Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Ramki z pokarmem
Autor Wiadomość
Boro 
Stukacz Junior
Boro

Wysłany: 2015-10-03, 08:54   Ramki z pokarmem

Witam. Kuknąłem wczoraj do uli, pszczółki ładnie się już ścieśniły i muszę wyciągnąć parę ramek z pokarmem. Co Koledzy robicie z takimi ramkami z pokarmem , jak i gdzie je przechowujecie ??.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-10-04, 11:55   

Jak masz dużo zamrazalkie to postaw te ramki z pokarmem na dno i czekaj wiosny. Jak niemasz zamrażalki to porozwieszaj u góry pod sufitem ale luzno w pracowni. A na wiosne bendziesz miał już gotowy pokarm do odkładów kture zrobisz moją metodą. Pozdrawiam miły_marian

Zwiski 
Obserwator

Wysłany: 2015-10-28, 12:41   

Dobra rada Marian, dzięki :)

Boro 
Stukacz Junior
Boro

Wysłany: 2015-12-06, 13:02   

Witam . Byłem wczoraj zobaczyć co słychać u pszczółek ,pogoda ładna słonecznie , a pszczółki zrobiły sobie mały oblocik, Jak patrzyłem to było chyba z 30 pszczółek które latały koło ula , widziałem też kilka które przynosiły pyłek, pyłek w kolorze żółtym i tak białawo żółtym. Skąd one go przyniosły o tej porze roku ???, i czy to jest dobre takie poruszenie w grudniu .Co koledzy myślicie o tym i jak tam u Was??? Pozdrawiam.

Falco
Starszy Stukacz

Wysłany: 2015-12-07, 00:29   

Gdzie ty mieszkasz, na dolnym śląsku chyba? U mnie żadna chyba nie wyleciała. Pyłek nosiły zapewne z gorczycy poplonowej, nie przemarzła jeszcze a kwitnie. W zeszłym roku to u mnie miały oblot w Boże Narodzenie. Oblot i wypróżnienie o tej porze nie zaszkodzi a tylko pomorze. Jak oprócz pyłku nosiły wodę, to już nie koniecznie dobrze. To znaczy z ciepło, wylotki na całą szerokość.

Boro 
Stukacz Junior
Boro

Wysłany: 2015-12-07, 17:17   

Kolego nie mieszkam na śląsku tylko w Małopolsce , ale faktycznie było cieplutko. Co do tego czy nosiły wodę , ciężko mi to ocenić, nie mam jeszcze chyba takiego doświadczenia. Wylotki mam zimowe , czyli wlocik jest krótszy i trochę węższy od tego na lato, mam stojaki wielkopolskie więc wylocik zmienia się cały. Ale już od środy zapowiadają ochłodzenie więc powinno być dobrze, to nie będę nic kombinował Dzieki , Pozdrawiam.

angela23 
Obserwator

Wysłany: 2015-12-20, 21:42   

Pozdrawiam również.

Boro 
Stukacz Junior
Boro

Wysłany: 2017-03-21, 21:25   

Witam. Zrobiłem dziś przegląd i tak :
Rodzinka zazimowana na ośmiu ramkach.
Na pięciu ramkach do połowy, czerw kryty i larwy, na połowie ale nie od dołu czy od góry, tylko od przodu ramki od wlotku. Czy to nie jakość trochę dziwnie??
Na dwóch ramkach na końcu sam pokarm zimowy zasklepiony, czy mogę je usunąć a na ich miejsce dać dwie ramki suszu??
Pokarm będą miały bo jest na połowie pozostałych ramek jeszcze zasklepiony . A tak mateczka będzie miała dwie rameczki suszu do składania jajeczek. Bo wydaje mi się że przez ten pokarm nie ma miejsca na składanie jajek.
Czy dobrze to sobie myślę . Ul mam 12-ramkowy wielkopolski.

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Jan Magóra

Wysłany: 2017-03-21, 22:38   

Szanowny kolego Boro. Z opisu wynika, że twoje pszczoóky dobrze przezimowały. Zmiejsz grnizdo na 6 ramek, to znaczy, ze ramki sa wszystkie obsiądniete przez pszczoły. dwie ramki z pokarmen przełóż za zatwór, w tym jedna strone ramki odsklep pokarm. Pszczoły będą pobierały pokarm według ich potrzeb. Po kilku dniach jak wybiora ta część, to odsklep nastepną częśc ramki. Szybkość pobierania pokarmu bedzie uzależniona od siły rodziny oraz zewnetrznej temperatury. Na razie wstrzymaj sie ze wstawianiem ramek z suszem. Z pszczelarskim pozdrowieniem. 21 marzec 2017r

Jan Magóra

Boro 
Stukacz Junior
Boro

Wysłany: 2017-03-25, 07:12   

Dziękuje Kolego za podpowiedź .Nie używam teraz zatworów, za zatwór służy mi teraz ostatnia rameczka która zawsze jest pusta z jednej strony. Ale faktycznie przełożę te ramki na koniec i je trochę odsklepię.

Odpowiedz do tematu