czasowa izolacja matek pszczelich

Moderator: krzysglo

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

czasowa izolacja matek pszczelich

Post autor: emka24 »

W miesięczniku Pszczelarstwo 10/2011 w relacji z Biesiady u Bartnika,Pan Jacek Jaroń opisuje między innymi wykład Piotra Chmary o czasowym izolowaniu matek pszczelich . W/g autora jest to metoda walki z warrozą i nie tylko.
Dotarłem do 5-ciominutowego nagrania dr Chmary na Biesiadzie,ale wypowiedż jest po rosyjsku i niestety nie wszystko zrozumiałem.
Czy ktoś zna szczegóły tej metody(ważne są daty ) ,chętnie zapoznałbym się również z komentażami - nie ukrywam,że liczę na avico.
Pozdrawiam.
emka24

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

a któż więcej może wiedzieć na ten temat jak nie sam autor tegoż artykułu
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

avico

Post autor: avico »

Mogę na e-mail wysłać tłumaczenie jego książki. Zaznaczam, że pozycja zbyt przegadana i trudna w odbiorze, ale po odcedzeniu zbędnych treści ma interesujące rozwiązania. Szykuję się do opracowania (bardziej strawnej broszury), bo jak to bywa w naturze (starszych i zdemenciałych pszczelarzy, którzy rozpisują się ponad miarę) trzeba odsączyć bełkot od treści.
Przyznaję, że metoda Chmary zainteresowała mnie i uważam, że w tym szaleństwie jest metoda. Izolatory są do nabycia u "Sadeckiego Bartnika".

Informuję, że materiał nie jest do powszechnej publikacji.

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Będę bardzo zobowiązany ,adres przesłałem na pw.
Pozdrawiam.
emka24

ttt3
Obserwator
Obserwator

Post autor: ttt3 »

Może nie koniecznie mogę się wypowiedzieć co do okresowej izolacji matek lecz do działania zbliżonego a mianowicie przerwy w czewieniu matek spowodowanej jej wymianą . Z własnych ale nie tylko moich obserwacji wynika że w przypadku wymiany matek (rodzina osierocona po 10 dniach ścięte matecznik i podana nieczerwiąca młoda matka) rodziny były bardziej witalne i lepiej zimowały w stosunku do tych gdzie matki były wymieniane bez przerwy w czerwieniu (bezpośrednio po likwidacji starej matki matka czerwiąca lub nie były wymieniane w tym roku)

polbart
Stukacz
Stukacz

Post autor: polbart »

avico pisze:Mogę na e-mail wysłać tłumaczenie jego książki. Zaznaczam, że pozycja zbyt przegadana i trudna w odbiorze, ale po odcedzeniu zbędnych treści ma interesujące rozwiązania. Szykuję się do opracowania (bardziej strawnej broszury), bo jak to bywa w naturze (starszych i zdemenciałych pszczelarzy, którzy rozpisują się ponad miarę) trzeba odsączyć bełkot od treści.
Przyznaję, że metoda Chmary zainteresowała mnie i uważam, że w tym szaleństwie jest metoda. Izolatory są do nabycia u "Sadeckiego Bartnika".

Informuję, że materiał nie jest do powszechnej publikacji.
W każdym szaleństwie występuje skutek.
"Pozytywny" - Krótkotrwały. ;-)

michalp
Stukacz
Stukacz

Post autor: michalp »

avico, tez bym prosił o to tłumaczenie jesli mozna

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

avico pisze:(...)
(...)
Obrazek

Izolator do czasowej separacji matki

Nowatorskie rozwiązanie warte wypróbowania.

Zamknięcie matki pszczelej w izolatorze, pomysłu lek. wet. Piotra Chmary z Kijowa, w czasie od września do marca pozwala na:

zwalczanie warrozy bez chemii,
niemal całkowite pozbycie się warrozy jednym zabiegiem (np. odymianie Apiwarolem lub zastosowanie BeeVitalu) w okresie braku czerwia krytego,
wydłużenie życia pszczół i poprawę ich zdrowotności,
nowatorski sposób zimowania pszczół w wyniku zatrzymania zbędnego czerwienia na jesieni i przedwczesnego czerwienia wiosną,
zaskakujące efekty w zwalczaniu nosemozy,
zwiększenie zbiorów miodu.

To tylko kilka zastosowań tego izolatora, który sprawdził się na Ukrainie w ponad 30 tysiącach pszczelich rodzin i przebojem zdobywa nowych użytkowników.
izolator izolator1

Jeżeli chcesz dołączyć do pszczelarzy, którzy wypróbowali zalety izolatora, ta oferta jest dla Ciebie.

Izolator (o wymiarach 360x240 mm) jest możliwy do zastosowania w różnych typach uli. Wykonany z tworzywa sztucznego, jest łatwy do dezynfekcji i może służyć długie lata.

informacje ze strony:
http://bartnik.pl/pl/aktualnosci/379-iz ... acji-matki

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

W ostatnim numerze Pszczelarstwa jest artykuł ,w którym ukraińscy pszczelarze dzielą się swoimi wnioskami na temat stosowania metody P.Chmary.
Niestety wszystkie są niepochlebne.

Zrobiłem sobie kilka takich izolatorów z zamiarem wypróbowania w przyszłym sezonie,ale skoro ktoś to zrobił za mnie,to nie widzę już takiej potrzeby.
emka24

Stantom20
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Stantom20 »

W połowie pasieki mam te i własnej produkcji izolatory ,ale na wnioski trzeba poczekać do wiosny

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

Mnie się wydaje że:przez selekcję,stworzyliśmy wybitne pszczoły,w tym roku przypatrywałem się temu,dałem do pustego ula odwirowaną ramkę,tam wchodzą pszczoły z obnóżem pyłku,to wykazuje że-te nieświadome w kilku godzin mogą mieć całkowite zniszczenie

żelazny
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: żelazny »

No i w temacie nic nawet nie chce drgnąć zapraszam wszystkich którzy stosowali owe izolatory aby się podzielili swoimi spostrzeżeniami.Ja w tym roku 27-sierpnia zamknołem w swojej pasiece matki w izolatorach jak narazie wszystko wydaje się być jak najlepiej gdzieś od 10 pażdziernika pszczoły są agresywniejsze niż wcześniej to takie małe spostrzeżenie ale być może nie związane z zamknięciem matek.największe obawy mam co do zimowli że kłąb będzie poza izolatorem gniazda mam na 7 ramkach jako 4 izolator.
Żelazny

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

żelazny Moim zdaniem 27 sierpnia to za wczas izolacje matek w izolatorach tym bardziej w tym roku. A tak na marginesie to izolatory wycioga się na zime zeby kłomb się uwiozał w wygryzających się komurkach po czerwiu. Pozdrawiam miły _marian

żelazny
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: żelazny »

Izolatory,to jest strzał w 10 .Zazimowałem 23 rodziny wszystkie przeżyły w dobrej kondycji ,jedna matka nieprzeżyła w trzech ulach były zaizolowane po 2 matki przeżyły po 2.izolacja od początku września do 1-9 marca.
Żelazny

Falco
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Falco »

żelazny pisze:Izolatory,to jest strzał w 10 .Zazimowałem 23 rodziny wszystkie przeżyły w dobrej kondycji ,jedna matka nieprzeżyła w trzech ulach były zaizolowane po 2 matki przeżyły po 2.izolacja od początku września do 1-9 marca.
Kolego miałeś oryginalne izolatory Chmary czy samoróbki?

ODPOWIEDZ