Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
proszę o pomoc
Autor Wiadomość
l_waldemar 
Obserwator
początkujący

Wysłany: 2010-05-06, 21:59   proszę o pomoc

Witam
Dziś po otworzeniu ula wyczułem dziwny zapach, mnie przypominał fermentację drożdży.
Z niepokojem otworzyłem pozostałe ule i w dwóch następnych był wyczuwalny ten sam zapach jakby fermentujących drożdży. Nasilenie tego zapachu było różne w każdym z trzech uli. W przerwie między deszczami przeglądnąłem ul o najsilniejszym zapachu:
czerw różny ale niezbyt rozstrzelony, młody zwarty. Ale pszczół znacznie mniej niż tydzień temu. Po pewnym czasie zapach stał się mało intensywny (może przyzwyczajenie?). Sprawdzałem zasklepiony czerw larwy żywe, bez jakichś zmian. Nie rozumiem co jest przyczyną znacznego osłabienia rodziny i tego dziwnego zapachu.
Gospodarze w ulach WP w sumie 12 uli.
W tych ulach wszystkie matki z ubiegłego roku kupiłem unasiennione naturalnie
Dwie matki to PRIMA oraz jedna ERIKA mówię o ulach z zapachem
Jestem pszczelarzem zaawansowanym wiekiem niestety nie stażem (3 lata)
Tym razem poważnie proszę o pomoc. Trochę naczytałem się na forum na temat GLINIAKA ale u mnie objawy są inne, no i ten zapach, dla mnie powtarzam się fermentujące drożdże.
Pozdrawiam l_waldemar

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-06, 22:34   

Zapach, to jeden z objawów. Może być spowodowany przeziębionym czerwiem, lub fermentującym pokarmem.
Zamiast szukać odpowiedzi na forum, zwróć się do weterynarza. Jak jesteś chory, to nie szukasz na forum pomocy.
Lepiej mieć fachową poradę niż domysły na poziomie wróżbiarstwa.

Radek73 
Senior Stukacz

Wysłany: 2010-05-06, 22:36   

waldemar myślę że masz za duże gniazdo względem ilości pszczół ..pokarm w ramkach nie obsiadanych i ogrzanych sfermentował ..jak najszybciej zmniejsz gniazdo ..tak by pszczoły obsiadały wszystkie ramki ...po tygodniu powinno już być lepiej ....teraz mamy kilka dni chłodu i robotnice grzeją czerw ..sprawdz wętylację być może para gromadzi się u góry i to też może być tego powodem ...jest pożytek z sadu i inne woda musi odparować ....powodzenia życzę

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2010-05-07, 19:12   

Waldemar jak zgłosisz do weteryniarz a jak nie dajboze bendzie to zgnilec to on ci spali pasiekie. Jak radzi Radek to tak zrób zabierz ramki z zimowym pokarmem. Pozdrawiam miły_marian

l_waldemar 
Obserwator
początkujący

Wysłany: 2010-05-14, 02:31   

Witam raz jeszcze
Serdecznie dziękuję Kolegom rada była bardzo potrzebna i trafna. Przykry zapach zginął mam nadzieję bezpowrotnie. Dziś powiększyłem gniazdo. Raz jeszcze dziękuję Kolego Radek73, obyło się bez zawodowego lekarza. Pozdrawiam l_waldemar

Odpowiedz do tematu