Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
gorczyca
Autor Wiadomość
żelazny 
Nieśmiały

Wysłany: 2010-02-01, 16:10   gorczyca

Mam taki problem czy jako poplon w przyszłym roku około15 lipca warto wsiać gorczyce (jest różnica między białą a żłtą ??? ) czy też lepiej jest wsiać facelie??A propo gorczycy czytałem że niewskazane jest zimowanie na miodzie z niej..Prosze o wskazówki

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2010-02-01, 19:42   

o tej porze gorczyca nie nektaruje lecz dostarcza cennego dla pszczół pyłku, w minionym sezonie pszczoły nie skorzystały z tego pożytku ponieważ gorczyca nie zdążyła zakwitnąć tak bynajmniej było w mojej okolicy jeśli chceż zasiać facelię to musisz zasiać gęściej ponieważ siana jako poplon nie zdąży się rozrosnąć i kwitnie trochę później niźli gorczyca jakiś tydzień

Marcinluter 
Senior Stukacz
Marcin

Wysłany: 2010-02-01, 19:56   

JA też bedę siał gorczyce białom już drugi raz i powiem ,że pyłku daje od groma nektaru malutko ale pyłek cenny na ta pore roku a dodam ,że lepiej w czasie lotów nie przechodzić koło pola gorczycy gdyż pszczółki sa agresywne...

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2010-02-01, 20:09   

nie zauważyłem żeby pszczoły były agresywne 3 lata temu miałem zasiane 4 h żółtej i kwitła do końca czyli do samej orki ( koniec października )

dewu 
Stukacz Junior

Wysłany: 2010-02-01, 20:19   

Ja miałem cały warzywniak obsiany gorczyca białą i ni sie nie działo. Pszczół od samego rana do popołudnia po kilka na jednej roślince.

Czy jest jakaś rożnica pomiędzy białą a żółta jeśli chodzi o pozytek pszczeli?

Marcinluter 
Senior Stukacz
Marcin

Wysłany: 2010-02-02, 16:14   

to niewiem co było przyczyna bo pięknie ja oblatywały lecz będąc w odległości 3m trza było "zwiewać" goniły niue tylko pszczółki miodne ale i też inne.... ciekawe co mogło być przyczyną ...

arekfreus 
Starszy Stukacz
osa

Wysłany: 2010-02-03, 19:37   

Może Marcinluter pomylił gorczyce z gryką? Na gryce pszczoły stają się agresywne.

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2010-02-03, 20:44   

arekfreus napisał/a:
Może Marcinluter pomylił gorczyce z gryką? Na gryce pszczoły stają się agresywne.

Stałem kiedyś wozem 32 rodziny w 20ha areale gorczycy. Liczyłem na dobry zbiór miodu.
Jak przyjeżdżałem do pszczół to z odległości 20-30 metrów już mnie witały żądełkiem, takie były złośliwe. Miodu mało co wykręciłem. Nie opłacało mi się tak daleko je wywozić. Pyłku miały pełne ramki. Jak je zabrałem z gorczycy, złośliwość minęła. Więcej na gorczycę nie wywiozłem.

arekfreus 
Starszy Stukacz
osa

Wysłany: 2010-02-04, 08:32   

Krzysglo Może pszczoły stały się agresywne bo gorczyca ma niską wydajność miodową a Ty mimo to je tam zawiozłeś :688: tak na poważnie to nie wiedziałem że na gorczycy reż stają się agresywne, moje pszczoły mają dostęp do gorczycy i latem (na nasiona) i jesienią (jako poplon) i nigdy nie zaobserwowałem szczególnej agresywności za to na gryce dają ognia :707:

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2010-02-05, 13:51   

Miód z gorczycy jest dobry na poprawę wzroku gdzies czytałem o tym. A gryka to nektaruje od rana do godz.14 a po 14 niema nić na gryce i dlatego pszczoła jest nerwowa. To jak bym rozrzucił tobie po 10gr. na ziemie to bys zbierał a potem po1 groszu to i ty bys był nerwowy to tak i jest z pszczołą. Pozdrawiam miły_marian

żelazny 
Nieśmiały

Wysłany: 2010-02-07, 15:44   

Powracając do domeritum sprawy to nadal nie wiem co będzie lepsze (około 15 lipca ) gorczyca czy może facelia ?może macie jakieś doświadczenia...

tadeusz.puzio 
Nieśmiały

Wysłany: 2010-02-07, 20:34   

żelazny napisał/a:
Powracając do domeritum sprawy to nadal nie wiem co będzie lepsze (około 15 lipca ) gorczyca czy może facelia ?może macie jakieś doświadczenia...

Gryka i jeszcze raz gryka nawet jako poplon po życie, pszenżycie,owsie ,pszenicy.
Pozdrawiam

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2010-02-08, 14:52   

Facelja po posianiu zakwita po 6 tyg i tez kwitnie 6 tygodni a moze dac i1200kg z 1 h.Zalezy od klasy ziemi. Przekalkuluj sobie i podejmij sam sobie decyzjie. Pozdrawiam miły_marian

Marcyś 
Obserwator

Wysłany: 2010-02-09, 13:37   

mily_marian napisał/a:
Facelja po posianiu zakwita po 6 tyg i tez kwitnie 6 tygodni a moze dac i1200kg z 1 h.Zalezy od klasy ziemi. Przekalkuluj sobie i podejmij sam sobie decyzjie. Pozdrawiam miły_marian

Nie przesadzacie z tą wydajnością facelii? W literaturze fachowej jest to ok. 300-400 kg/ha.

Marcyś

Marcinluter 
Senior Stukacz
Marcin

Wysłany: 2010-02-09, 14:50   

Marcyś napisał/a:
Nie przesadzacie z tą wydajnością facelii? W literaturze fachowej jest to ok. 300-400 kg/ha.

zależy od jakości ziemi i jakości zasiewu.

Odpowiedz do tematu