bardzie przypomina genetyczny Schweinskopfsülze. (salceson)
Pszczelarze dawno odeszli od złośliwej i małowydajnej pszczoły środkowoeuropejskiej na rzecz krainek, a obecnie na BF.

Poszukujesz w Polsce pszczół, których od dawna brak. To tak, jakbyś w Rumunii poszukiwał Draculi. W obydwu przypadkach zostały jedynie mrożące krew w żyłach opowiadania.

Jeżeli napaliłeś się na taką pszczołę jak szczerbaty na fabrykę sucharów, to szukaj u Rusów.
Ostatnio zmieniony 2012-10-13, 23:18 przez avico, łącznie zmieniany 1 raz.

Tytus
Nieśmiały
Nieśmiały

Re: Doświadczenia z A. m. melliferą

Post autor: Tytus »

nordbiene pisze:Witam bardzo serdecznie,

Najwiecej doswiadczen osobiscie mam z czarna pszczola ze Skandynwaii, w tym Szwecji. Jest ona genetycznie "czysta", lagodna, pracowita i malo rójliwa.

Pozdrawiam serdecznie.
Kai
A jakiś namiar na tę szwedzką i skandynawską możemy prosić?
Z naszych Augustowska jest niezła, ale to pszczoła dla koneserów(przede wszystkim niepohamowane rojenie).

avico

U nas ta "skandynawska" występuje do nazwą "norweskiej". Jest w Polsce od ponad 20 lat i jakoś nie zawojowała pszczelarzy swoimi walorami, choć jest wielokrotnie lepsza od naszych rodzimych populacji.
Stwierdzenie, że "Augustowska jest niezła" niczego nie tłumaczy. Co określa słowo "niezła".

Proszę o wyniki badań w odniesieniu do innych ras pszczół.

Skoro jest taka "niezła", to czemu mam z tamtego terenu liczne grono kupujących krainki? Jej "niezłość" nie w sensie niezłośliwości (bo potrafi być zła") można określić lepszą zimowlą w trudniejszych warunkach klimatycznych.

Tytus
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Tytus »

avico pisze:U nas ta "skandynawska" występuje do nazwą "norweskiej". Jest w Polsce od ponad 20 lat i
Za darmo jej nie chcę, to co jest teraz to nie to samo co było 20 lat temu u prof.Prabuckiego.

avico pisze:Skoro jest taka "niezła", to czemu mam z tamtego terenu liczne grono kupujących krainki?

Bo wykazują dużą zdolność krzyżowniczą z rasą środkowoeuropejską.
avico pisze:Jej "niezłość" nie w sensie niezłośliwości (bo potrafi być zła") można określić lepszą zimowlą w trudniejszych warunkach klimatycznych.
Czyli jednak też widzisz w niej pozytywne cechy, a że jej nie lubisz? Przecież nie musisz.
Masz doskonałe pasiaste pod nosem,(u PG&GS).

nordbiene
Nieśmiały
Nieśmiały
Kontakt:

avico pisze: Na pewno niemieckie matki są o niebo lepsze od polskich.
...
Jeżeli napaliłeś się na taką pszczołę jak szczerbaty na fabrykę sucharów, to szukaj u Rusów.
Witam serdecznie,

dziekuje kolegom za wszystkie komentarze.

Nie chodzi nam o "LEPSZA" pszczole, tylko o oryginalna polnocnoeuropejska. W calej Europie jest taka tendencja, by uratowac nasza wspolna stara pszczola. Glowna organizaja jest SICAMM, http://www.sicamm.org , ktora jest glownym miedzynarodowym sztabem wszystkich narodowych organizaji do utrzymania naszej starej czarnej pszczoly, np. w Irlandii, Francji, Szwecji, Polsce, Belgii i krajach alpejskich.

Zaparaszam do naszego miedzynarodowego forum: http://imkerforum.nordbiene.de do utrzymania Apis mellifery mellifery.

Wszystkim kolezankom i kolegom zycze Wesolych Swiat Bozego Narodzenia!!!

Pozdrawiam z zimowej Kilonii.
Kai, www.nordbiene.de

w Niemczech.

robert-a
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: robert-a »

Pozdrowienia dla kolegów z Niemiec zdrowych spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.

ODPOWIEDZ