Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Co to za ramki
Autor Wiadomość
DanielK
Gość
  Wysłany: 2005-05-17, 22:05   Co to za ramki

Jak to bywa odziedziczyłem pare uli czesc z nich to warszawskie poszerzane ale jest klilka sztuk z ramkami kwadratami o wymiarach 39cm na 39cm - czy ktos wie co to za typ uli. No i oczywiscie na które ule sie lepiej zdecydowac

Bogand 
Stukacz

Wysłany: 2005-05-18, 10:54   Re: Co to za ramki

DanielK napisał/a:
Jak to bywa odziedziczyłem pare uli czesc z nich to warszawskie poszerzane ale jest klilka sztuk z ramkami kwadratami o wymiarach 39cm na 39cm - czy ktos wie co to za typ uli. No i oczywiscie na które ule sie lepiej zdecydowac

Witaj.
Ze znanych mi z literatury wymiarów ramek, nie spotkałem sie z wymiarem 39 na 39 cm, jest to jakiś twór nietypowy, do którego nigdzie nie dobierzesz węzy. Ja bym z nich zrezygnował, bo będziesz miał z nimi zawsze kłopot. Największy format węzy produkuje się do ramek o wymiarze 435 x 300 mm stosowanych w ulach typu Dadant oraz do ramek o wymiarze 300 x 435 mm stosowanych w ulach typu Warszawski poszerzony.
Pozdrawiam.

DanielK
Gość
Wysłany: 2005-05-18, 21:56   

Ech Bogdan jak pisałem pierwszego posta to byłem chyba nieco zakrecony
Zle zmierzyłem ramki :? maja wymiar 29 x 29 lub 30 x na 30 coz posługuje sie starym centymetrem krawieckim ale tak to mniej-wiecej wygląda

Coc mysle ze to raczej nie zmieni Twojej/Waszej opini na ten temat tyle ze szkoda mi bo takich kwadratowych uli mam 6 sztuk i spory komplet ramek do nich i nadstawek ale trzeba sie w koncu na cos zdecydowac :wink:

Bogand 
Stukacz

Wysłany: 2005-05-18, 22:45   

DanielK napisał/a:
Ech Bogdan jak pisałem pierwszego posta to byłem chyba nieco zakrecony
Zle zmierzyłem ramki :? maja wymiar 29 x 29 lub 30 x na 30 coz posługuje sie starym centymetrem krawieckim ale tak to mniej-wiecej wygląda

Coc mysle ze to raczej nie zmieni Twojej/Waszej opini na ten temat tyle ze szkoda mi bo takich kwadratowych uli mam 6 sztuk i spory komplet ramek do nich i nadstawek ale trzeba sie w koncu na cos zdecydowac :wink:

Witaj.
Zmieniłeś wymiar ramki na 300 x 300, więc ja zmienie coś niecoś swoja opinię. Dalej uważam , że jest to wymiar nietypowy, ale z węzą bedziesz miał mniej kłopotów, będzie szerokością pasować od Warszawskiego poszerzonego. Odkrojone kawałki może będą pasować do nadstawek (nie podałeś ich wymiarów), a jak będa za małe to będziesz docinał i wtapiał więcej kawałków, w nadstawce gdzie pszczoły znoszą miód to nie przeszkadza.
Mam jednak dodatkowe pytania, czy te ule były przedtym zasiedlone, co sie stało z pszczołami z tych uli, czy pszczoły były zdrowe, czy te ule były odkażane, bo możesż sobie narobić kłopotu osadzając nowe roje w zarażonych ulach.
Pozdrawiam.

odgo 
Nieśmiały

Wysłany: 2005-05-19, 08:30   

Cytat:
Zle zmierzyłem ramki maja wymiar 29 x 29 lub 30 x na 30 coz posługuje sie starym centymetrem krawieckim ale tak to mniej-wiecej wygląda

Wyglada mi to na stary typ ula dunskiego 12x12 (cali). Mam podane takie wymiary ramki w dunskiej ksiazce o pszczelarstwie. Obecnie w Danii bardzo popularny jest format 12x10, czasem uzywa sie 10x12, wiec mysle, ze 12x12 to jakis posredni format, uznany zreszta przez dunskie normy z 1989 roku (tez wg. tej ksiazki).

Pozdrawiam
Odgo

DanielK
Gość
Wysłany: 2005-05-19, 21:04   

Bogdan - w jednym kwadratowym ulu sa pszczoły juz chyba 7 sezon - i licho ich nie bierze także zimują niczego sobie ( a ule maja trudno powiedziec ale 20 lat daje im na miękko )- reszte oczywiscie szykuje do odmalowania i oczyszczenia. Nadstawki nie mam pod reka ale mysle ze jakos sie weze dotnie - odpad nie powinien bys duzy jak tylko zmierze to podam rozmiary. Ogólnie odziedziczyłem je własnie i ostro biore sie za porzadki. Pasieka była zaniedbana ale licze ze ja odbuduje. :D
Interesowało mnie własnie co to za typ - bo jak pokazywałem ramki innym pszczel. to każdy tylko drapał sie po głowie. Dzieki ODGO i poszukam czegos o ulach duńskich.

Marian
Gość
Wysłany: 2005-05-29, 15:26   

odgo napisał/a:
Cytat:
Zle zmierzyłem ramki maja wymiar 29 x 29 lub 30 x na 30 coz posługuje sie starym centymetrem krawieckim ale tak to mniej-wiecej wygląda

Wyglada mi to na stary typ ula dunskiego 12x12 (cali). Mam podane takie wymiary ramki w dunskiej ksiazce o pszczelarstwie. Obecnie w Danii bardzo popularny jest format 12x10, czasem uzywa sie 10x12, wiec mysle, ze 12x12 to jakis posredni format, uznany zreszta przez dunskie normy z 1989 roku (tez wg. tej ksiazki).

Pozdrawiam
Odgo

A ja sadzę, że właściciel i użytkownik tych uli nie miał pojęcia o ulach duńskich i nie chciał mieć kłopotów z węzą. w którymś momencie uznał, że unowocześni sobie ule poprzez modyfikację ramki. Wyszedł od warszawskiego poszerzonego i dzielił tę węzę, a odpad miał do nadstawki. Jest to jedyne racjonalne postępowanie w tym przypadku.
Marian.

pszczoła 
Stukacz Junior

Wysłany: 2005-06-08, 18:05   

Witam, widziałem takie ule (o takim formacie ramki) i rzeczywiście są to przerabiane warszawskie poszerzane. Właściciel tych uli jest zadowolony z wyników osiąganych w tych ulach, nadstawka do nich jest typowa od ula warszawskiego poszerzanego. Pozdrawiam

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi