Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Późne dokarmianie
Autor Wiadomość
Falco
Starszy Stukacz

Wysłany: 2011-10-23, 22:53   Późne dokarmianie

Witam. Ostatnio zajrzałem do uli żeby ocenić stan zapasów i ewentualnie ścieśnić gniazda. W jednej dość słabej rodzinie zauważyłem że zapasów jest niewiele, powinno starczyć na zimowanie, ale na pewno zabraknie na wiosenny rozwój. I tu moje pytanie czy o tej porze można i czy warto podać im jeszcze inwert w celu uzupełnienia pokarmu? Czy go zasklepią, czy może sfermentuje? A może czekać z dokarmianiem do wiosny? Chciałbym uniknąć przewieszania ramek, bo raczej nie mam ich nadmiaru.

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2011-10-24, 08:14   

Kolego "Falco" - jeżeli to jest słaba rodzinka to nawet gdyby teraz w cieplejszych dniach Kolega podał inwert w drobnych porcjach to może nie przyjąć.Można by tą rodzinkę jeszcze połączyć do silniejszej, która ma zapas pokarmu.
W tej sytuacji zostawić tak jest do czasu po oblocie, a te częściowo puste ramki wyjąć i ewentualnie drobne ilości pokarmu, które nie są zasklepione zasypać cukrem pudrem i dać do suchego magazynku.

Pozdrawiam Stanisław Z.

PS. Dopisałem - może Kolega podjąć próbę dokarmienia inwertem, jeżeli warunki pozwolą - a może się powiedzie.

Falco
Starszy Stukacz

Wysłany: 2011-10-30, 21:52   

Nie chciałbym jej łączyć, bo jest w niej młoda matka a i w innych same młode albo roczne i jeszcze b. dobre. Przewiesiłem jedną ramkę, 70% zasklepioną. Do wiosny powinno wystarczyć, wiosną podam ciasto ew. inwert. Swoją drogą w sklepie inwertu już nie mieli. Ale może i będzie okazja do połączenia.

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2011-10-31, 20:49   

a ile ramek zajmuje ta rodzinka ?
i wiesz że przyczyna w osłabnięciu rodziny tkwi w matce chyba że Ty coś w tej rodzinie porobiłeś i ona przez to osłabła

Falco
Starszy Stukacz

Wysłany: 2011-11-01, 19:48   

To nie tak że osłabła bo to był odkład. Jest w ulu odkładowym 5 ramek + nadstawka i tera obsiada co najmniej 5 ramek. Po prostu matka mi w nim padała, po poddaniu ładnie czerwiła czerw prawidłowy po zakończeniu podkarmiania zajrzałem dla kontroli i ile mają zapasu a tam mateczniki ratukowe zasklepione. W międzyczasie nie zaglądałem więc nie przygniotłem. Może to przez apiwarol? Raz były odymione. Nie wiedziałem jaka będzie pogoda poza tym to by było długo bez czerwienia, nie ryzykowałem i kupiłem nową. Nową dałem przez wylotek i dwa dni później już były jaja. Miały w nadstawce pełne cztery ramki pokarmu, albo tyle zużyły na czerw albo zostały podrabowane

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2011-11-01, 20:26   

odymianie apiwarolem nie powinno spowodować padnięcia matki, matka musiała być wadliwa, miałem i ja podobny przypadek w zeszłym roku po zaczerwieniu 8 ramek nagle strutowiała lecz ją nie wymieniały, rodzinę tą połączyłem
ubytek pokarmu jest spowodowany wychowaniem czerwiu jedna ramka czerwiu to jedna ramka pokarmu

Odpowiedz do tematu