Zielony miód

Moderator: krzysglo

domin
Nieśmiały
Nieśmiały

Zielony miód

Post autor: domin »

Witam wszystkich,
mam pytanko dotyczące miodu. Ostatnio z jednego ula (tylko 1 ul z całej pasieki) zebrałem miód o barwie zielonej. Czy ktoś wie co to za rodzaj? Mi najbardziej pasuje na spadziowy z drzew liściastych. Może komuś udało się kiedyś zebrać taki miód, bo ja jeszcze takiego koloru miodu nie widziałem.
Załączniki
Zdjęcie-0007t1.jpg
Zdjęcie-0007t1.jpg (89.03 KiB) Przejrzano 26551 razy

Falco
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Falco »

Kolego, a jakieś firmy spożywczej to nie masz w pobliżu?

domin
Nieśmiały
Nieśmiały

Ule położone są wśród drzew liściastych nieopodal stawu rybnego na wsi. Co prawda niedaleko jest sklep spożywczy, ale tam na zewnątrz nic nie jest wystawiane.
Bodajże w tamtym roku była sytuacja z kolorowym miodem we Francji, ale u mnie ok. 5 km dalej są co prawda Zakłady Tłuszczowe produkujące olej, lecz ja ule w tym miejscu posiadam od 40 lat i nigdy nie było podobnej sytuacji.
Ciekawe skąd ten jaskrawy zielony kolorek?
Jeszcze napiszę że konsystencja jest identyczna , jak miodu np. wielokwiatowego czy innego a smak jest bardziej delikatny. Ale miodzik to żadna lepka ciecz, jest pyszniutki.
KLIK

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

Pewnie komuś nie podobają się Twoje pszczoły i "podkarmił" je syropkiem z barwnikiem spożywczym.
Powodzenia w sprzedaży :)
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

domin
Nieśmiały
Nieśmiały

Dobrze że to tylko jeden ul, więc dużo miodu nie ma.

[ Dodano: 2013-06-07, 23:35 ]
Poza tym myślę że to nie chodzi o barwnik spożywczy, bo jakby ktoś chciał zrobić na złość to zdewastowałby ule, jak to kiedyś bywało.
Tak z ciekawości chyba dam do ekspertyzy ten miodek i wszystko będzie wiadomo.

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

domin, ludzie teraz nie chcą krzywdzić pszczół, bo pszczoły pożyteczne. Lepiej skrzywdzić pszczelarza.
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

minikron pisze:domin, ludzie teraz nie chcą krzywdzić pszczół, bo pszczoły pożyteczne. Lepiej skrzywdzić pszczelarza.
Piszesz, że nie chcą krzywdzić pszczół !?

Ja mam wyniki badań, czym wytruto moje pszczoły.

Dwie substancje czynne:
- dichlorfos
- malation

co Ty na to ?

Kdr.Pirx
Obserwator
Obserwator

Post autor: Kdr.Pirx »

domin - a przypadkiem nie masz w pobliżu dużo białej koniczyny ?

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

krzysglo pisze:
co Ty na to ?
Ja na to: szczerze współczuję.

Fringilla
Stukacz
Stukacz

Post autor: Fringilla »

A może jest jakiś młodnik sosnowy ?Czytałem w jakimś starym Pszczelarstwie z lat 80 że spadź sosnowa ma mieć taki kolor i występuje tylko niekiedy i niektóre pszczoły ją znajdują co tłumaczyło by czemu tylko 1 ul . To jest moje gdybanie które nie musi być prawdą i ta spadź ma występować wcześnie.

domin
Nieśmiały
Nieśmiały

Jeśli chodzi o koniczynę białą to występuję w małych ilościach, natomiast nieopodal rzeczywiście jest lasek sosnowy, więc rzeczywiście może Fringilla ma rację z tym zielonym kolorem miodu, aczkolwiek wcześniej mi się to nie zdarzyło.

LadyLauran
Obserwator
Obserwator

Post autor: LadyLauran »

Z tego co widze w swoim regionie (lodzkie) to na spadz o wiele za wczesnie....

Poza tym miod spadziowy (przenajmniej moj z poprzednich lat) nie byl zielony tylko mial zielonkawa barwe pod swiatlo. Nie jest mozliwym aby miod spadziowy byl tak "mocno" zielony.

Dla mnie pewnym jest ze nie jest to miod spadziowy ale tylko twierdze o tym na podstawie mojego doswiadczenia.

Edit.
Poszukalam w necie i znalazlam sytuacje gdzie pszczoly podjadadaly barwniki z M&M .... :689:

http://www.gotujmy.pl/zielony-i-niebies ... 13522.html

Rob
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Rob »

Jak na moje oko to pszczółki znalazły gdzieś chwilowy dostęp do jakiegoś syropu i stąd ten ładny zielony "miód", czytałem kiedyś o pszczołach które do ula naciągneły czekolady z pobliskiej cukierni , a całkiem niedawno w jednym z naszych czasopism ukazał się artykuł o tzw pożytkach okazjonalnych.

domin
Nieśmiały
Nieśmiały

No cóż, widocznie mogło tak być że pszczółki znalazły "coś" i przyciągnęły do ula, szkoda że nie jest do końca naturalny.
Dzięki za wszystkie przemyślenia.

andrisax
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: andrisax »

Witam, a tak z ciekawości mam pytanie, do domin-a jaki w smaku jest ten miód i jaki ma zapach (pytam się z czystej ciekawości) :D

ODPOWIEDZ