Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Podkarmianie odkładów pszczelich
Autor Wiadomość
minikron 
Senior Stukacz
trzymacz z ambicjami

Wysłany: 2011-07-23, 13:43   

Skoro to jest temat o syropach, to załóż sobie osobny na straszenie kolegów sądem.
Przytocz też te "określone przypadki", (małżeństwem jesteście i o alimenty się sądzicie?), bo "Ogólne zasady właściwości miejscowej nakazują wytaczać powództwo przed sąd I instancji, w okręgu którego pozwany ma miejsce zamieszkania"

I nie zarzucaj mi offtopu, bo to nie ja go zacząłem. Mnie też będziesz zastraszał?

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-23, 14:51   

Nikogo nie zastraszam, bo przypomnienie naruszającemu prawo, że to prawo naruszył i ostrzeżenie przed możliwymi konsekwencjami zastraszaniem nie jest.
Wykazujesz się ponownie nieznajomością kpc., z tym przykładem powództwa o alimenty.

W dodatku twoja interwencja jest nie na miejscu, bo nie jesteś stroną sporu, a jako taki znawca prawa powinieneś wiedzieć, że czyn naszego kolegi wyczerpuje znamiona występku z poniżej przytoczonych przepisów kk.:

"Kodeks Karny, Rozdział XXVII - Przestępstwa przeciwko czci i nietykalności cielesnej (wyciąg)

Art. 212. § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,
podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Art. 213. § 1. Nie ma przestępstwa określonego w Art. 212 § 1, jeżeli zarzut uczyniony niepublicznie jest prawdziwy.

§ 2. Nie popełnia przestępstwa określonego w Art. 212 § 1 lub 2, kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut służący obronie społecznie uzasadnionego interesu; jeżeli zarzut dotyczy życia prywatnego lub rodzinnego, dowód prawdy może być przeprowadzony tylko wtedy, gdy zarzut ma zapobiec niebezpieczeństwu dla życia lub zdrowia człowieka albo demoralizacji małoletniego.

Art. 214. Brak przestępstwa wynikający z przyczyn określonych w Art. 213 nie wyłącza odpowiedzialności sprawcy za zniewagę ze względu na formę podniesienia lub rozgłoszenia zarzutu.

Art. 215. Na wniosek pokrzywdzonego sąd orzeka podanie wyroku skazującego do publicznej wiadomości. "

Z uwagi na zapis art. 24 kc., nie można dochodzić ochrony dóbr osobistych w postępowaniu adhezyjnym i po zakończonym prawomocnym wyrokiem w postępowaniu z oskarżenia prywatnego można wnieść pozew o zadośćuczynienie.

Domaganie się poszanowania prawa nie może być zastraszaniem. Dziwnym trafem jakoś się na forach utarło, że można bezkarnie szkalować, oczerniać i znieważać innych.

Do czasu.

Może komuś jest obojętne co ktoś o nim napisze.
Mnie to obojętne nie jest i potrafię dbać o swoją godność.

Na dodatek, sama procedura jest niezwykle prosta, bo nie potrzeba świadków, skoro sprawca sam wszystko napisał. Nie może być winy nieumyślnej w przypadku pomówienia o oszustwo i podrobienie dokumentu jakim jest zamieszczony atest. W tym konkretnym przypadku jednym czynem zostały naruszone interesy trzech podmiotów: mój, producenta i sprzedawcy.
Aby sprawca został uniewinniony musi wykazać, że to o czym napisał faktycznie miało miejsce.

Tak obszernie się rozpisuję o procedurze cywilno-karnej, aby uzmysłowić, że pisząc cokolwiek na forum nie można wchodzić w konflikt z prawem.
Pisanie na forum jest przywilejem, a nie obowiązkiem, zaś piszący musi mieć świadomość tego co napisał i czy swoim wpisem nie popełnił czynu zabronionego.

daro
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-23, 18:44   

avico napisał/a:
daro napisał/a:
Jak kolega się doczeka to może mnie publicznie nazywać bucu. :685:
Prędzej pryszczy raz jeszcze.Mój pradziad mawiał są ludzie i ludziska , są h..... w tym momencie dostawał szmatą od babci przez głowę. :685:
I co do tego przemysłowego - co osie nim smarują ? Człowieku firma produkuje wyroby SPOŻYWCZE - DLA LUDZI !!!! Jaki to przemysłowy ? Prędzej spożywczy.
A i niema czegoś takiego jak pasza dla pszczół !!!! Nie ma normy na taki towar = nie ma towaru. :685:

Nie będę buców obrażał, bo ta nazwa w twoim przypadku by nobilitowała. Nawet ciul brzmi dumnie jak pochwała. Zatem rezygnuję z nazywania bucem, bo dobrze wiesz jaką inną nazwę mam na myśli.

