Podkarmianie na czerwienie.

Moderator: krzysglo

gabi11
Obserwator
Obserwator

Podkarmianie na czerwienie.

Post autor: gabi11 »

Witam wszystkich, jestem tu nowy.
Zakładam pasiekę. Tydzień temu kupiłem 4 ule warszawskie poszerzane. :706:
Chciałem pogrzebać w nich trochę, ale mnie pocięły, teraz mam odpowiednie ubranie i dziś jadę do pasieki.
Czytałem, że od 15 lipca do 15 sierpnia należy podkarmiać każdą rodzinę na czerwienie i dzisiaj mógłbym dać im syropku, ale pogoda jest jak dzwon /słoneczna/ więc nie wiem czy warto je teraz karmić, czy naniosą sobie nektaru z pól (dużo kwiatów polnych jeszcze kwitnie).
Pytania:
1. czy już karmić;
2. na co zwrócić uwagę jak dziś będę zaglądać do uli;
3. gniazda ułożone na 6 ramkach, a w jednym dołożona siódma ramka za zatworem - po co ta ramka? może ją usunąć?;
4. w kilku ramkach nadstawkowych pozostały resztki miodu (częściowo skrystalizowany), może jakoś podać pszczołom te ramki do oczyszczenia, po co ma się marnować?
Dzięki za odpowiedź.

mendalinho
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: mendalinho »

gabi11 pisze:1. czy już karmić;

tAK (jesli masz możliwośc co 3 dzień 0,5l syrop w stosunku 1;1 jesli nie masz mozliwości byc tak często w pasiece mozesz dać 3-4 l raz w tygodniu)
gabi11 pisze:2. na co zwrócić uwagę jak dziś będę zaglądać do uli;
Jaka jest siła rodziny
Czy matka ładnie czerwii
Jaka jest ilość zapasu białkowego i węglowodanowego
Ile jest czerwiu zasklepionego a ile otwartego
gabi11 pisze:3. gniazda ułożone na 6 ramkach, a w jednym dołożona siódma ramka za zatworem - po co ta ramka? może ją usunąć?;
Często się zostawia dodatkowe ramki za zatworem jeśli jest miejsce zeby później nie biegac i nie szukać.. jeśli ta rodzina jest silna to możesz włożyc ja wśrodek gniazda matce do zaczerwienia

Z jakiej części mazur jesteś? Pozdrawiam
bzzzzy

gabi11
Obserwator
Obserwator

Witam.
No i wczoraj pogrzebałem sobie.
3 z moich 4 rodzin to załamka, co prawda pszczoły b.łagodne [zero użądleń], ale też i super leniwe :707:
- czerw zasklepiony tylko na jednej ramce, powierzchnia dłoni, w następnym ulu czerw rozrzucony w kształcie okręgu też tylko 1 ramka;
- pierzgi i miodu jak na lekarstwo;
- ramki pszczołami obsypane, ale praktycznie puste.
W czwartym ulu rodzina b.silna i b.agresywna [ 11 żądeł] i b.pracowita:
- 4 ramki zaczerwione ;
- sporo pierzgi;
- plastry w połowie zalane miodem, jakieś 20% nawet zasklepione.
Ta czwarta rodzina pięknie pracuje, ale muszę coś z nimi zrobić, bo bez pały nie podejdziesz he,he.
Chyba trzeba we wszystkich rodzinach matki powymieniać, tylko jak w tym tłumie matkę znaleźć???
Tak jak proponowałeś dałem im syropu, po 0,7 litra na rodzinkę.

Mendalinho, ja też jestem z Lidzbarka [Welski mamy na myśli?].
Pozdrawiam

marcin.bm
Obserwator
Obserwator

Post autor: marcin.bm »

cześć

co to za pszczoly jakby nie żądliły :694:
ja mam jeden taki ul co żądlą jak cholera, ale jest tam najsilniejszcza rodzina, i najlepiej mi się tam pracuje

gabi11
Obserwator
Obserwator

marcin.bm pisze:cześć

ja mam jeden taki ul co żądlą jak cholera, ale jest tam najsilniejszcza rodzina, i najlepiej mi się tam pracuje
Dobrze się pracuje bo dużo pewnie przynoszą :707: , ale zauważ w opisach wielu linii pszczelich jest "ŁAGODNE JAK BARANKI I JEDNOCZEŚNIE SUPERMIODNE" Taką pszczołę chcę mieć u siebie, z naciskiem na łagodność, bo już mi sąsiada pożądliły :697: i krzywo patrzy na moje nowe zajęcie, a kilo miodu mniej czy więcej... nie ma znaczenia.
Wracając do głównego wątku:
- kilka dni temu zaglądałem w gniazda i czerwiu było po 2 ramki w każdym ulu wiem, że to trochę mało,
- dzisiaj podkarmiałem i widzę że jest dużo więcej pszczół niż było, czyli idzie ku lepszemu
Pozdrawiam

Lipnik
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Lipnik »

Gabi 11 napisał:
- kilka dni temu zaglądałem w gniazda i czerwiu było po 2 ramki w każdym ulu wiem, że to trochę mało,
- dzisiaj podkarmiałem i widzę że jest dużo więcej pszczół niż było, czyli idzie ku lepszemu.

