poddawanie matek

Moderator: krzysglo

mchelectronic
Stukacz Junior
Stukacz Junior

poddawanie matek

Post autor: mchelectronic »

Witam
Jutro mam zamiar zrobić 4 odkłady .
Powiedzcie mi proszę po ilu dniach mogę poddać matki jednodniówki ?
I jaką metodą poddać ,żeby je pszczoły nie ścieły ?

poz
Marcin

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

To zależy zjakiego czerwiu jak z krytego to za 2 dni ale nie może byc czerwiu otwartego i jajeczek. Najlepiej daj zakryty czerw za krate i po 5 dniach zrób odkład i podaj matki na ramce czerwiu i obserwój zachowanie siś pszczół jak nie atakują matki to ją akceptują. Pozdrawiam miły_marian

mchelectronic
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: mchelectronic »

mily_marian pisze:To zależy zjakiego czerwiu jak z krytego to za 2 dni ale nie może byc czerwiu otwartego i jajeczek. Najlepiej daj zakryty czerw za krate i po 5 dniach zrób odkład i podaj matki na ramce czerwiu i obserwój zachowanie siś pszczół jak nie atakują matki to ją akceptują. Pozdrawiam miły_marian
A jak i w którym miejscu umieszczać klateczkę z matką ?

Rob
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Rob »

Ja podaję matki nieunasiennione na sztuczny matecznik, tnę pasek węzy, owijam go na ołówku, następnie brzegi wzdłuż i jeden koniec łączę delikatnie ściskając, robi się coś w rodzaju rurki z jednym końcem zatkanym,ten koniec nakłuwam igła robiąc dziurki. Do otworu który pozostał delikatnie wpuszczam matkę i ostrożnie by jej nie uszkodzić sklejam ścianki za jej pupą, matecznik przypinam do plastra wykałaczką lub zapałką, najlepiej w miejscu innego wcześniej usuniętego z plastra. Pszczoły traktują matkę która wychodzi z takiego matecznika jak swoja i bardzo rzadko zabijają. Ta metoda była przeze mnie stosowana nawet w obecności jajeczek i czerwiu otwartego z bardzo dobrym skutkiem.

ODPOWIEDZ