Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Ul segmentowy w Praktycznej Proekologicznej Gospodarce Pasie
Autor Wiadomość
Majówka 
Stukacz Junior
Majówka


Wiek: 62
Dołączył: 20 Sty 2007
Posty: 38
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-28, 15:58   Ul segmentowy w Praktycznej Proekologicznej Gospodarce Pasie

Ul segmentowy – konstrukcja opracowana w 1995 roku przez: Józefa Marka Majaka.
System ula wielokorpusowego segmentowego, opracowałem z myślą o uniwersalności zastosowania i wykorzystywania w proekologicznej gospodarce pasiecznej. W tym projekcie, zrealizowałem
i sprawdziłem koncepcję oraz rozwinąłem idee wielokrotnego wykorzystania elementów składowych ula.
Jest to, doskonały sprzęt dla początkujących pszczelarzy, nie posiadających jeszcze zaplecza magazynowego i jednocześnie ul do nauki gospodarki pasiecznej.
Również, może służyć do realizacji i sprawdzania oraz oceny nowych pomysłów realizowanych w gospodarce pasiecznej. Przetrzymywania zapasowych matek, różnych sposobów leczenia itd. Ale nie tylko.
Nadaje się również dla dużych, wielorodzinnych pasiek towarowych, gdzie liczy się czas pracy niezbędny na obsługę pojedynczej rodziny pszczelej oraz ilość angażowanego sprzętu w produkcji.
A także, jest przydatny przy stosowaniu zintegrowanych sposobów walki ze szkodnikami pszczół.
Również, może być wykorzystany do stosowania chemicznych środków leczniczych ze względu na możliwość uruchamiania szybkiej
i skutecznej wentylacji, stosowanej w zależności od bieżących potrzeb
a osiąganej dzięki odpowiedniemu zestawieniu elementów składowych.
Jest to również, doskonałe miejsce dla bytu pszczół ponieważ, konstrukcja ula gwarantuje możliwości swobodnego przepływu powietrza nad ramkami gdzie cyrkulacja powietrza wewnątrz gniazda pozostaje
w decyzji, zarówno samych pszczół jak i pszczelarza.
Niepowtarzalną zaletą systemu segmentowego jest łatwość
i szybkość z jaką można zmieniać konfigurację elementów podczas prac pasiecznych. Prosta konstrukcja elementów pozwala na łatwe odczytywanie ich zastosowania, swobodne i intuicyjne posługiwanie się sprzętem.
Możliwość zasiedlenia i prowadzenia jednej lub kilku rodzin
w pojedynczym zestawie. Minimalizacja ilości elementów zestawu
i wspomniana na wstępie, wielokrotność zastosowania ich w komplecie stanowi o przydatności sprzętu. Dzięki wielokrotnemu zastosowaniu i tym samym, wydłużonym czasem eksploatacji elementów w sezonie, koszty produkcji miodu i produktów pszczelich zostają skutecznie obniżone.
Już przy korzystaniu jedynie z trzech różnych elementówfunkcyjnych np.: 2 szt. – dacho-dennicy, 1 szt. - wlotu-wentylacji, 2szt. korpusów, można zbudować profesjonalną pasiekę.
Proponowany materiał na ul segmentowy (poliuretan), posiada atest Państwowego Zakładu Higieny i jest najlepszym z dostępnych w świecie, spełnia niezbędne wymagania izolacyjne i mechaniczne. Ule wykonane
z twardego poliuretanu, zabezpieczone warstwą farby chroniącą przed promieniowaniem słonecznym (UV), są długowieczne.
System segmentowy ula jest związany z konstrukcją co stanowi
o jego przydatności w gospodarce pasiecznej. Należy wiedzieć i pamiętać że nie jest związany z użytym tworzywem ani wielkością ramki.
Dzięki praktycznej i teoretycznej wiedzy, można było dokonać wyboru celów przy opracowaniu konstrukcji. Powyższe proekologiczne cele, stały się powodem moich ukierunkowanych działań pozwalających
na zbudowanie przyjaznego i ergonomicznego sprzętu.
Ponieważ, w ostatnim czasie nastąpił zarówno rozwój wiedzy
i wydajności produkcji. Jak również, obserwujemy nowe uwarunkowania środowiskowe. A między innymi rozpoznajemy oraz identyfikujemy nowe zagrożenia dla pszczół. I już nie da się przenieść bezpośrednio gospodarki bartnej do współczesnych czasów. To jednak możemy
i powinniśmy wykorzystać „starą” wiedzę i doświadczenia zdobyte przez minione stulecia i przez wiele pokoleń bartników. W celu zachowania rodzin pszczelich.
Możemy, łatwo zweryfikować poszczególne czynności wykonywane
w istotnych i wybranych aspektach gospodarki pasiecznej. To jest potrzebne w celu osiągania stosunkowo dużych zbiorów miodu przy jednoczesnym zachowaniu gatunku – pszczoły miodnej.
Korzyści ekonomiczne, a w tym powstałe oszczędności jakie zagwarantowała konstrukcja ula z proponowanym innym podziałem na elementy składowe są wymierne.
Cel ekonomiczny i cele gospodarcze zostały osiągnięte. Pozwala mi to, propagować powyższą konstrukcję.
JMM

Do pobrania na str.WWW.jmm.com.pl
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group