Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
węza jaka najlepsza...
Autor Wiadomość
Marcinluter 
Senior Stukacz
Marcin

Wysłany: 2009-04-07, 16:32   węza jaka najlepsza...

Proszę o poradę jaka węze kupić pogrubionom czy nomalną ??
A mam jeszcze pytanie do przczelarzy z proszowic gdzie kupić węze??
/ja jak nie kupię w mieście to na www.allegro.pl/

Peter 
Stukacz
Beekeeper

Wysłany: 2009-04-07, 16:36   

Hello, ja proponuje węzę pogrubioną warszawską, zależy jakie masz ule. Te cienkie się łamią, przy zakładaniu na ramkę szybko się psują, a moje pszczoły lepiej i starannie budują plastry na tych grubszych płytach. pozdrawiam. Piotrek.

Marcinluter 
Senior Stukacz
Marcin

Wysłany: 2009-04-07, 17:00   

JA mam ule Wielkopolskie /stojaki/

Peter 
Stukacz
Beekeeper

Wysłany: 2009-04-07, 19:01   

Osobiście i stanowczo polecam Ci tą grubszą węzę. Ale wybór należy do Ciebie. Pozdr.

rzeimizak
Nieśmiały
pozdrawiam

Wysłany: 2009-04-07, 19:44   

Możesz węzę zakupić w Krakowie pl Szczepański w siedzibie WZP Kraków

Mirek40 
Stukacz Junior

Wysłany: 2009-04-08, 13:55   

Doradźcie mi jak zrobić; mam teraz pszczoły na dolnym korpusie 7ramek, mam jeszcze 3 z suszem które niedługo dołożę, aby zapełnić resztę ula (korpus +nadstawka 1/2) muszę dać samą węze tylko nie wiem czy pszczółki dadzą rade wszystko przerobić, czy w tym sezonie może wystarczy dać do odbudowy węze w samym korpusie, a z nadstawką poczekać do przyszłego sezonu.

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2009-04-08, 17:08   

Odpowiadam Kol."Mirek" - ten sezon zaczął się nietypowo, początek kwietnia jest wyjątkowo bardzo ciepły. Trudno tu określić kiedy pszczoły zaczną "pobielać plastry". W normalnym sezonie bywało to około 20 kwietnia w zależności od części kraju, kiedy to zaczął kwitnąć agrest. W tym momencie należy przystępować do odbudowywania węzy.Początkowo dajemy po jednej ramce a z czasem gdy rodzina silniejsza to i po 2 ramki w gnieździe po obu stronach kuli czerwiu. Możemy te pełne ramki przeciąć na połówki i do górnej części przybijamy dolną listewkę, a do dolnej części - górną listewkę i wówczas zrobimy sobie półramki. Również z chwilą nałożenia nadstawki pszczoły będą nam odciągać i te półramki, ale wtedy musimy też dać choćby połowę ramek z woszczyną i co drugą ramkę z węzą. Gdy sezon będzie bogaty w pożytek to możemy odbudowywać ramki przez cały sezon, wiem co piszę - przerabiałem to. W moich ulach warsz.poszerzanych w dobrym roku odbudowałem i 15-16 ramek. Także odbudowywałem ramki nadstawkowe do tego ula - 1/2 wlkp. To nie prawda, że pszczoły zużywają ileś tam kg miodu na wyprodukowanie woszczyny - to jest ich normalny proces fizjologiczny zwany "wypacaniem wosku", jeżeli tego nie wykorzystamy to pszczoły będą gubić wypocone łuseczki woskowe, znajdziemy je na dennicy.
Na tak odbudowanych i kilka razy przeczerwionych plastrach możemy a nawet powinniśmy zimować rodziny.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Mirek40 
Stukacz Junior

Wysłany: 2009-04-08, 18:24   

Czyli kupuje cały zestaw ramek do korpusu +nadstawka1/2 i czekam na pożytek jak się da to odrobią wszystko a jeżeli coś nie wypali np.pogoda to odrobią tylko korpus.

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2009-04-08, 18:37   

Odpowiadam Kol."Mirek" - z gniazda o ile będą normalne warunki pożytkowe to można odbudowaną ramkę z dziewiczą woszczyną wyjmować a w to miejsce wkładać następną ramkę do odrobienia, nie czekać aż ją matka zaczerwi. To wymaga przypilnowania, odrabiać ile się tylko da. Jak wyżej pisałem z jednej gniazdowej można po jej przecięciu zrobić 2 półramki.

Pozdrawiam Stanisław Z.

