Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Waroza
Autor Wiadomość
Gilian 
Stukacz

Wysłany: 2013-07-13, 05:37   

Na " Ambrozje" Eryk się wypiął bo ponoć cośtam cośtam mu nie pasowało, choć moderatorzy z tamtego forum bąkają że powody były inne. Na forum pasieki Michałów (czyli forum amatorów dyletantów) gdzie uchodziłby za Boga ze swoją wiedzą sparzony na Ambrozji nigdy się nie odwarzył zabrać głosu. I tak ten mistrz zostawił pole do szerzenia się rapicydowego szaleństwa i amoku taktikowych samoróbkowych pasków na warrozę które na pewno teraz po publikacji linku do pdf Gandalfa na forum "pszczelarstwa" będą bronią po którą będą sięgać młodzi niedoświadczeni pszczelarze - myśląc skoro na forum "pszczelarstwa" tak piszą ludzie znani z imienia i nazwsika i adresu (Tomasz Jabłczyński) nie bojąc się potępienia w czambuł tzn. to jest polecane, tak właśnie trzeba robić......

Fiasko kolego, totalne fiasko implementacji wiedzy dr. Liebiga na połski grunt.
Wygrywa nasze swojskie głupkowate forum Michałów z podkładkami na piwo nasączonymi Tiktaciem i rapicid dobry na wszystko.
Ostatnio zmieniony przez Gilian 2013-07-13, 06:36, w całości zmieniany 1 raz  

eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2013-07-13, 06:36   

cccc

rozwój rodziny i warrozy_L.jpg
porównanie rozwoju rodziny pszczelej z postępem jej zarażenia warrozą
Plik ściągnięto 15593 raz(y) 55,16 KB

Ostatnio zmieniony przez eryk.klemens 2018-10-25, 15:08, w całości zmieniany 2 razy  

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2013-07-13, 21:06   

Jak już odebralim miód z lipy to mozemy przystopic walką z warozą ekologicznymy metodamy kture nie szkodzą czewiu i pszczołom. Te metody są bardzo tanie a mianowicie puder cukier i cytryna z syropem, Jak zauwazymy na pszczole warozę albo pszczołe karłowatą bez skrzydełek a jeszcze chcemy wziasc miód z nawoci we wrzesniu to kupujemy pare cytryn w sklepie i bieżemy szklankie cukru i szklankie wody i rozpuszczamy to jest syrop i do szklanki wyciskamy cytryny . Biezemy spryskiwacz i do niego wlewamy kieliszek soku z cytryny i kieliszek syropu 1 na1. Sok z cytryny musi byc czysty zeby nie zatykał dyszy w spryskiwaczu. Kazdą ramkie w gniezdzie czyli rodni spryskamy obu stronie ale jak spotkamy matkie to ta strone nie pryskamy. Bo jak by padło pare kropolek na matkie to ona by nie czerwiła przez 2 dni bo cytryna swendzi i matka by się drapała a jak tą strone miniemy to matka cały czas czerwi. Przed pryskaniem cytryna wkładamy na denice wkładkie i smarujemy olejem jadalnym. Jak waroza spadnie to sie przykleji do oleju i nie wejdzie spowrotem na pszczołe ktura bendzie chodzic po denicy. Po 2 godz, od pryskania wyciogamy wkładkie z denicy i liczymy warozei po usunienciu warozy spowrotem wkładamy wkładkie na denice. A drugi ekologiczny sposub to posypywanie cukrem puderm w każdą uliczkie w gniezdzie. Puder wchodzi w przylgi warozy i ona niema przyczepnosci i pszczoła bardzo łatwo ja zwala ze siebie. Dajemy tez wkładkie na denice ale nie smarujemy tylko sucho. Waroza spada na denice na wkładkie i tam juz jest puder cukier i ona sie w nim kopie i tez niema zdolnosci wejscia ponownie na pszczołe. Po 2 godz, wyjmujemy wkładkie i przez genste sitko wsypujemy puder w wraz z warozą puder przeleci przez sitko a waroza zostaniw w sitku. Ten puder cukier spowrotem wsypujemy na wkładkie i dajemu na denice. Po 8 dniach spowrotem posypujemy pudrem i nie mamy warozy w rodzinie. Cytryna i puder nie zabjiaja warozy dlatego codzienie trzeba wyciogać wkładki i kotrolowac osyp warozy. Pozdrawiam miły_marian

eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2013-07-13, 21:55   

zzz
Ostatnio zmieniony przez eryk.klemens 2018-10-25, 15:07, w całości zmieniany 1 raz  

swider24 
Stukacz Junior
Hobby przekazane po teściu...

Wysłany: 2013-07-19, 07:25   

Szanowni Koledzy,

ostatni miód (lipowy) wybrany i przystąpiłem do walki z warrozą. Pisałem wiosną, że niestety moje pszczoły dostały mocno w kość. Im więcej zagłębiałem się w temat upadków moich rodzin tym bardziej byłem pewien, że przyczyną tego była warroza.

