pleśń w ulu po zimie

Moderator: krzysglo

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

najlepiej je połączyć z najsłabszą na pasiece- o tej porze roku pszczoły nie są wybredne w matkach więc problemu nie powinno być.
Ja łączyłem tak ,że w jednej rodzinie za zatwór przełożyłem rodzinę bez matki ale wcześniej wziąłem kilka kropelek olejku miętowego ( DLA WYRÓWNANIA ZPACHU) i zamknąłem ul po przełożeniu ramek. na dzień następny wyciągnąłem zatwór i rodzina jest najsilniejsza 12 ramek i sporo czerwiu jak na wiosnę - nawet młode pszczoły już są , sądzę ,że posmakuję miodzik z wierzb :D
pozdrawiam Marcin

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

magdamaj jak wysypiesz pszczoły przed ul zeby się wprosiły do rodzin to tylko z ładunkiem wejdą a pozostałe bendą ściete jako inteuzi. Nie piszesz jakie masz ule jak stoiaki to daj gazete i postaw go na góre same połonczą się i pokrop mientą cazete. A jak masz ine to za czerw te 3ramki i krople mietowe. Łonczenie się robi po ustaniu lotów i jak naprendzej to bendzie wiecej czerwiu i miodu. Pozdrawiam miły_marian

magdamaj
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: magdamaj »

tak mam stojaki
czyli przełoże te ramki na górę
oddzielę wcześniej gazeta pokropioną miętą jak przegryzą gazetę to już się będą lubieć?
i nie ścinać nawzajem?
mam taką jedną rodzinę najsilniejszą to im moge do górnego korpusu dodać nowe koleżanki

ale ul to chyba muszę przestawic zeby nie wracały na stare miejsce?

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

magdamaj pisze:mam taką jedną rodzinę najsilniejszą to im moge do górnego korpusu dodać nowe koleżanki
a po co do najsilniejszej łączy się przeważnie rodziny słabsze
Marcinluter pisze:Ja łączyłem tak ,że w jednej rodzinie za zatwór przełożyłem rodzinę bez matki
ja nigdy na wiosnę jak łączę nie wkładam rodziny łączonej za zatwór zawsze wkładam ramki z pszczołami obok gniazda z pszczołami już mieszkającymi w tym ulu i łączę pszczoły nawet przy niższej temperaturze np 6*C
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

wycior
Stukacz Junior
Stukacz Junior

łączenie rodzin

Post autor: wycior »

Proponuje połączyć z rodzinami znajdującymi się obok likwidowanego ula /jezeli nie ma znaczenia z którą rodziną łączymy /. Najlepiej w ciepłe popołudnie lekko wzburzyć łączoną rodzinę wczesniejszym przeglądem i zsypać przed deskę wylotową w taki sposób jak osadza się rójki. Pszczoły wejdą do ula a wprzypadku watpliwości przyjmujących będą oddawać im pokarm i przejdą zapachem gospodarzy. Jeżeli rodzina łączona jest silna podzielić ją pomiędzy dwa sąsiadujące ule. Ul likwidowany odstawić i o około 20 -30 cm przysunąć ul do którego wpuszczamy pszczoły na miejsce odstawianego. Warunek: NIE MA MATKI Powodzenia.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

można i tak, ale już tego nie da się zrobić jeśli mamy słabszą rodzinę z drugiej strony pasieczyska a pasowałoby połączyć właśnie z nią, tą metodą pszczoły będą starały się wrócić na stare miejsce a jeśli przełożymy ramki przy niższej temperaturze gdzie nie ma lotów pszczół to pszczoły zostaną się w tym ulu
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

ODPOWIEDZ