Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Facelia
Autor Wiadomość
welbik 
Nieśmiały

Wysłany: 2008-03-04, 14:04   Facelia

Witam. Mam pszczółki dopiero jeden sezon i pojawił się pewien dylemat. Mianowicie-moja pasieka liczy sobie 11 rodzin. Dosłownie 10 kroków od niej posiadam kawałek nieużytku 30-40arów. W związku z tym mam pytanie czy warto by na takim areale zasiac facelie, czy przyniesie to jakieś widoczne efekty (najlepiej w nadstawkach:)). Dodam ze gleba 2-3 klasy bonitacyjnej i istnieje możliwość wykonania dosłownie wszystkich zabiegów agrotechnicznych. Zamierzam zasiac wczesną wiosną aby zakwitła między rzepakiem i lipą bo w tym okresie nie mam żadnego pożytku, no i wydajność podobno jest wtedy najlepsza. Chciałbym jeszcze powiedzieć, że jestem świadom, iż to co zbiorą moje pszczółki zależy od bardzo wielu czynników i do liczb z tabel wydajności nie można przywiązywać wielkiej wagi-dlatego tez zależy mi na opini wynikajacej z praktyki, bo na pewno wielu z użytkowników forum siało już facelię.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi
Ps. jeżeli ten siew ma sens, to czy polecacie nawozic facelie, jezeli tak to w jakiej ilosci i czym?

[ Dodano: 2008-03-14, 20:50 ]
Szkoda, że nikt z forumowiczów nie chce mi odpowiedziec:( Czyżby moje pytanie było głupie lub nie na miejscu?:/

Ptyś
Starszy Stukacz

Wysłany: 2008-03-28, 23:44   

Posianie nigdy nie zaszkodzi, ale nie rob sobie nadziei - w nadstawkach nie przybędzie to bardzo mały obszar jest- pszczoly zbierają średnio polowę nektaru który produkują roślinki bo przecież jest jeszcze kupa innych amatorów nektaru.Poza tym pszczoly na wychowanie następnych pokoleń i budowe plastrów zużywaja kupę pyłku i nektaru. ale jak chcesz zasiać to siej :690: nie ma nic przyjemniejszego niż widok własnych pszczół na własnej facelii-taki zabieg psychologiczny.Poza tym kazdy nawet najmniejszy skrawek gruntu powiniem być obsiany czys miododajnym -to zwieksza ogólna bazę pożytkową,gdyby kazdy tak robił to bylo by sporo wiecej miodku w ulach- ja np jak gdzieś lażę po okolicy to zawsze jakies nasionka w kieszeni mam ,a to nostrzyk ,a to farbownik lub ślazowka i podsiewam tu i ówdzie,osdtatnio przerabiam rezedę zółtą i żmijowiec :704:

welbik 
Nieśmiały

Wysłany: 2008-03-29, 09:52   

Bardzo dziękuję za odpowiedź:) Oczywiście zasieję tę facelię, ale chce tak zrobić aby termin kwitnienia pokrył się z terminem kwitnienia lipy. Może zwiększy to trochę intensywność pożytku:)

zenek10 
Stukacz Junior

Wysłany: 2008-03-30, 15:25   

Wystarczy do daty siewu dodać 50 dni i okaże sie , że facelia kwitnie!!!!

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2008-03-31, 21:43   

Te 40 arów to nieduży areał ale jak jest dobra ziemia a z 1 ha facelia daje 1000 kg nektaru to bendzie niezły pozytek. Facelia kwitnie 6 tygodni, Pozdrawiam miły_marian

Ptyś
Starszy Stukacz

Wysłany: 2008-04-02, 21:43   

tyle ze ta tona to czysto teoretycznie jest wyliczona robinia też daje taki pozytek z ha a zebrał kto tyle :?: trzeba pamietać przecie o tym ze w ciągu sezonu 1 ul pszczół zjada 80-120 kg miodu, 30-40kg pyłku i wypija 40-60 litrów wody mając 10 uli latwo policzyc ze tona miodu zostaje zjedzona a ile możemy zabrać ze stacjonarnego ula 30-40kg? i to w dobrym roku to nawet nie jest polowa tej tony,poza tym pszczoly zbierają srednio ok 55%produkowanego przez rośliny nektaru-jak by nie liczyc z tych 40 arów miodu sie nie weźmie

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2008-04-03, 10:01   

Ale na akacje to trzeba parę lat poczekać. A facelia za 6 tygodni bendzie dawała nektari granatowy pyłek. Pozdrawiam miły_marian

Ptyś
Starszy Stukacz

Wysłany: 2008-04-03, 18:14   

Nie no pod tym względem to jasne ze facelia będzie najlepsza :706: ja napisalem tylko żeby nie być zdziwionym jak miód sie z uli nie bedzie wylewal górą :)

welbik 
Nieśmiały

Wysłany: 2008-04-03, 20:16   

Ale ja w temacie nie napisałem, że miód ma się wylewać górą:) Poprostu jestem ciekaw czy taki zabieg przyniesie jakies wymierne korzysci, ale nie koniecznie myślałem o dużej iloćci miodu towarowego. Nawet jak tylko troche pomoge pszczółkom to bedzie ok:) Chociaz mysle ze jak kwitnienie lipy i facelii sie pokryje to moze to jakos pozytywnie wpłynac na wydajnosc. Taką mam nadzieje:)
pozdrawiam:)

mariuszsobantka 
Nieśmiały

Wysłany: 2009-04-19, 14:30   

Chcielbym kupic facelie z centrali nasiennej, moze ktos sie orientuje czy sa takie centrale w okolicy Wielun , Opole, iewentuelnie jaka jest cena.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2009-04-19, 16:33   

To zalerzy jaka ilosc masz zamiar kupic tej facelji na 1 h trzeba 5 do 6 kg. W sklepie u Łysonia kosztuje [bardzo drogo] 20zł Sprubuj na alegro kupić bendzie taniej. Pozdrawiam miły_marian

riko 
Stukacz Junior

Wysłany: 2009-04-19, 16:58   

W Wieluniu na ul. Wojska Polskiego jest sklep pszczelarski. Wiem że tam była facelia lub na rynku jest sklep w którym też można kupić czystą facelie

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2009-04-19, 19:59   

Jeden z kolegów-pszczelarzy oferuje na forum "Polanka" facelię do sprzedaży. Ceny nie podał.
Pozdrawiam Stanisław Z.

arekfreus 
Starszy Stukacz
osa

Wysłany: 2009-04-20, 19:30   

na ha trzeba ok 7-10 kg. ja sieje za tydzień. nasiona kupiłem z ogłoszenia na pożytkach

Gruby_r 
Nieśmiały

Wysłany: 2009-04-20, 21:33   

Nasiona facelii można kupić w sklepach ogrodniczych, jest sprzedawana jako poplon. Czasem jednak jej nasiona sa dostępne tylko jako "paszowe". Oznacza to że nie maja świadectwa jako materiał siewny. Podobnie jest z gorczycą. Ja kupuję takie i kiełkują bez problemu. Ostatnia cena jaką zauważyłem to około 6 zł za 0,5 kilograma.
Pozdrawiam i życzę przyjemnej pracy przy uprawie.

Odpowiedz do tematu