Przedwczoraj odymiałem pierwszy raz w tym sezonie pszczoły apiwarolem - wynik - po 24 godz. - na dennicy 902 szt. varroa. To przykład z jednego ula (na pasiece mam na razie tylko 2 ule z dennicą osiatkowaną - sukcesywnie będzie więcej). W drugim nie było prawie nic, ale podejrzewam, że mrówki je wyniosły - bo było ich dość sporo w szufladce (od jakiegoś czasu zauważyłem je w tym miejscu i wymieniłem ul na nowy bo do tego starszego dostały się do środka).

W związku z takim osypem warrozy proszę o podpowiedź, jak walczyć dalej? Odymianie 4 razy co 4 dni to jasne, czy jednak to wystarczy? Obawiam się, że nie. Czy zastosować dodatkowe środki? Typu KS, beevital, czytałem również o olejkach (wiem, że zdania są podzielone). Nie chciałbym eksperymentować na moich podopiecznych. Z góry dziękuję za podpowiedzi.

trzciny 
Obserwator
ramka ostrowska

Wysłany: 2013-07-19, 08:24   

Jak jesienią wyjmiesz wkładki i zostawisz je na otwartej siatce, matka powinna przerwać czerwienie. Wtedy jedna tabletka apiwarolu załatwi sprawę. Nie może być sklepionego czerwiu. Do wychowu pszczoły zimowej zamknij siatki, będą miały ciepełko i dobre warunki do wychowu czerwiu, więc jak wyjmiesz wkładki to radykalna zmiana warunków powinna przerwać wychów, jak nie to daj trochę kwasu mrówkowego, mało i słaby, jednorazowo, na warozę może nie podziałać, pszczołom nie zaszkodzi ale pomaga podjąć decyzję o zaprzestaniu czerwienia. Oczywiście na czas dymienia, czy podania kwasu wkładki zamykamy.

swider24 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-07-19, 08:44   

Dzięki kolego, ale mam tylko dwa ule osiatkowane, reszta z dennicą niską bez siatek.

Mariuszczs 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-07-19, 08:55   

4 razy nie wystarczy - 5 i 6 dymienie będzie się sypać nadal
ważne żeby jak najmniej było warrozy wtedy kiedy będzie sklepiona pszczoła zimująca i to jest przygotowanie do zimowli

przygotowanie do następnego sezonu alby powtórki nie było to leczenie w okresie bezczerwiowym

eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2013-07-22, 06:19   

Mam nadzieję, że Administrator Forum renomowanego czasopisma pszczelarskiego usunie wpis p. Romana Bułki jw, zachęcający do odwiedzania jego strony i propagowania szkodliwych dla rodziny pszczelej a przede wszystkim niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi metod zwalczania warrozy.
Ostatnio zmieniony przez eryk.klemens 2013-07-22, 19:25, w całości zmieniany 1 raz  

swider24 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-07-22, 07:23   

Mariuszczs napisał/a:
4 razy nie wystarczy - 5 i 6 dymienie będzie się sypać nadal

Czy taka dawka amitrazy nie zaszkodzi matce? Może lepiej zwalczyć resztę warrozy innym środkiem?

Mariuszczs 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-07-22, 08:18   

Dawka amitrazy z Apiwarolu ma kilkukrotny zapas bezpieczeństwa dla pszczół.

Napisałem co miałem rok temu przy ogrmnym namnożeniu warrozy - 5 i 6 dymienie warroza się sypała w sporych ilosciach.

eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2013-07-22, 19:13   

xxx
Ostatnio zmieniony przez eryk.klemens 2018-10-25, 15:07, w całości zmieniany 1 raz  

wrubel 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2013-07-22, 20:37   

Eryku na nic sie zdadzą Twoje próby - na głupotę i ciemnotę jeszcze lekarstwa nie wymyślili. Kiedyś takiego szarlatana by ścieli za czary. A dzisiaj co? Pseudo mądrale maja posłuch bo są przebojowi i oczywiście maja lekarstwo "na całe zło" - w tym wypadku warrozę.
A te głupie ludzie bedą to naśladować bezkrytycznie i tak jak piszesz, truc nie tylko pszczoly ale i siebie...

miśkownica 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-07-22, 23:13   

Czy badania są za skomplikowane dla naszych naukowców aby można było definitywnie stwierdzić jakie są lub będą skutki kuracji Rapicidem dla pszczół, produktów pszczelich oraz ludzi?

wrubel 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2013-07-23, 06:34   

Nie są drogie a napewno nie są ZA drogie. Po prostu nikogo to nie obchodzi, organizacje pszczelarskie z prawdziwego zdarzenia w tym kraju nie istnieją i nikt nie nadzoruje tego, co sie w niektórych pasiekach wyprawia...a te właśnie powinni zlikwidować.

Odpowiedz do tematu