Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
ule słomiane co sądzicie na ich temat ?
Autor Wiadomość
Misiek 
Nieśmiały

Wysłany: 2007-01-18, 19:48   ule słomiane co sądzicie na ich temat ?

Ja w swojej pasiece posiadam po części ule słomiane co sądzicie na ich temat i praktykowanie? Pozdrawiam !!!

zbig
Nieśmiały

Wysłany: 2007-01-18, 20:06   

Przeżytek,żadnej mozliwości dezynfekcji

koga
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-19, 08:53   Re: ule słomiane co sądzicie na ich temat ?

Misiek napisał/a:
Ja w swojej pasiece posiadam po części ule słomiane co sądzicie na ich temat i praktykowanie? Pozdrawiam !!!

Ja nie mam słomianych uli więc nie mogę się wypowiadać, ale ty masz więc opowiedz o nich, jak ci się w nich pracuje? Co o nich sądzisz?

_barti_
Obserwator

Wysłany: 2007-01-19, 10:40   Re: ule słomiane co sądzicie na ich temat ?

Misiek napisał/a:

No własnie opowiedz coś o pracy w tych ulach. Ja nigdy nie pracowałem z ulami słomianymi, ale podobno ciężko sie dezynfekuje.......... ale jak ktoś chce mieć pasieke ekologiczną heh

bendi86
Obserwator

Wysłany: 2007-01-19, 15:16   

kolego możesz mi coś nap. na temat tych uli?możesz przesłać jakiś artykuł,jestem bardzo na nie zapalony mój mail bendi86@o2.pl

Misiek 
Nieśmiały

Wysłany: 2007-01-20, 16:25   

Koledzy pszczelarze jak karzdy ul ma swoje wady i zalety to samo dotyczy uli słomianych. Sposob dezynfekcji uli słomianych, można je wymywać solą kaustyczną lub odkarzać kwasem octowym lodowatym, oczywiście przy ekologicznej pasiece dozwolone są tylko środki naturalne przy dezynfekcji.
Gospodarka w ulach słomianych jest według mnie korzystna ale i ma swoje wady. Pszczoły w takim ulu mają zdrowy klimat co zapewnia dobry rozwój rodzinie. Słoma przepuszcza powietrze, jest dobrym izolatorem cieplnym. Ule słomiane mają długi żywot gdy są prawidłowo zabezpieczone ja w swojej pasiece posiadam ule kture mają nawet 60 lat oczywiście są one już odrestaurowane. Wadą ich jest pracochłonność wykonania wykonuje się je w prawidłach czworobocznych lub jednobocznych, wykonuje się je ze słomy żytniej lub można wykożystać także trzcine. Najlepszą słomą do produkcji jest jeszcze dokońca nie dojrzała słoma jest ona wtedzy bardziej twardzsza i ma lepszą sztywność, izolacje stanowi powietrze zawarte w dzbłach słomianych.
Odpowiedziałem wam po części na wasze pytania jak chcecie wiedzieć coś jeszcze pytajcie.
Pozdrawiam MISIEK!!! :)

Ptyś
Starszy Stukacz

Wysłany: 2007-02-13, 21:17   

mi to się marzy taka kuszka słomiana na stołeczku ,widziałem w skansenie .Oczywiście tylko tak dla hobby :razz: Bajer :P -taki styl rustykalny :wink:

Zbyszek
Obserwator

Wysłany: 2007-04-01, 06:56   

Ja produkuję ule słomiane wielkopolskie. Na tą zime zazimowałem 15 rodzin w tych ulach. Pszczoiły przezimowały rewelacyjnie. To nie prawda, że nie można ich odkazić. Można je odkażać nawet płomieniem palnika gazowego, ale trzeba to robić bardzo ostrożnie. Po zatym istnieje w weterynarii cały szereg środków odkażających stosowanych w roztworach wodnych. Soda kaustyczna czy lodowaty kwas octowy to tylko przykładowe środki odkażające. Jest to prawda, że wykonanie takiego ula jest bardzo pracochłonne.
mistrz pszczelarski: Zbigniew Schab

Sabard 
Stukacz Junior
Sabard

Wysłany: 2007-10-17, 23:41   

Pracochłonne wykonanie takiego ula i nie do końca można prowadzić gospodarkę intensywną. ale pod względem samopoczucia pszczół w nich- rewelacja w każdym calu . żaden z materiałów nie dorówna słomie . Miałem tylko 3 takie ule ale przez 20 lat - trzymałem je z sympatii. trwałe i z odkażaniem nie ma żadnych problemów - rozważnie palnikiem także. tylko wyobraźnia tych co ich nie mieli podpowiada o problemach. Uważam że pasieki amatorskie powinny być słomiane. Wykonanie ula jest pracochłonne ale tanie w wykonawstwie i konserwacji. Jedynym ich problemem są myszy. Ustawienie na metalowych wysokich podstawkach rozwiązywało problem.

pszczelarz51 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2007-10-28, 08:40   

Ponad trzydzieści lat temu wykonałem samodzielnie pięć uli słomianych ( dadant) i są w użytkowaniu do dziś mimo, że nie grzeszą urodą. Co do pracochłonności to powiedziałbym ,że do produkcji na skalę przemysłową niezbyt się nadają ale dla amatora są tanie i pszczoły dobrże się w nich "wiodą".W książce p. M. Janiszewskiego są opisane metody i wymiary.Pozdrawiam Pszczelarz 51.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi