Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Ułożenie gniazd na zimę
Autor Wiadomość
eryk.klemens 
Starszy Stukacz
Eryk

Wysłany: 2012-08-16, 21:36   

adriannos napisał/a:
avico, Plenna pszczoła, jeśli tylko pszczelarz wychamował matkę w czerwieniu i zalał im gniazdo, zeże tyle samo, co nieplenna pszczoła. Oczywiście to zależy od siły rodziny. Jak matka czerwić nie będzie, a pszczoły nie będą denerwowane przez czynniki zewnętrzne, takie jak szwędający się po pasiece pszczelarz, to zużycie pokarmu powinno być zbliżone. Grunt by matkę wystopować, a uli nie ocieplać. Jednak z powodu przyspieszonego startu wiosennego zaleca się takim rodzinkom dać o 20-30% więcej.

Mocne rodziny potrzebują więcej pokarmu na zimę od słabszych i prędzej na wiosnę może przy niekorzystnych sytuacjach wystapić brak pokarmu. We wrześniu i październiku po zakarmieniu ul jest od 4 do 8 kg lżejszy. W listopadzie grudniu i styczniu jedna rodzina zużywa 1 kg na miesiąc. W lutym jak rozpoczyna się czerwienie, zapotrzebowanie pokarmu kształtuje się od 1 – 2 kg, a w marcu i kwietniu od 3 do 5 kg. Sumarycznie wychodzi pomiędzy 14 – 23 kg pokarmu. To są zalecenia z południowych Niemiec. U nas są warunki klimatyczne trochę gorsze …
Jak zima pozwala to może rodzina sobie w marcu i kwietniu zapotrzebowanie na pyłek i nektar sama zapewnić. Lepiej jest gdy rodzina na wczesna wiosnę ma ponad potrzeby dostępny pokarm bo wtedy niezależnie od wczesnych pożytków i zimy może się rozwijać. ( praktyka taka, że późnej nadmiar ramek z pokarmem się wycofuje (przydatne do odkładów) i zastępuje pustymi plastrami)
Jeszcze co do zachwytu żarłocznym Buckfastem. Fehrenbach prowadził przez 4 lata badania rozwoju Buckfasta i Carniki, w dwóch grupach, metodą szacunkową Liebefeldermethode (Szwajcaria)
Wnioski głowne: Carnika ma małe zużycie pokarmu zimą, wczesnowiosenny rozwój Buckfasta i Carniki jest prawe taki sam, Buckfast nie ma prawie wcale nastroju rojowego, a jak już wystapi, to jest łatwy do opanowania, rodziny z Buckfastem czerwią latem silniej niż rodziny z Carnikami,co prowadzi w pełni lata do tego,że Buckfasty mają więcej pszczół, różnica w zbiorach miodu jest minimalna, nieznaczna.
(K. Fehrenbach (1994) Carnica und Buckfast im Vergleich, Imkerfreund (6):
11-14. )
Zasada żelazna, konstrukcja ula powinna uniemożliwiać czerwienie jesienne i opóźniać wczesniowiosenne – osiatkowana dennica.
Co się zazimuje, to się będzie miało na wiosnę. Ale o jakości pszczoły można się przekonać w lata chude, wtedy można się przekonać co Buckfast jest wart? Ostatnio były tłuste, a nie każdy może się cieszyć takim bogactwem pożytku jak Kolega. ( Tylko się cieszyć)
Zachwyt nad Buckfastem bierze się i stąd, że popełnione błędy nie są tak kosztowne jak przy Carnice, reklama, kasa i interes się kręci.
Pozdrawiam
Eryk

