Metoda Taranowa

Moderator: krzysglo

Radzik
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Metoda Taranowa

Post autor: Radzik »

Witam
Od niedawna pasjonuję sie pszczelarstwem i dokształcam się w tym temacie czytając różne publikacje.
Ostatnio czytałem różne materiały odnośnie metody Taranowa i mam pytani..
Często używany jest zwrot "zaczynamy przygotowywać do pożytku rodziny 51 dni przed jego rozpoczęciem".
Co kryje się konkretnie pod tym określeniem?
Jeżeli wyliczam ten dzień na 27 marca to znaczy, iż do tego terminu nie robię nic a później co...?
DARKEZ

Marek__Z
Stukacz
Stukacz

Post autor: Marek__Z »

Jest to doprowadzenie rodziny pszczelej do optymalnej struktury w czasie trwania spodziewanego pożytku,
To znaczy:
dużo pszczół lotnych. mało czerwiu zwłaszcza otwartego,
Proces ten zaczyna się na 51 dni przed planowanym pozytkiem a kończy na 29 dni przed pozytkiem.
takie a nie inne ilości dni są podyktowane czasem wygryzania i dojrzewania pszczoły i tak:
pszczoły które wygryzły się z czerwiu z początku tego okresu będą już pracowały na poczatku trwania pożytku natomiast te z końcowego okresu wykorzystają jeszcze końcówkę pozytku.
Jak to osiągnąć?
Ograniczajac matkę w czerwieniu za pomocą róznego rodzaju krat i izolatorów.
czyli pomiędzy 51-szym dniem przed pożytkiem a 29-tym dniem przed pożytkiem należy umozliwić matce maksymalne czerwienie natomiast na 29 dni przed pożytkiem ograniczyć radykalnie jej czerwienie poprzez umieszczenie matki na przykład w izolatorze dwu, lub trzyramkowym
pozdrawiam

Majówka
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: Majówka »

Jeśli nie wiesz co dalej zrobić z rodziną po zastoowaniu tej metody to nie ryzykuj ze wszystkimi rodzinami ponieważ w zależności od środowiska skutki mogą być opłakane. To może grozić : 1. utratą matki, Wymianą matki Wyjściem roju, zestażeniem się wielu pokoleń co uniemożliwi ratowanie rodziny przez podanie młodej matki itd. Spróbuj i przekonaj się co będzie się działo z rodziną po obfitych zbiorach i czy uda Ci się utrzymać rodzinę w należytej kondycji do kolejnego sezonu.
Pozdrawiam jmm.

Marek__Z
Stukacz
Stukacz

Post autor: Marek__Z »

Kolego Majówka.
Strasznie przestraszyłeś pszczelarza pytającego o metodę Taranowa.
Przedstawiłeś praktycznie wszystkie najczarniejsze scenariusze..
Najbardziej ciekawi mnie co się tak naprawdę stanie z tą matką bo jak piszesz to jedno wiesz na pewno:
matkę szlag trafi...tylko jeszcze nie wiesz w jaki sposób,
szkoda że nie proponujesz innej możliwości: matka zostaje i czerwi dalej.
W związku z powyższymi moimi wątpliwościami mam pytanie:
Na jakiej podstawie to czarnowidztwo?
Stosujesz tą metodę?
pozdrawiam

Majówka
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: Majówka »

Napisałem tekst i niestety muszę gopowtórzyć bo zostało zerwne połączenia. No trudno. Aby nie rozpisywać się zbyt potężnie na temat ograniczania powiem tak. Jeśli wystąpi to przed możliwośćią osiągnięcia przez rodzinę optymalnej wielkości czyli zrobimy to zbyt wcześnie to pozyskany miód będzie taki jak byśmy go osiągnęli bez ograniczania. Przy obfitym wziątku pszczoły i tak pójdą " na nektar". Tak nie będzie jeśli posiadamy pszczoły typowo " mięsne". Ograniczanie zbyt póżno pryniesie ze sobą szereg problemóów wskazanych w poprzednim poście. Jako początkujący pszczelarz powinieneś dużo wiedzieć o zasobności terenu ale mimo tej wiedzy nikt z nas nie wie jakie będą warunki pogody. Ostatnie lata są zagatkowe i napewno nie sprzyjają realizacji tego typu pomysłów.
Jeśli żle wyraziłem swoje myśli w poprzednim poście to -Przepraszam.. Nie chcę też nikogo powstrzymywać przed zdobywaniem własnego doswiadczenia. jednak sam trenowałem temat przez kilkanaście lat i nie mam dobrych doświadczeń . Co dzieje się po wspomnianym ograniczeniu , czy występuje kolejny pożytek idt? Jest wiele pytań na które nic nie wiadomo a odpowiedzi warunkują sukces lub porażkę. Życzę powodzenia w stosowaniu metody. Pozdrawiam JMM

Radzik
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Radzik »

Dziękują za informację.
Wypowiedź kolegi Majówki trochę ostudziły mój zapał. Dotej pory na ogół w publikacjach pisano w samych superlatywach o ograniczaniu matki w czerwieniu a co za tym idzie pochwałą metody Taranowa. Mimo powstałych obaw sprubuje ją zastosować. Idąc za radą nie wew wszytkich rodzinach. Porobię notatki i po sezonie zobaczę i porównam wyniki.
Pozdrawiam.
DARKEZ

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

Zacznijmy od tego że chcąc uzyskać dobry efekt metody Taranowa to Matka musi być roczna która na wiosnę zacznie czerwić dynamicznie a nie plącze się po ramkach
Metodę tą stosuję od lat jak i na Dadancie tak i na Wielkopolskim oczywiście Korpusowych ulach matkę ograniczam na czas pożytku na ½ nadstawki danego ula na dennicy jeszcze mi się nigdy nie zdarzyło aby podczas pożytku wyszedł mi jaki kolwiek rój a po zakończeniu pożytku nie było matki
Po zakończeniu Pożytku i miodobraniu puszczam matkę na cały korpus celem uzupełnienia i odmłodzenia struktur pszczół i czekam na następny pożytek

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Ja nigdy nie ograniczam Matki w czerwieniu. Po akacji jak dobrze nektaruje to mam 2 korpusy zalane nektarem. Wtedy robie odkład i pszczoły się nie roją. Do lipy dojdą do siły i z lipy też przyniosą jak neltaruje. Lipa może byc lipa imało da nektaru. Pozdrawian miły_marian

ODPOWIEDZ