Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
notki
Autor Wiadomość
edwin 
Stukacz

Wysłany: 2012-02-06, 17:16   notki

Pax Prowadzę trzy gatunki notatek w formie katalogowej. We wszystkich używam kartki A5, zginam w pół i przechowuję w kopertach listowych.
I.- Katalog rodzin.
Każda rodzina ma kartkę A5. Zginam wpół i w lewym górnym rogu numer rodziny.
Zawsze od nowego wiersza: data i zapiski prac i.i. uwagi. Przy zmianie matki; gruba krecha. Przecież to inna rodzina.
2.- Katalog kalendarzowy.
Rozmiar jak wyżej, ale osobne koperty na każdy miesiąc. W lewym górnym rogu datę dnia i miesiąca. Zawsze od nowego wiersza datę roku i uwagi o pogodzie i innych zdarzeń pszczelarskich.
3.- Katalog rzeczowy, alfabetyczny.
Rozmiar jak wyżej. ale w lewym górnymi rogu hasło. N.p. Adresy kolegów pszczelarzy. Rojka. Wymiana matki, łączenie rodzin. nawet miodobranie. Zdarzało się, że w trakcie miodobrania zapomniałem coś przygotować. Teraz postępuję według własnego toku pracy. Ale i o warozie zebrało się wcale wiele kartek z nowymi uwagami.
Radzę zadać sobie trud notatek, a pszczelarz będzie mądrzejszy.
Z Bogiem: Edwin

Marcinluter 
Senior Stukacz
Marcin

Wysłany: 2012-02-06, 19:19   

JA mam Karte ula i tam piszę , jedna wystarczy na sezon. Czasami stosuję dodatkowa np. podczas pierwszego oblotu czy karmienia by nie pogubić się. ZImą jest to super lektura ;)

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-06, 19:46   

Nie jest ważne jak, czym i na czym. Liczy się skutek.

Proszę nie mieć kosmatych myśli, bo chodzi tylko o notatki.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2012-02-06, 23:22   

Ja w każdym ulu co jest rodzina mam kartkie a4 . Jak otwieram daszek to pierwsze czytam kartkie kiedy był ostatni przeglond czy man dołozyc suszu czy wezę kiedy wytargać ramkie z trutniamy. Ile wziełem ramek miodu ile dałem kilo cukru itd. Jak zaglondam to wiem czy dołożyc wezy czy dac ramkie czerwiu z innej rodziny albo dosypać pszczół z innej rodziny i mam jasnosć co mam w tej rodzinie robic. Pozdrawiam miły_marian

eryk.klemens 
Starszy Stukacz
Eryk

Wysłany: 2018-01-28, 16:15   

Zapisy pasieczne

Zapisy mają czemuś służyć, zapisuje się to co potrzebne, oczywiście „kupiłem” propozycje dr G. Liebiga drukuję na kartce A4 tabelę jw, którą wieszam na szafce w pasiece (na przybory)
Pierwszy wiersz nr rodziny, ostatnia rubryka uwagi, pierwsza kolumna data czynności.
I tak zakładanie miodni M, nastrój rojowy X, większy XX do XXX, rójka oznaczenie ! Wirowanie H 12 (12 ramek miodu) karmienie F 16 (16l)
Do selekcji ranking kryteriów poz pierwsza to łagodność/złośliwość – złośliwe zapis Z czerwona pineska na ul i dalej nie ma co notować – rodzina do kasacji. Poz druga rojliwość rojne zapis XXX żółta pineska do kasacji . Pozycja trzecia w selekcji to nie jak u innych że pierwszą kategorią selekcji jest miodność, biała pineska na ul zapis G w rocznym posumowaniu gdy są łagodne, nierojne i miodne.
Zabranie zasklepu czerwiu trutowego D, ramki do zbiorczego odkładu A. Kwas mrówkowy AS, szczawiowy OS i wszystko.
Inne zapisy niepotrzebne, w jednym arkuszu jest wszystko. Jest jeszcze pozycja uwagi i ściąga jaki kolor matki (znakowane). Przy wychowie matek czterech kroków 80 - 90% matek jest wymienianych co rok dłużej jak dwa lata nie ma co trzymać, metoda selekcji i „moje pszczoły są najlepsze” nie ma co zawracać sobie gitary liniami .. hodowcami ...

Odpowiedz do tematu