adriannos 
Starszy Stukacz
Pszczoły znam od 6-roku życia. Teraz to moja pasja

Wysłany: 2012-08-18, 06:59   

Panie Kolego. Z bogactwem pożytków rzeczywiście narzekać nie mogę. Jeśli chodzi o lata chude, to i one się u mnie zdarzają, a pamiętam takie, co miód z pasieki stacjonarnej się kosztowało tylko z ramki pracy, a bez wywozu pszczół na pola gryczane o sprzedaży miodu mowy nie było. W tedy wychodziło się na zero. Ja odpowiedziałem tylko na pytanie kolegi avico na temat zakarmiania plennych pszczół. Żelazną zasadą u mnie jest, że pokarm znajdujący sie w gnieździe jest świętością, którą nie należy zabierać, z wyjątkiem ramek skrajnych przeznaczonych do wycofania z ula. W tych przeważnie jednak jest składowany nakrop z ostów i spadź późnoletnia, o ile oczywiście się pojawi. Jeśli jest pierzga, to jej nadmiar również wycofuję. Z pozostałych ramek, to znaczy 8 czy też 10-ciu, bardzo żadko 12-tu (to już jak zimuję na pełnym korpusie) pokarmu nigdy nie zabieram. Zapasy więc w ulu są w istocie znacznie większe, niż te co ja sam przeznaczam dla pszczół. A wianka pod górną beleczką są z reguły piękne. Przy carnicy, czy to jak kiedyś karmiliśmy cukrem, czy to jak od kilku lat karmię inwertem pokarm na wiosnę zawsze w ramkach był i było co odsklepiać. Znajomi pszczelarze również i BCF zimowali w podobny sposób i większej różnicy do wiosny nie było. Ale warunkiem było wystopowanie matek i spokuj dla pszczół przez zimę. Ja zimować BCF będę teraz dopiero pierwszą zimę, a podpieram się jedynie spostrzeżeniami z kilku pasiek, gdzie również często bywam. Cieszy mnie tutaj niezmiernie fakt, że Kolega przytoczył żelazne zasady, z którymi nie sposób się nie zgodzić. Jeśli chodzi o nasze zimy, to uważam, że klimat różni się w pewnym stopniu od klimatu niemieckiego. Zimy mamy ciut dłuższe i w miarę bardziej stabilne, choć zdarzają się i takie ja poprzednia, to znaczy krótka z wahaniami temperatur. Inny przebieg miały również pożytki zarówno rozwojowe, jak i wziątkowe. Wszystko kwitło szybciej i niejednokrotnie krócej niż zwykle. Mi akurat się udało, gdyż górski klimat ustabilizował nieco ich przebieg, ale pszczoły musiałem mieć przygotowane na każdy ewentualny wziątek i sam musiałem być przygotowany na jego odebranie w czas, a przy pracy zawodowej, zmianowej i kilku pasieczkach nie było to łatwe. Miodobranie wg moich zasad pszczelarz robi w tedy, kiedy potrzeba, a nie w tedy gdy mu na to pogoda pozwala i pszczoły. Warunkiem jest oczywiście pełna dojrzałość miodu, spowodowana zasklepem, lub dłuższą niepogodą.
Ale wracając do tematu. W przypadku układania gniazd do zimowli zarówno plenne jak i mniej plenne pszczoły będę traktował tak samo, to znaczy oceniając ich siłę i zapasy w gnieździe i podając odpowiednią dawkę pokarmu na daną ilość ramek przeznaczonych do zimowli. Zabiegi mające na celu wystopowanie matek w czerwieniu, takie jak wentylacja wylotkiem, dolna i przez pajączki i inne zabiegi, również w przypadku każdej rodzinki, niezależnie od pochodzenia, lini, rasy czy plenności będą tak samo wykonywane z najwyższą starannością, gdyż pasiekę traktuję jako całość i musi w niej zawsze być wszystko wykonane starannie z jak najmniejszym prawdopodobieństwem "wpadki". Bo o to tak na prawdę chodzi. O to, by skuteczność działania i opieka nad pszczołami była na jak najwyższym poziomie. A miodność czy wydajność, to już sprawa dla mnie drugorzędna. Też istotna, ale warunki rozwojowe pszczół to rzecz nadrzędna.
Przepraszam, że się tak rozpisałem
Pozdrawiam.

eryk.klemens 
Starszy Stukacz
Eryk

Wysłany: 2012-08-20, 20:18   

W temacie Przygotowanie do zimowli, zakarmianie, poukładane ramki, ostatnie przeglądy, zabezpieczenia ...
http://www.youtube.com/wa...feature=related
http://www.youtube.com/wa...&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=IEYFH_5wRd0
do pooglądania
Pozdrawiam

ryszard13 
Stukacz Junior
Bądź sobą

Wysłany: 2012-08-26, 12:04   

eryk.klemens napisał/a:
W temacie Przygotowanie do zimowli, zakarmianie, poukładane ramki, ostatnie przeglądy, zabezpieczenia ...
http://www.youtube.com/watch?v=IEYFH_5wRd0
do pooglądania
Pozdrawiam

Witam. Przyznam że nie rozumiem tych manewrów (nie znam też niemieckiego). Z filmu wynika że w miodni niema miodu, a w pierwszym korpusie niema czerwiu? dziwne.

adriannos 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2012-08-26, 12:24   

ryszard13, So du musst Deutch learnen. Aber es ist nicht wichtig. Fragen uber alles ist wichtig. Schuldigung fur mein Deutch. Ich spreche nur bishen. Und ich schreibe schlecht.
Ciekawe filmiki.

