Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
wygryziony matecznik
Autor Wiadomość
birkut
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-20, 14:15   

ludzie myślcie , pszczoły z czerwiem jeszcz do konca ramki nie zjeżdżaja , a wy piszecie o mateczniku na dole , kto nierozumie praw natury? człowiek czy pszczoła , darco prawdopodobnie pszczoły chciały wymienic matke jezeli tak było znowu odciągna matecznik

wrubel 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2010-04-20, 15:59   

no to moim skromnym zdaniem jest to matecznik pod cichą wymianę!

pzdr w.

jozef 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2010-04-20, 18:59   

Witam , czego wy piszecie głupoty ?o tej porze nie ma trutni cicha wymiana nie o tej porze ! kto zapłodni młodą matkę ? ciekawe , to w tedy po czasie będzie trutówka mimo woli ,a trutnie są dopiero mniej więcej pod koniec maja a teraz co mamy? ciekawe wiedzę macie na temat pszczół !!! ! ! a młodzi pszczelarze to łykają jak pelikany

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2010-04-20, 19:03   

Proszę Kolegów - jak to jest z cichą wymianą - gdzieś na początku marca w któryś ciepły dzień robiłem tylko wgląd do rodzin. W tym opisywanym ulu widziałem matkę z czerwonym opalitkiem, jajka i czerw też były. Wczoraj też b.szybko /bo zimno/ sprawdzałem stan zapasów i nie zauważyłem przy przeglądzie matki. Ponownie, ale już b.dokładnie sprawdzam ramkę po ramce i spostrzegłem matkę bez opalitka.
Wniosek - od późnej jesieni musiały być w rodzinie obie matki i mogły czerwić teraz na wiosnę obie. W końcu pszczoły "starą" usunęły.

Matkę tą oznakuję w cieplejszej porze, kolorem zielonym.

Pozdrawiam Stanisław Z.

johny180 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2010-04-20, 19:19   

jozef głupoty to są o trutniach pod koniec maja. trutnie latają w najlepsze co najmniej od tygodnia

Marcinluter 
Senior Stukacz
Marcin

Wysłany: 2010-04-20, 19:32   

Cytat:

jozef głupoty to są o trutniach pod koniec maja. trutnie latają w najlepsze co najmniej od tygodnia

Dokładnie co najmniej od tygodnia ja na swoich potrenowałem znakowanie teraz widzę jak fruwają co jakiś czas niebieski :D :D::D:D:D:D

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2010-04-20, 20:14   

Kolego "Józef" - być może na Pomorzu, gdzie inny klimat to trutni jeszcze nie ma. U mnie w Limanowej od co najmniej 2-ch tygodni są trutnie w rodzinach, a także jest też czerw trutowy. Najwięcej trutni jest w b.silnych rodzinach w ulach Optimal, tam też czerwiu trutowego też sporo. Z uwagi na ogólny chłód nie da się do uli zaglądać w celu wycinania tego czerwiu.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Łowca Jeleni 
Obserwator

Wysłany: 2010-04-20, 20:42   

Brak spostrzezeń lub sytuacji że i w kwietniu się matka unasienni i będzie pełnowartościowa . Kidyś jak unasienniła się i zaczczeła czerwić 10 maja myślalem że to jest nie możliwe bo nie widziałem trutni . Dwa lata temu pszczoły wymieniły w kwietniu dwie matki , którym brakowało po jednej nodze bo widzialem ich przy wiosennym przeglądzie z myślą że ich wymienie . Obydwie unasienniły się i zaczeły czrwić w kwietniu , jedna 18 druga 20 kwietnia . Tak mam zapisanw w notatkach jako ciekawostkę .

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2010-04-20, 20:50   

Trutnie są zdolne do zapłodnienia matki już po 14 dniach. Ja jeszcze wstawiam 1/3ramki pustej i jak pszczoły pociagną trutową woszczyzne i matka zaczerwi i zasklepią to ją wycinami to jest biologiczna walka z warozą.Pozdrawiam miły_marian

-=Konrad=- 
Starszy Stukacz
praktykant

Wysłany: 2010-04-21, 00:28   

Kurcze trudna sprawa... z tymi jajkami jak składa do koszyka jajka to pewnie jakas kokoszka :-)

A trutnie już są bo sam dziś trenowałem znakowanie :-) .

Autor: Kubuś Puchatek

wrubel 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2010-04-21, 16:41   

Kol. Józef - u mnie w centralnej Polsce też są trutnie od co najmniej 2 tygodni.....
pzdr w.

johny180 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2010-04-25, 21:54   

to że matki tak wcześnie sie unasienniają to nic takiego dziwnego,zawsze w okolicy u jakiegoś pszczelarza mogą przezimować trutnie i wtedy matki mogą zostac zapłodnione w kwietniu.natura rządzi sie swoimi prawami,my możemy sie tylko dostosować i probować wykorzystać to do własnych potrzeb

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2010-04-25, 22:22   

pszczelarze ustalcie jakąś definicję tym początkującym,przecierz w kwietniu trutnie to jakaś parodia-to brak umiejętności chodowli pszczół,a oni się z tego cieszą,,,paranoja,,,

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2010-04-26, 07:31   

Kolego "Fred1" - trutnie w miesiącu kwietniu zwłaszcza gdy jest wczesna wiosna jak w tym roku to żadna nowość, tak bywa. Przecież już pod koniec kwietnia zdarzają się wczesne rójki.
Na pewno są rejony w Kraju, gdzie jest jeszcze chłodno i tam sezon jest cofnięty o jakieś dwa tygodnie.
Tu już na forum bardzo wielu pszczelarzy pisało o tym,że mają już bardzo dorodne trutnie.

To co pisze Kol. "Johny 180" - to nie jest tak - zapłodnienie matek w miesiącu kwietniu następuje przez młode tegoroczne trutnie. Stare trutnie które przezimowały w rodzinie są już niezdolne do zapładniania - to "emeryci-rezydenci".

Pozdrawiam Stanisław Z.

Łowca Jeleni 
Obserwator

Wysłany: 2010-04-26, 10:50   

Fred1 napisał/a:
pszczelarze ustalcie jakąś definicję tym początkującym,przecierz w kwietniu trutnie to jakaś parodia-to brak umiejętności chodowli pszczół,a oni się z tego cieszą,,,paranoja,,,

Kolego Fred , przecież nikt nie pisze o hodowli i unasienianiu matek w kwietniu na większą skale . To są przypadki cichej wymiany lub straty matki czasami z winy pszczelarza i to w tylko w silnych rodzinach .
To co ja napisałem powyżej o czerwieniu dwóch młodych matek w drugiej połowie kwietnia , to prawda .
Sam jestem przeciwnikiem hodowli i rozprowadzania matek przez niektórych hodowców w pierwszej połowie maja . Moim skromnym zdaniem trzecia dekada maja jest terminem bardziej wskazanym i to nie zależnie od regionu Kraju .

Odpowiedz do tematu