Gabi 11, twoja informacja nie jest tak optymistyczna jak ci sie wydaje i może wprowadzać w błąd niedoświadczonych pszczelarzy. Jśli w tym samym dniu co podkarmiłeś przybyło ci pszczół w ulu, to wcale nie znaczy, że "idzie ku lepszemu". To znaczy, że wystąpił rabunek. Pszczoły z innych uli przyszły "w gości" do słabych, nie mogących sie bronić rodzin i rabują im zgromadzone zapasy. Taki stan grozi uniecestwieniem twoich pszczół.
Dwie ramki czerwia w ulu pod koniec sierpnia, to stanowczo za mało i to jest kolejny dowód na to, że twoje rodziny są bardzo słabe i mogą nie przeżyć zimy. W tym czsie, np. w ulach wielkopolskich powinno być co najmniej 6 do 7 ramek z czerwiem.
Na zimowy rozwó pszczół należało podkarmiać je już od 15 lipca małymi dawkami /około 0,5 l./ rzadkiego /1:1/ syropu, co drugi dzień aż do połowy sierpnia. Nastepnie należałoby dokarmiać na zimę zwiększonymi dawkami wg potrzeb i uznania.
Nie piszesz ile ramek obsiadały w ulu twoje pszczoły przed podkarmianiem aby móc określić ich siłę. Zwróć sie do doświadczonego pszczelarza, który obejrzy je i doradzi czy nie należałoby połączyć 2 - 3 rodziny w jedną, aby je wzmocnić i by przeżyły zime.
Pozdrawiam: Lipnik.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

marcin.bm pisze:co to za pszczoly jakby nie żądliły :694:
co za dużo to nie zdrowo, zbyt dużo jadu w organizmie wpływa ujemnie na wzrok, lepiej mniej żądeł i dłużej cieszyć się oglądaniem naszych podopiecznych
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

kociokwik101
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: kociokwik101 »

Witam,
w temacie nie mam nic do powiedzenia...piszę jednak dlatego, że jako świeżak na forum muszę przed założeniem nowego tematu w dziale ogłoszenia mieć na liczniku 10 postów!
Mam nadzieję, że ta wiadomość nie zakłóci Państwa konwersacji i oczywiście zapraszam do działu ogłoszeń...W SPRZEDAŻY MIESIĘCZNIKI CZASOPISMA PSZCZELARSTWO Z 1954, 1955, 1956, 1957 R.

Dzięki, zapraszam i pozdrawiam!!!:)

Awatar użytkownika
Maniek
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Maniek »

marcin.bm pisze:

witam!!
a ja uważam, że te ostre pszczoły rabują te łagodne i dlatego mają zawsze więcej miodu. A poza tym czy tak dobrze się pracuje z rodziną która żądli jak cholera?

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

wiesz dlaczego "agresory" mają więcej miodu?? bo do takich agresywnych rzadziej się zagląda.... znam to z doświadczenia :)
pozdrawiam Marcin

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Marcinluter pisze:wiesz dlaczego "agresory" mają więcej miodu?? bo do takich agresywnych rzadziej się zagląda.... znam to z doświadczenia :)
czy aby na pewno tak jest? ja wiem z doświadczenia że jest inaczej, że ilość miodu nie zależy od agresywności pszczół i ciekaw jestem co powiesz gdy będziesz miał trochę większy staż

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

SKapiko, wiem, że ilość miodu zależy od wielu czynników ale mam jedną rodzine dosyć agresywną i ona pobiła rekordy bo sprawdzałem tylko czy nie ma nastroju rojowego po deszczu a tak to po wylotku. w BF częściej bo ciekawość ,etc. Człowiek uczy się przez całe życie
pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika
Maniek
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Maniek »

SKapiko pisze:
Marcinluter pisze:wiesz dlaczego "agresory" mają więcej miodu?? bo do takich agresywnych rzadziej się zagląda.... znam to z doświadczenia :)
czy aby na pewno tak jest? ja wiem z doświadczenia że jest inaczej, że ilość miodu nie zależy od agresywności pszczół i ciekaw jestem co powiesz gdy będziesz miał trochę większy staż
widzę, że ciekawa dyskusja wyszła na temat agresywności pszczół, a tym ile miodu one znoszą.

Oczywiście dalej uważam, że agresywne pszczoły mają zawsze więcej miodu w porównaniu z łagodnymi. To wynika z moich obserwacji. Myślę również, że agresory nie tylko przynoszą nektar z "pola" ale i zabierają miód z innych uli łagodnych rodzin. Tak też się dzieje podczas karmienia kiedy wokół brakuje pożytku, rodzinom podajemy te same ilości syropu, a podczas przeglądu okazuje się, że te agresywne pszczoły mają wiej zgromadzonego pokarmu w plastrach w porównaniu z pszczołami łagodnymi nawet o dużej sile rodziny!

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

jeśli tak uważasz to twoja sprawa, ja wiem, że się obaj z Marcinem mylicie i w swojej pasiece nie chcę mieć pszczół agresywnym, a z pustego to i sam Salomon nie naleje.
Natomiast co do kradzieży to obca pszczoła nigdy do silnej rodziny nie wejdzie. Kiedyś gdy zaczynałem pszczelarzyć, miałem dwa ule, takie stare rupcie i zawsze gdy zakarmiałem na zimę, to miałem problem z rabusiami w podkarmiaczkach, a to tylko dlatego, że daszki nie były odpowiednio dopasowane a podkarmiaczki miałem powałkowe

ODPOWIEDZ