eryk.klemens 
Starszy Stukacz
Eryk

Wysłany: 2012-08-26, 13:06   

adriannos "Übung macht den Meister", a zawsze nas może ktoś zaskoczyć swoimi praktykami ...
Pozdrawiam
Eryk

ryszard13 
Stukacz Junior
Bądź sobą

Wysłany: 2012-08-26, 14:49   

Witam. Panowie, to polskie forum, zresztą napisałem "nie znam niemieckiego" i nie odsyłajcie mnie do tłumacza gogle. Pozdrawiam

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2012-08-26, 16:30   

Ja nawet nie próbowałem czegoś czytać,,ale powiem o moich,zlikwidowałem już parę rodzin:po prostu wkładam pszczoły z ramkami do innych uli,resztę wymiatam i koniec zabawy,chyba skończem z pszczołamni,zostawiem sobie pięć, rodzin i fajrand,jestem za stary,brak mi sił

adriannos 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2012-08-26, 18:17   

Ja jestem trochę mniej delikatny. Zabieram ramka z czerwiem i do innych rodzin. Poteł łapię matkę. Potem zabieram pszczołę nielotną i ją też rozparcelowuję po rodzinach. A lotna jak to lotna. Jak ula nie ma na starym miejscu, to niech się rozleci. Jeszcze tylko parę dni i trzeba nadmiar odkładów i starych rodzin pożegnać, bo uczciwie trzeba je zazimować i w dużej sile, bo wiosna 2013 już tuż tuż. A karmienie za 10-20 dni.
A Fred1, 5 rodzin to nie koniec z pszczelarzeniem. Dwie rodziny, to też nie koniec. Zostaw sobie tyle, byś mógł przy nich posiedzieć i wyciszyć się wewnętrznie. Daj Boże Tobie sił i zdrowia.

adriannos 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2012-08-26, 21:42   

ryszard13, Matka przy gnieździe na dwuch korpusach najchętniej czerwi w górnym, zwłaszcza późnym latem i jesienią, gdy noce są chłodne. Idzie do góry, bo tam jest cieplej, niż przy dennicy. Zobacz jaką dawką pokarmu jest rodzina zakarmiana. 20 litrów syropu plus zostawione to co było w górnej rodni. Dawka ta nie tylko wystarczy na zimę, lecz również stopuje czerwienie matek. Ja jako podkarmiaczkę stosuje wiadro od inwertu i daję do górnego korpusu. Albo dziurki w dekielku i obracam kładąc na dwuch beleczkach, albo odlewam trochę syropku, wkładam słomę, a jak wybiorą, to dolewam to co zabrałem. Kupowanie zbędnego osprzętu jest dla mnie nieopłacalne, jak mam wiadra. Ale te korki mnie zaciekawiły. Na nie nie wpadłem. Trzeba je będzie spróbować, a miałem ich gdzieś na strychu całą masę.

Sara
Starszy Stukacz

Wysłany: 2012-08-27, 08:05   

Fajnie tylko muszą byc małe dziurki , pierwsze wiaderko miało za dozą średnice i zaczęło uciekać :701: wylotkiem , następne półtora dnia i po wiaderku 15kg

eryk.klemens 
Starszy Stukacz
Eryk

Wysłany: 2012-08-27, 18:22   

Przygotowanie rodziny do zimowli, układanie gniazd, dużo pozakładanych tematów na forum, ile syropu, jaki syrop itp. a zwykły cukier zły ?
Podaję ściągawkę co do sporządzenia pokarmu z cukru- tabelka w załączeniu.
Warto mieć na uwadze taką wskazówkę , że przeciętnie na jedną, na czarno obsadzoną pszczołami ramkę potrzeba dla: dadanta 2,1 kg pokarmu, ostrowskiej 1,34 kg a dla wielkopolskiego 1,5 kg pokarmu. Jedna poszyta ramka dadanta zawiera ca 3 kg pokarmu, ostrowska 1,8 kg a wielkopolska 2 kg pokarmu. Szacunek ile mam pokarmu na oko 1 dcm2 obustronnie poszytej ramki to ca 0,3 kg pokarmu
Warto sobie uzmysłowić zależność zapotrzebowania – zużycia pokarmu przez pszczoły w zimie w funkcji ilości pszczół w rodzinie na jesień (siły rodziny) i co to daje. To wg Badań Racey --, (1968r) pokazuje załączony wykres

