Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Administrator
2009-04-10, 23:40
Rośliny miododajne
Autor Wiadomość
avico
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-23, 23:27   

Sama roślina jest interesująca. Kiedyś miałem jej trochę w ogródku. nawet bawiłem się w poprawianiu młodymi liśćmi smaku warzywnych sałatek. Przeszło mi kiedy posmakowałem miodu z Borago officinalis L. Paskudny był (dla mnie) w smaku.

Mirek40 
Stukacz Junior

Wysłany: 2008-05-25, 21:08   

Chciałbym się poradzić kolegów jaką rośline ,krzew, posadzić żeby nadawała się na parkan przy pasiece i żeby pszczółki miały jakiś pożytek z tego,chodzi mi o rośliny które rosną wysoko przynajmniej 2m.

and777 
Stukacz Junior

Wysłany: 2008-05-25, 22:31   

Ja proponuję nastepujący wybór: karagana, oliwnik wąskolistny, amorfa szara, ałycza, parczelina trójlistna, moszeniec południowy.
Pozdrawiam.
and777

Mirek40 
Stukacz Junior

Wysłany: 2008-05-27, 20:37   

Dzięki, a czy te rośliny potrzebują jakiegoś podparcia np. jak winogrono?

and777 
Stukacz Junior

Wysłany: 2008-05-27, 20:42   

U mnie rosną bez podparcia. Ale można różnymi sposobami prowadzić np. podpórki, przy drutach. To nie są pnącza tylko krzewy lub małe drzewka.
Pozdrawiam
and777

pmirek
Nieśmiały

Wysłany: 2008-08-03, 21:31   

cześć czy ktoś pamięta nazwe koniczyny czerwonej dostępnej dla wszystkich pszczół,pisali to w miesięczniku 2006r

Drohne 
Nieśmiały
Amator żądełek

Wysłany: 2008-09-20, 18:44   

Miód z ogórecznika jest bardzo delikatny, prawie "bezsmakowy" podobny do akacjowego, ale delikatniejszy.Patoka prawie bezbarwna(w wiaderku wygląda jak syrop cukrowy lub woda). Paskudny to trochę przesada, ale nie jest to miód aromatyczny.Zaletą tego miodu jest jego delikatność i szczególne upodobanie dzieci i osób starszych mających problemy z nadkwasotą.Po zjedzeni tego miodu(nawet dużych ilości) nie ma uczucia zgagi.
Roślina bardzo chętnie oblatywana przez przszczoły i świetna do siewu w mieszance z facelią.Taka mieszanka kwitnie od pierwszych dni czerwca do prawie połowy sierpnia.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2008-09-21, 11:40   

Z ogurecznika ciężko zabrac nasiona bo kwitniebardzo długo. Czarne nasionabardzo szybko dojzewają i spadają na ziemie. Ja przed kwitnieniem wyścielam folja i z folji zbieram nasiona.Miód z ogurecznika jest bardzo smaczny daje dużo wigoru. W dawnych czasach dawano wojakom miód z ogórecznika zeby mieli chęc do walki. Pozdrawiam miły_marian

Staśś 
Obserwator

Wysłany: 2008-12-27, 17:30   

Witam dobrym sposobem jest zagospodarowanie nieużytków w obrębie pasieki.W dzisiejszych czasach nie brakuje ziemi leżącej odłogiem. Ja zasiałem 1ha rzepaku, na wiosnę mam zamiar zasiać 1/2 ha faceli i 1/2 gryki. Szukam nasion ogórecznika lekarskiego .

Radzik 
Stukacz Junior
DARKEZ

Wysłany: 2008-12-28, 18:45   

witam
Przeczytaj mój wpis z 15 grudnia 2007 roku. Ja kupiłem ostatecznie w firmie zielarskiej Lewandowski. W semco prez około 2 misiącem mi objecywali że zachwile będą mieli i wkońcu zdecydowałem sie kupić w innym miejscu.
Pozdrawiam

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2008-12-28, 23:33   

ja mam 1,5ha pola nieużytki staw z karpiami i 15 uli 2 koty i psa maszyny kosiarka czy ja mogę coś wnieść do pszczelarstwa -dziecinada ogródek
zapomniałem o emerytuże

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2008-12-29, 10:09   

A co proponowalibyście na teren podmokły ? tzn. zaoraną łąkę.
Jakie rośliny miododajne by się nadawały ? mam tam areał 0,35 ha
Maże jakiej rośliny co osuszają ? moze mają większa porzeby wodne ?
Oczywiście muszą być takie które by nie wymokły przy okresowych intensywnych opadach.

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2008-12-29, 11:07   

Odpowiadam Kol."krzysglo" - proponuję drogą prób i błędów zasiać tam "Niecierpek Roylego" który lubi mokry słoneczny teren.Można wypróbować "Trędownik bulwiasty", "Nawłoć kanadyjską" , na pewno Koledzy coś jeszcze podpowiedzą.

Wierzby niektóre też lubią grunt podmokły i słoneczny.

Pozdrawiam :637: Stanisław Z.

swiwojtek
Obserwator

Wysłany: 2008-12-30, 00:25   

myślę że na nawłoć szkoda tego terenu ona urośnie na piaskach a tutaj można coś innego

Zaleszczotek 
Stukacz Junior
Chelifer Cancroides L.

Wysłany: 2008-12-30, 02:08   

krzysglo napisał/a:
A co proponowalibyście na teren podmokły ? tzn. zaoraną łąkę.
Jakie rośliny miododajne by się nadawały ? mam tam areał 0,35 ha
Maże jakiej rośliny co osuszają ? moze mają większa porzeby wodne ?
Oczywiście muszą być takie które by nie wymokły przy okresowych intensywnych opadach.

Na podmokły teren dla pszczelarza jedyne co mi przychodzi do głowy to wierzba jako wiosenne zrodlo pylku. A moze polaczyc to z uprawa tz wierzby energetycznej i czerpac z uprawy dodatkowy zysk w postaci zrodla taniego i odnawialnego opalu ?

[ Dodano: 2008-12-30, 02:20 ]
Mirek40 napisał/a:
Chciałbym się poradzić kolegów jaką rośline ,krzew, posadzić żeby nadawała się na parkan przy pasiece i żeby pszczółki miały jakiś pożytek z tego,chodzi mi o rośliny które rosną wysoko przynajmniej 2m.

Jestem wielkim fanem glogu, pieknej i rodzimej rosliny. Dobrze wyprowadzony i zadbany zywoplot z glogu moim zdaniem do cud. Pieknie kwitnie, jest miododajny, owoce mozna zebrac i zrobic z nich dzem albo zostawic na zime dla ptakow. Gesty zywoplot z glogu jest nie do przejscia ani dla zwierzat ani dla ludzi. Rosnie do 4 metrow i jest lepszy niz parkan :690:
http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82%C3%B3g

Odpowiedz do tematu