Przyjmij do wiadomości, że zanim kogoś pomówisz lub oskarżysz, to sam popatrz w lustro.

Teraz możesz przeprosić.

Aby nie być gołosłownym zamieszczam dwa atesty na syrop i dwa atesty na mycie i dezynfekcję cysterny.

I nie trzeba wielkich słów, może pan avico pisać co chce - takich słów publicznie nikt ode mnie nie przeczytał. :685:
1. dokumenty przedstawione są świstkiem papieru - dla mnie,choć może nie tylko.Z prostej przyczyny polskie prawo wymaga by był ważny dokument podpisany faksymile aby stała tam pieczątka.Jest ? :685:
2.Nie znam francuskiego - nie muszę. :685:
3.W sprawach o naruszenie dóbr osobistych właściwy jest sąd dla pozwanego. :685:
4. Firma prowadząca działalność musi pogodzić się z krytyką swej działalności nawet nie słuszną i jest na to wyrok sądu Najwyższego w poszerzonym składzie. :685:
5.Nie bronię zgłaszać do prokuratury wniosku o ściganie mnie za popełnione zbrodnie, czy wniesienie oskarżenia cywilnego.Żyjemy w wolnym kraju nie Związku Radzieckim.Biorąc kij do ręki trzeba pamiętać że kij ma 2 końce i niech koledzy ze Śląska powiedzą prywatnie avico co znaczy ciul w śląskiej gwarze i niech pan avico przeczyta co grozi za publiczne znieważanie słowami powszechnie uznanymi za obraźliwe. :685:
6.Jak zareaguje firma obrażana poprzez pana avico ? - nie wiem. :685:
7.Gdzie w tym badaniu zawartość HMF tak ważnego w/g avico :685:
8. Gdzie w tym badaniu wynik badania bakteriologicznego ? :685:
I mimo że kolega minikron 2 razy przytarł mi nosa szanuję go za jego wiedzę, i to że potrafi zrobić to nie obrażając.
9. Sprzedający pasze dla zwierząt bez łaski ma nam dać specyfikację paszy.

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-23, 20:28   

Z mojej strony temat zamykam. Na forum zamykam.

Ufam w cywilną odwagę p. Daro, że ułatwi mi zadanie i na maila poda niezbędne dane (mię, nazwisko oraz adres), abym miał ułatwione zadanie w zawiadomieniu organów ścigania. Nawet bez tego nie jest anonimowy.

minikron 
Senior Stukacz
trzymacz z ambicjami

Wysłany: 2011-07-24, 10:26   

I tak oto temat umrze, bo nikt nie odważy się nic w nim napisać...
Daro, spojrzyj jeszcze raz na te dokumenty i pomyśl, w jakim kraju żyjemy.
Żałuję, że zdjąłem "ignore" z pewnego "kolegi".

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2011-07-24, 13:32   

telok napisał/a:
avico karmie syropem z holger foods czwarty czy piąty sezon i niema żadnych problemów. Więc po co mam kupować droższy u twoich kolegów?

Napiszę jeszcze raz.
To nie jest ten sam syrop.
Od połowy roku 2010 jest to syrop inny, który może i ma te same parametry w specyfikacji. Nie jest to syrop z Cargila jak wcześniej. Zadzwoń do Holger Food i zapytaj.

telok 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2011-07-24, 19:44   

krzysglo napisał/a:
telok napisał/a:
avico karmie syropem z holger foods czwarty czy piąty sezon i niema żadnych problemów. Więc po co mam kupować droższy u twoich kolegów?

Napiszę jeszcze raz.
To nie jest ten sam syrop.
Od połowy roku 2010 jest to syrop inny, który może i ma te same parametry w specyfikacji. Nie jest to syrop z Cargila jak wcześniej. Zadzwoń do Holger Food i zapytaj.
może i nie ten sam ale tą zimę pszczoły całkiem nie żle przezimowały.

swider24 
Stukacz Junior
Hobby przekazane po teściu...

Wysłany: 2011-08-09, 11:09   

Straszycie się sądami zamiast konkretnie spierać się z uwzględnieniem argumentów.
Ja również nie znam francuskiego, a przedstawiony atest przez avico również niewiele mi mówi.

Ciekawi mnie natomiast odpowiedź na zadane pytanie przez daro:
daro napisał/a:

7.Gdzie w tym badaniu zawartość HMF tak ważnego w/g avico :685:
8. Gdzie w tym badaniu wynik badania bakteriologicznego ? :685:

Mam więc prośbę do kolego avico, aby bez złośliwości i długich wypracowań odpisał na te pytania (możliwie krótko i zwięźle). Może czegoś nie zauważyłem. Po to tu jestem aby się dowiedzieć więcej!

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-09, 13:09   

Na postawiony zarzut przedstawiłem skany atestów.

Nie wnikałem w zagadnienie HMF, czy mikrobiologii.
Skoro producent wystawia takie atesty, a nie inne, a kupujący je akceptuje, to znaczy, że muszą mieć umocowanie prawne.
Nie handluję syropami i nie marnuję czasu na wertowanie zapisów, co atest powinien zawierać. Nie jestem też stroną w handlu syropem, tylko ostatecznym odbiorcą. Skoro Daro uważa, że w ateście powinny znajdować się te wskaźniki, to niech poda podstawę prawną swoich wymagań, bo nie sądzę, że sobie takie wskaźniki wyssał z brudnego palca. Przecież za chwilę ktoś inny może chcieć analizę moczu kierowcy cysterny.

Międzynarodowy handel paszami jest regulowany precyzyjnymi przepisami i przepisy określają jakie dokumenty są wymagane. Atest służy nie tylko jako dowód jakości dla klienta, ale jest deklaracją towaru dla wszelkich organów kontrolnych, że cysterna wiezie syrop, a nie np. spirytus z syropem.
Niestety, ale niektórzy są tak skonstruowani, że zawsze coś im nie pasuje i zawsze się doszukają kolejnych braków. Nikt i nigdy ich nie zaspokoi.

wislaw12345
Obserwator

Wysłany: 2011-08-10, 20:29   

W ubiegłym roku zakarmiłem pszczoły syropem cukrowym 50% mi wyzdychało. Czy ktoś próbował robić syrop z buraka cukrowego i karmić nim pszczoły?
Pozdrawiam ;)

pszczelarz561 
Nieśmiały

Wysłany: 2011-08-10, 22:03   

Kolego wislaw12345 pszczoly UMIERAJĄ !!! a próby z syropem z burakow kończyły sie niepowodzeniem nie radzę stosować czytałem kiedyś na ten temat ale szczegółow nie pamietam. Powodzenia i Pozdrawiam !

swider24 
Stukacz Junior
Hobby przekazane po teściu...

Wysłany: 2011-08-10, 22:33   

wislaw12345 napisał/a:
W ubiegłym roku zakarmiłem pszczoły syropem cukrowym 50% mi wyzdychało. Czy ktoś próbował robić syrop z buraka cukrowego i karmić nim pszczoły?
Pozdrawiam ;)

To nie wszystko zależy od podkarmiania. Jak wygląda kolego twoja praca w sezonie, jak walczysz z warrozą i innymi chorobami (czy są jakieś niepokojące sygnały?)?

Co do podkarmiania syropem z buraka cukrowego - czytałem już jakiś czas temu, że się nie nadaje. Najlepiej gotowy syrop inwertowany wg mnie.

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-11, 00:44   

Zamiast produkcji syropu z buraka, nie lepiej wybudować małą cukrownię?
Wcześniej wykonać projekt ze stacją trafo i zasilaniem w wodę włącznie, posadzić, pielęgnować i na koniec wyprodukować cukier, bo 19% cukru w buraku, to trochę mało, aby tym zacierem pszczoły karmić. Nawet bimbrownicy nie wykorzystują.

Czemu pszczelarze od lata powielają poronione pomysły.
Nawet, gdyby taki pomysł był realny, to przecież nośniki energii i własna praca tez kosztują. Chyba lepiej kupić gotowy produkt.

pasieczna
Stukacz

Wysłany: 2011-08-13, 13:02   

Dzień dobry Państwu,

"avico napisał/a:
Dalej nie komentuję i nie prowadzę dyskusji z kimś, kto nie odróżnia atestu, od listu przewozowego. Inny rozmówca bardziej niż pszczelarza przypomina lobbystę pewnej USA-mańskiej firmy."

Szczególnie ubawiło mnie drugie zdanie, bo przecież osoba podpisująca się jako avico w tym zdaniu dała kwintesencję swojej działalności!

Od kilku lat karmię syropem pszczelarskim wyprodukowanym i dostarczanym przez firmę Holger Food z Lubonia/k. Poznania, bez żadnych negatywnych konsekwencji na przebieg zimowli pszczół. Oczywiście, Folger Food - jak każda szanująca się firma - daje atest swojego produktu dla odbiorcy - dla większych niejako "z urzędu" dla mniejszych odbiorców tylko na telefoniczną prośbę.

Syrop pszczelarski glukozowo-fruktozowy posiada wiele zalet, lecz również nie jest pozbawiony pewnych wad. Naprzód chcę powiedzieć, że syrop ten nie jest specjalnie produkowany dla pszczół, tylko jest on przeznaczony dla całego przemysłu cukierniczego i tylko potrzeby marketingowe przekonały producenta, aby część tej produkcji nazwać jak wyżej. Nie przekreśla to ogromnych walorów tego produktu- , o których miałem przyjemność wielokrotnie wykładać pszczelarzom - bez wymieniania nazwy producenta, tak aby uniknąć tzw. kryptoreklamy. Zupełnie inaczej jest na tym wątku, w którym zarówno nazwa producenta, jak i nazwa produktu była wymieniana wielokrotnie.