Ps
Warte uwagi odpowiedź na zadaną prośbę na samym wstępie tego tematu
ZASADY PROWADZENIA NOWOCZESNEJ GOSPODARKI PASIECZNEJ WARUNKACH
REGIONU WIELKOPOLSKIEGO” I. PRZYGOTOWANIE RODZIN PSZCZELICH
DO ZIMY Lucyna Palicka WODR w Poznaniu
http://www.google.pl/url?...KrFs90uCC7WxVnw

[ Dodano: 2017-12-02, 21:30 ]
Są doniesienia na forach o poszukiwaniu rewelacyjnych matek, oceny matek pszczelich, które z oceną nie mają nic wspólnego, pokazywane filmy, opowiastki różnych fahofzuf, których ogół podziwia za „wiedzę“, a którym nikt nie pokazuje, iz mijają się z rzeczywistością. Formułowe Młócenie plew.

Wielu uczonych na zachodzie na przestrzeni ostatnich lat w swojej pracy naukowej posługuje się szacowaniem pszczół. Praktyka ta jest prowadzona na tysiącach rodzin pszczelich.

(narzędzie A. Imdorf, A., L. Gerig „Lehrgang zur Erfassung der Volksstärke“(1999)
A. Imdorf, G. Bühlmann, L. Gerig, V. Kilchenmann, H. Wille „Überprüfung der Schätzmethode zur Ermittlung der Brutfläche und der Anzahl Arbeiterinnen in freifliegenden Bienenvölkern"(1987))

Wykorzystując powyższe, z ciekawości jak to jest, przeprowadziłem szacowanie pszczół -tabela i wykresy z pomiarów które dokonałem zamieściłem poniżej

Przy zastosowaniu szwajcarskiej metody szacowania pszczół wychodzi, że średnia ilość pszczół w rodzinie w szczycie rozwoju to ca 30 000, a długość życia pszczoły na wiosnę to najwyżej 14 dni, za cały sezon 18 -19 dni. Z ww powodów, ograniczanie czerwienia w żadnym wypadku nie jest zalecane. Reguła 40 dni nie działa, po prostu są to brednie, stąd izolatory czary mary od Chmary, czy Mazurka to strzał w przysłowiową stopę, Kto nie wierzy? A co stoi na przeszkodzie, żeby policzyć i sprawdzić – wyżej podałem źródło gdzie napisane jak to się robi.
Wówczas się przekona, że w jednej uliczce ula wielokorpusowego zmieści się ca 1000-12000 pszczół, w całej rodzinie jest ca 30 000 rzadko 40 000 pszczół. Młode rodziny zimuje się na jednym korpusie, gospodarcze na dwóch korpusach, a dla pomieszczenia pszczół w szczycie rozwoju w czerwcu zupełnie wystarczy ul wielokorpusowy (Zander, DNM, langstroth, ostrowskiej) zawierający 4 korpusy.(czwarty korpus tylko gdy zbiór miodu trwa a miodnia jest pełna)
W oparciu o uzyskane dane z szacowania pszczół, można się przekonać, iż rozwoj rodziny pszczelej w pierwszej linii zależny jest od pór roku, na co mają wpływ miejsce posadowienia pasieki (klimat i pożytki), pogoda, choroby i działania pszczelarza. Zbiór miodu zależy od siły rodziny i od występującego pożytku. Podaż pożytku i możliwość jego wykorzystania jest ściśle uwarunkowana od warunków klimatycznych i atmosferycznych. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie rodzin do zimowli, tak aby rodziny się szybko rozwijały i mogły przynieść dużo miodu. Wszystkie inne czynniki jak pochodzenie matki, typ ula (ocieplane czy nie) wielkość ramki, podkarmianie pobudzające, nie odgrywają dla rozwoju rodziny pszczelej żadnej roli. Bardzo dobre efekty można uzyskać prowadząc odpowiednią gospodarkę pasieczną i własny wychów matek, a na materiał zarodowy w zupełności wystarczają larwy z własnych najlepszych rodzin (prowadzenie selekcji).
Pszczelarz musi tak rodziny pszczele prowadzić, aby były wolne od chorób, wystarczająco silne na zbiór pożytków i ustawiać rodziny tam gdzie ten pożyek występuje. (Tendencja rozpowszechniana ule ustawione na dachu, a wokół betony i asfalty? Te rodziny na dachach muszą swoją energię przeznaczać nie na zbiory, lecz na chłodzenie gniazda.)
Zamęt w umysłach niedoświadczonych próbują uskuteczniać pszczelarze naturalni z ich pseudonaukowcami, a także wielbiciele małej komórki. Jak na razie brak jest dowodów naukowych na to aby pszczoły same sobie poradziły z warrozą ( rodziny nie leczone mogą przetrwać najwyżej dwa sezony), nie jest potwierdzone iż mała komórka działa.
Osobna grupa to spece od akarycydów tzw miszczowie do których nie docierają negatywne skutki akarycydów, nie dociera że zawodne są akarycydy, za to z całą mocą zwalczane i wyśmiewane są niezwykle skuteczne metody walki z warrozą kwasami.
Cóż pomoże najlepsza matka kupiona za sporą kasę (euro), gdy trzymacz pszczół jest naturalny i nie prowadzi zabiegów przeciw warrozie lub słucha miszczów i warroza mu kasuje rodziny, a nawet jak przeżyją zimę, to co tu oceniać na wiosnę cherlaki, z bagażem wirusów roznoszonych przez warrozę, ta droga matka wkróce padnie? O tym co robią/nie robią piszą – piszą jakie straty ponoszą … ?
Za prowadzeniem własnej hodowli/selekcji matek przemawiają względy ekonomiczne – w pasiece powinny być wymieniane matki co roku, najwyżej dopuszczalne jest przetrzymanie matek na drugi rok … o tym powinno być wiadomym a się zapomina.