[ Dodano: 2009-04-12, 14:51 ]
Kolego "Mirek40" i inni Koledzy ! Proponuję zajrzeć do gniazd. Otóż wczoraj zajrzałem do gniazd i zauważyłem, że pszczoły już pobielają brzegi komórek. To znaczy, że od tego momentu możemy wkładać ramki z węzą do odbudowy. Jest w tym roku wcześniejsza okazja do wiosennej odbudowy węzy. Możemy te ramki zostawić do zaczerwienia, lub wyjąć i dać następną ramkę, wszystko zależy od naszych potrzeb.

Być może w innych częściach kraju jest inna sytuacja, ale proszę tego momentu dopilnować, by nie przegapić odbudowy większej ilości ramek z węzą.

Pozdrawiam Stanisław Z.

paraglider 
Stukacz Junior
paraglider

Wysłany: 2009-04-19, 11:00   

Zdecydowanie radzę nie zwlekać.Pszczółki już dawno zaczęły pobielać plastry.Do tej pory odbudowały w gnieżdzie po 4 ramki węzy w ulach Wlkp. Znoszą już do półnadstawki miód z wierzb i klonów .Zakwitają sady i mniszek,niedługo trzeba będzie podać drugą półnadstawkę.

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2009-04-19, 14:20   Re: węza jaka najlepsza...

Marcinluter napisał/a:
Proszę o poradę jaka węze kupić pogrubionom czy nomalną ??
A mam jeszcze pytanie do przczelarzy z proszowic gdzie kupić węze??
/ja jak nie kupię w mieście to na www.allegro.pl/

Polecam Ci oto tego Gościa co napisał pierwszy post W tym temacie o węzie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Biore już od niego kilka lat węzę pogrubiona jak i przerabia mi mój wosk na tą węzę
Węza jest po prostu Piękna
Pogrubiona węza ma jeszcze to do siebie że gdy dodasz ją pszczoła a padnie okres nie pogody też ją pszczoły odrobią bardzo ładnie Polecam i zachwalam
Nie tylko Przerabia ale i Sprzedaje

eryk.klemens 
Starszy Stukacz
Eryk

Wysłany: 2009-11-28, 07:50   

Witam
Czytając zagraniczne doniesienia na temat ubocznych działań akaracydów rozpuszczalnych w wosku pszczelim, kupiłem swego czasu sterylizator i formę do robienia węzy, aby mieć pewność – wiem co mam. Obecnie chcę parokrotnie powiększyć stan rodzin i potrzebuję nabyć węzę.
Jednak po lekturze tego, co w ostatnich dniach przeczytałem tuuuuuuuuu http://free4web.pl/3/2,92...d=10c0vxpmram6z
Mam wielki problem.
Gdzie można kupić węzę która nie „świeci” amitrazą. Dla przykładu Amitraza jest niedozwolona do stosowania w Niemczech, Austrii … jak myślicie, dlaczego?
(Amitraza to rakotwórczy, mutagenny kancerat, który moim zdaniem stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.)
Eryk

telok 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2009-11-28, 09:06   

eryk.klemens napisał/a:
Gdzie można kupić węzę która nie „świeci” amitrazą. Dla przykładu Amitraza jest niedozwolona do stosowania w Niemczech, Austrii … jak myślicie, dlaczego?
(Amitraza to rakotwórczy, mutagenny kancerat, który moim zdaniem stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.)
Eryk
Sam sobie odpowiedziałeś -można kupić w Niemczech lub Austrii.

minikron 
Senior Stukacz
trzymacz z ambicjami

Wysłany: 2009-11-28, 09:25   

Witam
Jeśli masz swój wosk i nie boisz się kosztów transportu do i z Polski, to mogę podać nr telefonu do kolegi, który przerobi go na węzę.

eryk.klemens 
Starszy Stukacz
Eryk

Wysłany: 2009-11-28, 11:50   

minikron napisał/a:
Witam
Jeśli masz swój wosk i nie boisz się kosztów transportu do i z Polski, to mogę podać nr telefonu do kolegi, który przerobi go na węzę.

Mam doskonałą forme na wymiar dla DNM i robię sobie od lat węzę sam. Chyba kupie sobie wosk (żółty lub biały bo ten jest z ramki pracy) i będę machał sam. Cóż chciałem iść na łatwiznę, bo taki wosk trochę kosztuje. W Niemczech nie ma problemu też kupić taki wosk, ani też węzy... bo na tym właśnie oni mają tzw "Hopla"
W każdym razie węzy z wosku niewiadomego pochodzenia nie kupię na pewno
Pozdrawiam Serdecznie
Eryk
PS
Parę razy w roku jestem w Niemczech
Kein Problem... aby w Niemczech kupowac tylko
nie mamy Niemieckich zarobków...

Odpowiedz do tematu