O zaletach syropu dla pszczół glukozowo-fruktozowego nie będę pisał, bo to każdy może się sam przekonać, natomiast pozwolę sobie zwrócić uwagę na jedną wadę, mogącą mieć wpływ na przebieg zimowli pszczół. Otóż z atestu czytamy, że syrop zawiera: 75,1 % s.m.,
w tym fruktozy 24,2 %, glukozy 34,10 % i maltozy 27,70 %. Innych parametrów nie podaję, ponieważ nie mają one istotnego znaczenia dla mojej obserwacji. Otóż, dobry syrop pszczelarski dla pszczół powinien zawierać glukozę w stosunku do fruktozy jak 1 : 1, a najlepiej jest jeżeli w syropie jest proporcjonalnie trochę więcej fruktozy niż glukozy. To, że w syropie dostarczanym przez firmę Holger-Food jest aż 10 % więcej glukozy, może stanowić zmartwienie dla tych pszczelarzy, którzy zimują pszczoły słabe, nie obejmujące kłębem zimowym całego gniazda. Po prostu, syrop w ramkach, które znajdą się poza kłębem (zbyt obszerne gniazdo) skrystalizuje i zimowe pszczoły nie zdołają go wykorzystać. Z drugiej strony, podana wyżej proporcja cukrów prostych dowodnie świadczy o tym, że jest to syrop przeznaczony dla ludzi i o jakichkolwiek konsekwencjach dla pszczół tytułem jakiegoś zanieczyszczenia tego syropu nie może być mowy!

W naszej pasiece ten problem mam rozwiązany bardzo prosto - zimuję tylko bardzo silne rodziny i sprawa "z głowy" i w związku z tym odkąd stosuję syrop pszczelarski glukozowo-fruktozowy nie padła mi ani jedna rodzina z głodu.

Wróćmy do tematu tego wątku. Syropem cukrowym nie wolno karmić odkładów (RABUNKI!). Najlepsze jest do tego ciasto miodowo-cukrowe, które bardzo łatwo zrobić. Przy odkładach bardzo silnych (zakładanych w normalnych ulach) można syrop cukrowy zastosować dopiero po wygryzieniu się całego czerwiu i po przyjęciu królowej. Wówczas tak silny odkład staje się normalną rodziną. Drugą formą podkarmiania odkładów jest danie im po jednym ramku z syropem cukrowym , miodem lub nawet z syropami, o których była mowa wyżej.

Pozdrawiam

Maciej Winiarski

P.S.
W okolicach Opola rok był wyjątkowo miodny. Uzyskanie wysokiej produkcji miodu w tym roku nie było żadnym problemem nawet dla pasiek stacjonarnych, takich jak nasza.

Lipnik 
Nieśmiały
Lipnik

Wysłany: 2011-08-14, 11:01   podkarmianie odkładów pszczelich

Pasieczna napisała: " ....... Z drugiej strony, podana wyżej proporcja cukrów prostych dowodnie świadczy o tym, że jest to syrop przeznaczony dla ludzi i o jakichkolwiek konsekwencjach dla pszczół tytułem jakiegoś zanieczyszczenia tego syropu nie może być mowy!"

Otóż pozwoli pan, panie doktorze, że się z tym stwierdzeniem nie zgodzę. Nie wszystko co nie szkodzi ludziom jest rownież nieszkodliwe dla pszczół. Nie wziął pan pod uwagę zawartości hydroksymetylofurfuralu [HMF] wytwarzanego w procesie rozkładu sacharozy na fruktozę. Ta substancja, nie wystepująca w świeżym miodzie, już w śladowych iliściach jest szkodliwa dla pszczół, podczs gdy człowiek toleruje nawet kilkudziesięciokrotnie większe ilości HMF bez uszczerbku dla zdrowia. W produktach przeznaczonych dla ludzi mogą znajdować się pewne ilości chlorku sodu [NaCl] , który jest zabójczy dla pszczół.

Pasieczna napisał również: ..."Drugą formą podkarmiania odkładów jest danie im po jednym ramku z syropem cukrowym , miodem lub nawet z syropami, o których była mowa wyżej".

Panie doktorze, a co to jest to "ramku"? Pan często używa tego terminu, a w żadnym słowniku nie ma wyjaśnienia. Czy ma pan na myśli zwykłą "ramkę"?
Pozdrawiam.
]

Odpowiedz do tematu