Jakie są gwarancje dla bezpiecznej zimowli rodzin pszczelich?
-silna rodzina
-dobrze zakarmiona
-zdrowa (obecnie wolna od warrozy)
-odnowione gniazdo
-młoda matka
Takie rodziny przeżyją każdą zimę - te zasady nie są nowe, mają już przeszło 100 lat i dalej są i będą aktualne.

[ Dodano: 2017-12-08, 16:16 ]
Z szacowania pszczół udokumentowano, że średnio:
siła zimowanej rodziny wynosi 8000 – 15000 pszczół,
normalne straty zimowe to od 2000 – 3000 pszczół,
siła wychodzącej z zimy rodziny wynosi 5000 – 13000 pszczół,
latem siła rodziny to 25000 – 40000,
rocznie rodzina wychowuje 130000-200000 pszczół

pszczoła zimowa rodzi się we wrześniu, ilość czerwiu w sierpniu nie ma wpływu na siłę rodziny, młode matki czerwią aż do października, dlatego nie należy zalewać za wcześnie gniazd pokarmem, łączyć rodziny dopiero po pierwszej mroźnej nocy w październiku (a to po to aby max wykorzystać potencjał matek)
Usytuowanie rodzin na „ubogim pastwisku pszczelim” - z badań wychodzi czy siła rodziny będzie 10000 pszczół czy 30000 nie ma różnicy w zbiorach (niezależnie od tego jaka w ulu jest matka), co ciekawe nastrój rojowy nie ma wpływu na zbiór miodu, przeciwnie zabiegi przeciwrójkowe przez dzielenie na odkłady mają wpływ – dzielona i nowo utworzona rodzina (odkład) znacznie obniża się pozyskanie miodu. (nawet do zera) Najefektywniejsze i najprostsze jest likwidowanie mateczników nie zmniejsza siły się rodziny (nie zmniejsza zbiorów) nie wymaga dodatkowego sprzętu i wykonywania dodatkowych prac. (niejednokrotnie podział rodziny nie likwiduje nastroju rojowego … ) Karmienie pobudzające nie ma żadnego znaczenia dla rozwoju rodziny pszczelej.
To wszystko można sprawdzić prowadząc szacowanie rodzin pszczelich – daje to wiedzę której się w żadnych podręcznikach nie wyczyta, w prosty sposób można się przekonać co ma wpływ na rozwój rodziny pszczelej a co żadnego wypływu nie ma.
Od długości życia pszczół w rodzinie zależy ilość pszczół – popatrzeć na wykres

[ Dodano: 2017-12-11, 19:34 ]
Bez skutecznych zabiegów przeciw warrozie nie będzie sukcesu.
Nie zamierzam tu opisywać jak to się robi, tyle pisałem na forum amnezji już 10 lat temu, gdzie dalej młócą słomę, nie wspomnę o innych (gdzie tylko dwóch bojowych wypisuje i nikt ich nie czyta) tyle z tego, że wydano doskonały podręcznik dr Gerharda Liebiga, „Łatwe pszczelarstwo”. Kto chciał skorzystał, ma pszczoły, kto jeszcze nie zdecydowany – krótko: na inne podręczniki szkoda czasu.
To działa

Odpowiedz do tematu