Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Kwas szczawiowy-zwalczanie warrozy
Autor Wiadomość
Pszczelarz amator
Gość
  Wysłany: 2005-03-06, 13:04   Kwas szczawiowy-zwalczanie warrozy

Proszę o informację dotyczącą kupna kwasu szczawiowego tzn.gdzie go można kupić i jak stosować w walce z warrozą ?
Pozdrowienia.

gość
Gość
Wysłany: 2005-03-07, 13:53   

Artykuł o leczeniu pszczół kwasem szczawiowym przeciw warrozie znajduje się w nr 3 "Pszczelarstwa" z ub.roku i na stronie internetowej (wystarczy na stronie głównej kliknąć "Artykuły"). Tanio, gotowe dla pszczelarzy ilości sprzedaje firma Alchem, ul. Obozowa 16, 01-161 Warszawa, tel. (022) 632-99-54, e-mail: warszawa@alchem.com.pl. Trzeba prosić o kwas szczawiowy dwuhydrat.

Konrad 
Obserwator

Wysłany: 2005-03-07, 15:13   

Kwas szczawiowy (opakowanie 100 g = 1,60 PLN) oraz kwas mrówkowy i octowy kupisz też w dawnej OSP Poznań - obecnie nazywa się NECTAR POLSKA. Zamówienie i informacja: email: info@osp.com.pl,
Pozdrawiam - Konrad

Marek H. z Poznania
Gość
Wysłany: 2005-03-11, 12:58   

Kwas szczawiowy kupuję w sklepie chemicznym /w Poznanie przy skrzyżowaniu ul.Dąbrowskiego i Żeromskiego.Najtańsza i prosta a zarazem skuteczna metoda walki z warrozą.Stosuję od trzech lat jak tylko ukazały się informacje na ten temat.Aż strach pomyśleć co by było gdybym nie zniszczył w okresie grudzień-styczeń średnio w ulu 300-400 szt.warrozy/max.1700 szt/Szczegóły w Pszczelarstwie.Pozdrawiam Marek.

EmilM 
Stukacz Junior

Wysłany: 2005-03-11, 20:00   kwas szczawiowy

Napisz jeszcze w czym go odparowywujesz ???

Marek H.P-ń
Gość
Wysłany: 2005-03-11, 21:20   

Na 1 l syropu cukrowego o stężeniu 1:1 dodaję 35 g kwasu szczawiowego.Ciepłym roztworem przy pomocy strzykawki lekarskiej natryskuję plastry po lekkim odchyleniu na 3-4 mm beleczek odstępnikowych.W każda uliczkę wkraplam około 5 ml roztworu.Poniewaz zimuję pszczoły zwykle na 8 plastrach wychodzi mi średnio na ul 40 ml roztworu.Próbowałem odparowywać kwas umieszczony na kapselku od butelek po piwie.Kapselek umieszczałem na grocie lutownicy transformatorowej o mocy 40 W. Niestety czas odparowania 2 g kwasu trwa ok.5 min.To stanowczo za długo i niewygodnie.Poza tym trzeba mieć prąd w pasiece.Inny sposób odparowania podano w Pszczelarstwie1/03;3/03;4/03.Pozdrawiam.Marek

Raghu 
Nieśmiały

Wysłany: 2005-03-13, 13:14   

W jakim okresie to robisz?

Marek
Gość
Wysłany: 2005-03-13, 20:22   

Pszczoły opryskuję w okresie bez czerwiu,najczęściej w grudniu lub na początku stycznia.Wybieram czas kiedy temperatura wynosi powyżej 5°.

Marek
Gość
Wysłany: 2005-03-13, 20:23   

Pszczoły opryskuję w okresie bez czerwiu,najczęściej w grudniu lub na początku stycznia.Wybieram czas kiedy temperatura wynosi powyżej 5°.
Pozdrawiam.

marko_s
Gość
Wysłany: 2005-03-13, 22:44   

Panie Marku co robisz jak cały czas temperatra jest niższa. Według mnie wybrałeś sobie termin najgorszy z możliwych. Nie sztuka bowiem zwalczać warozę. gdy ona już swoje zrobiła czyli wypasła się na Twoim czerwiu i pszczołach. Całą jesień spokojnie uszkadzała czerw i pszczoły i ten oprysk niewiele im pomoże ,może trochę tej warozy zniszczysz,ale na wiosnę pszczoły na pewno nie będą w dobrej kondycji.
Czy w ogole sprawdzałeś skuteczność tego zabiegu i policzyłeś na wkładce ile tej warozy się osypało.

Pozdrawiam.

marko_s
Gość
Wysłany: 2005-03-13, 22:45   

Panie Marku co robisz jak cały czas temperatra jest niższa. Według mnie wybrałeś sobie termin najgorszy z możliwych. Nie sztuka bowiem zwalczać warozę. gdy ona już swoje zrobiła czyli wypasła się na Twoim czerwiu i pszczołach. Całą jesień spokojnie uszkadzała czerw i pszczoły i ten oprysk niewiele im pomoże ,może trochę tej warozy zniszczysz,ale na wiosnę pszczoły na pewno nie będą w dobrej kondycji.
Czy w ogole sprawdzałeś skuteczność tego zabiegu i policzyłeś na wkładce ile tej warozy się osypało.

Pozdrawiam.

Marek H.
Gość
Wysłany: 2005-03-14, 17:01   

Odnośnie terminu opryskiwania jak wyżej. Wybieram po prostu mniejsze zło.W ubiegłym roku była piękna i długa jesień, matki czerwiły długo a ja opryskiem nie chciałem niszczyć czerwiu.Z doświadczenia wiem, że pod koniec roku zwykle w Poznanie bywa jakiś dzień ciepły sprzyjający nawet oblotom pszczół. Czekam więc na taki dzień i opryskuję.Konkretnie - 21.01.03; 21.12.03; i ostatnio 4.12.04. Znając skuteczność kwasu szczawiowego określaną na 95% nie twierdziłbym, że tylko trochę zniszczę warrozę. Co prawda pozostanie te 5% populacji ale to i tak duża skuteczność.Osyp warrozy w 03 r.wynosiła średnio 96 szt/ul, w 12.03r.345/ul a ostatnio 76/ul.Maksymalny osyp ze skrajnego ula 1998 szt./możliwość nalotu obcych pszczół.Pozdrawiam i czekam na następne pytania. Marek.

marko_s
Gość
Wysłany: 2005-03-15, 21:41   

Dzięki nie mam więcej pytań, wszystko jest jasne i sensowne.Myślę, że warto spróbować. Te 2000 to sporo warto sprawdzić ile tam jeszcze jej zostało.

Miało nie być pytań, ale co mi tam, jak mocno kwas niszczy czerw i jaki.

Pozdrawiam.

Edyta_
Gość
Wysłany: 2005-03-15, 23:39   Kwas szczawiowy

I ja uzywam kwasu szczawiowego przeciw warozie. Byly rozmowy na ten temat na forum Zagajnika ("kwas szczawiowy", ostatni post 24.02.2005). Tam napisalam troche o metodzie odparowywania kwasu szczawiowego, ktora stosuje.

Pozdrawiam
Edyta

kleks.paluki 
Stukacz Junior

Wysłany: 2005-03-16, 06:48   

[URL]free4web.pl/Read?3653877[/URL]

[ Dodano: 2005-03-16, 06:52 ]
tu znajdziemy o tym kwasie

coś mi w poprzednim poście nie wyszło i nie umię edytować

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi