Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Węza pogrubiona - wady i zalety
Autor Wiadomość
user2017 
Obserwator

Wysłany: 2016-11-19, 18:11   Węza pogrubiona - wady i zalety

Witam, chciałbym się dowiedzieć od kolegów pszczelarzy coś odnośnie węzy pogrubionej. Ktoś stosował taką węzę w swoich ulach. Są jakieś dobre i złe strony takiej węzy. Zainteresowałem się tym rodzajem węzy ponieważ od następnego sezonu przechodzę na ule wielkopolskie. Na ten czas mam tylko warszawiaka i nie będę miał odrobionych ramek innego formatu(wielkopolski) Tak sobie pomyślałem że taka węza pogrubiona na pewno ułatwi odkładom odrobienie większej ilości ramek które będą mi potrzebne w następnych sezonach. Są w ogóle sprawdzeni producenci którzy produkują węzę pogrubioną.

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Jan Magóra

Wysłany: 2016-11-19, 21:33   

Szanowny kolego user2017. Do zalety pogrubionej jest to, ze rodzina pszczela szybciej buduje komórki ramki, ale dotyczy , to silnych rodzin, najlepiej rojowych. Odkłady bardzo często odbudowują komórki w 2/3 ramki. Ja używam pogrubioną węzę, tylko do osadzania rojów. Minusem , to że jest mało wydajna - z jednego kilograma. Przy kilku rojach można nią się pobawić. Ja używam węzę firmy Łysoń. Na terenie lubelskiego też jest producent. Z pszczelarskim pozdrowieniem. Dnia 19.11.2016r.

Jan Magóra

user2017 
Obserwator

Wysłany: 2016-11-19, 23:28   

Też bym tej węzy pogrubione używał tylko na początku i w awaryjnych sytuacjach. Coś słyszałem o małej ilości z 1 kg. Najgorsze że taką węzę sprzedają w paczkach min 5kg. Na ten czas to chyba za dużo na przyszły sezon na 2 odkłady na ramkę wielkopolską.

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Jan Magóra

Wysłany: 2016-11-20, 18:25   

Szanowny kolego user2017. Jeśli jesteś początkującym pszczelarzem, to nie radzę eksperymentować. Pogrubionej węzy wchodzi 9-11 plastrów na 1 kg. Przy 2 odkładach, jest to strata pieniędzy. Sprawdzone pszczelarzeniem, daje największą satysfakcje. Radzę spotkać się z miejscowym pszczelarzem. Z pszczelarskim pozdrowieniem. Dnia 2016.11.20

Jan Magóra

user2017 
Obserwator

Wysłany: 2016-11-21, 14:08   

Chodzi o to że w tym sezonie strasznie mi poniszczyły zwykłą węzę warszawską poszerzoną. Zakupiona z miasta w którym robią pierniki i tam powinna zostać. Nie za specjalne te ramki mam teraz w ulu. Na następny sezon chciałem szybciej wymienić. To jednorazowa akcja bo ciężko ją dostać i wiadoma cena.

AgUsIa 
Obserwator

Wysłany: 2018-01-12, 17:48   

O, świetne porady :) Z całą pewnością mi się przydadzą :) Dzięki wielkie :)

eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2018-04-15, 14:06   

Węza do ula, to tylko pogrubiona,
Ostatnio zmieniony przez eryk.klemens 2018-10-26, 14:57, w całości zmieniany 1 raz  

Brzytwiarz 
Obserwator

Wysłany: 2018-04-16, 09:57   

eryk.klemens, Przeczytałem trochę twoich postów, (jako nowy na tym forum) parę przerzuciłem sobie do notatek na innym forum ale to inna para kaloszy. Co do tematu węzy to w zeszłym roku miody podkarpackie wykonywały zbyt cienką węzę i się po prostu wyginała namiętnie w ulach. W tym roku jest ponoć grubsza, choć to już nie problem by najmniej dla mnie. Posiadam ule korpusowe na ramce 1/2 dadanta i problem z węzą (wyginanie, falowanie) wystąpił w 80% ramek z drutowaniem pionowym natomiast nie wystąpił wcale z drutowaniem poziomym. Zgadzam się że grubość ma znaczenie bo grubszą węzę szybciej odbudowują. Natomiast miałbym prośbę by kolega rozjaśnił mi, nam temat umiejscowienia ramki pracy w ulu o niskiej ramce, a mianowicie ramka pracy na dolnym korpusie czy na dolnym i górnym?

Tadeusz Kotarbiński

Z3Vt 
Obserwator

Wysłany: 2018-04-17, 13:18   

Ja się niestety kompletnie na tym nie znam... Dlatego też nie będę w stanie pomóc...

Odpowiedz do tematu