Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
nektarowanie odnian rzepaku
Autor Wiadomość
stefek 
Obserwator

Wysłany: 2010-05-03, 01:24   nektarowanie odnian rzepaku

WITAM! Czy ktos z kolegów mógłby podzielić się wiadomością które odmiany rzepaku pszczoły niechętnie oblatują żeby nie powiedzieć wcale. W ubiegłym roku wywiozłem pszczoły na rzepak ok,80 h a pszczoły wcale go nie oblatywały, szły wszędzie ale nie na niego.Od właściciela nie otrzymałem informacji jaka to odmiana. W Tym roku wywiozłem na "chłopski"ok 20 h,odmiana california ,zaczoł kwitnąć ale rewelacji nie widzę (no pogoda nie nadzwyczajna),ale mam obawy czy to znowu nie będzie to co w zeszły sezonie. Jeśli ktoś ma wiedze i mógłby się nią podzielić, czy i w jakich warunkach nektaruje caliornia . Z góry dziekuje i pozdrawiam...

birkut
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-03, 09:21   

w zeszłym roku wszędzie tak z rzepakiem było a w tym? zawieziesz to się przekonasz chyba nikt tego ci nie powie w tedy było za sucho teraz jest pogoda inna może cos bedzie

stefek 
Obserwator

Wysłany: 2010-05-03, 15:27   

No dobra birkut ale to chyba nie o to tak do końca tu chodzi ,sucho to jedno,pogoda drugie, ale odmiany to chyba równie istotny czynnik . W zeszłym sezonie moje pszczoły szły za miedzę na mały kawałek i im "smakował",inaczej to zaliczył bym klape a tak to coś tam było, ale tego co na nim stały to nie ruszyły. Więc może ktoś podpowie jak nektaruje california i jakie to są odniany których nie chcą pszczoły oblatywać . To tak na przyszłość a może warto je zabrać i przewież w inne miejsce ,choc jak słucham prognoz pogody to chyb z rzepaku rewelacji nie będzie w tym roku.

arekfreus 
Starszy Stukacz
osa

Wysłany: 2010-05-09, 10:38   

teraz są już odmiany rzepaku wiatropylnego, które nie wydzielają nektaru :712: GMO. Od pszczelarzy z dolnośląskiego słyszałem.

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2010-05-09, 21:19   

każdy rzepak jest wiatropylny i wydziela nektar a GMO szło w kierunku ochrony przed szkodnikami ( słodyszek )

birkut
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-09, 23:05   

SKapiko napisał/a:
każdy rzepak jest wiatropylny i wydziela nektar a GMO szło w kierunku ochrony przed szkodnikami ( słodyszek )

rzepak nie jest wiatropylny jeżeli by był to po kiego diabła wytwarza nektar, rosliny poprzez miliony lat przystosowywały się aby przetrwać wytwarzają słodka ciecz zwana nektarem specjanie dla owadów aby te ją zbierając przenosiły drobiny pyłku i je zapylając ,wiatropylna jest brzoza, sosna zboza, widzieliscie tam kwiaty z nektarem, nie ma poco roslina miałaby sie wysilac jezeli prace zapylenia wykona wiatr, wiem bedzie zaraz naskok na mnie,ale troszke biologi tez sie przydaje , nigdy jej nie lubiłem

arekfreus 
Starszy Stukacz
osa

Wysłany: 2010-05-11, 21:38   

SKapiko napisał/a:

Trochę mnie zdziwiła ta wypowiedź ale Birkut już wszystko wyjaśnił. Nie będę się rozpisywał na temat zapylania roślin a przede wszystkim plantacji przez pszczoły, ale powiem tyle pszczelarze we Francji biorą duże pieniądze za stacjonowanie pasieki na rzepaku w okresie kwitnienia a rolnicy wiedzą za co płacą. Z dobrze zapylonej plantacji rolnik ma ok 20% większe zbiory nasion.

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2010-05-12, 21:22   

sory przejęzyczyłem się rzepak jest samopylny, wiem coś na ten temat bo będąc w technikum rolniczym i jako wnuk pszczelarza powiedziałem że rzepak jest owadopylny i o mały włos z produkcji roślinnej dostałbym pałę, praca pszczół na rzepaku podnosi jego plon nawet o 30%

birkut
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-12, 22:09   

chwileczke czegos nie rozumiem jak pisałem to po kiego diabła wydziela nektar? jak jest rzepak witropylny to w jaki sposób pszczoły z 1ha potrafia przyniesc ponad 60kg. pyłku
jeżeli pszczoły nosza wiatropylny pyłek do ula to dlaczego nie zbieraja go z brzozy która tez jest wiatropylna i jest bogaty w mineralne składniki , dlaczego nie zbieraja z pszenicy? a moze ten nauczyciel był tepy jak druga strona siekiery? albo jak agronom który kiedys przyszedł pomierzyc źdbła lnu na 1 m2 poskaładal metrową calówke w kwadrat nałozył na łodygi lnu zmiesciły mu sie 15 szt. i napisał w protokole 15 źdbeł na m2

borus6211 
Nieśmiały

Wysłany: 2010-05-13, 16:30   

"U rzepaku i rzepiku zachodzi samo- i obcozapylenie. Kwiaty są odwiedzane przez liczne owady, najczęściej przez pszczoły..."
Cytat z "Szczegółowa uprawa roślin" PWN 1986, str. 343.

birkut
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-13, 17:57   

zgadza sie (mea culpa) pozwoliłem sobie temat przeniesc na ambrozję , i tam zostało to wytłumaczone fachowo podparte naukową publikacją oto ona

http://poradyrolnicze.rol...szancowych.html

Odpowiedz do tematu