wygryziony matecznik

Moderator: krzysglo

darco
Nieśmiały
Nieśmiały

wygryziony matecznik

Post autor: darco »

witam. Panowie wczoraj robiłem przeglad moich pszczółek i co zobaczyłem ???
Wygryziony matecznik. czerw jest zasklepiony na pieciu ramkach i w wolnych miejscach jeszcze nie zasklepione larwy. moje pytanko brzmi ; czy one zrobiły cicha podmiane matki, czy co one kombinuja?? bo chyba troche za wczesnie jest na rójke , no chyba ze sie myle , bo jestem poczatkujacy . pozdrawiam .

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Darco" - proszę nie skąpić słów, język polski jest tak bogaty i opisywać bardziej dokładnie. Z Kolegi treści wynika,że był jeden matecznik - do rójki pszczoły w zasadzie zakładają kilka mateczników. Do cichej wymiany normalnie 2 a czasem i 3 . Być może że to szykuje się cicha wymiana, choć cichą "wymianę matki" pszczoły robią pod jesień, a nawet i późną jesienią - wrzesień, początek października.

Proszę dalej tą rodzinę obserwować i jak się da to wyszukać matkę /młodą/ i oznakować. Jeszcze dopiszę - do czasu zapłodnienia się młodej matki z cichej wymiany pszczoły starej nie usuwają i bywa,że dość długo po zapłodnieniu młodej czerwią obie.

Pozdrawiam Stanisław Z.

darco
Nieśmiały
Nieśmiały

Panie Stanisławie w tamtym roku w czerwcu złapałem ten rój tak ze matka jest młoda i juz by robiły se podmianke?? A matecznik był tylko jeden i tez sie zdziwiłem bo czytałem ze własnie zakładaja po kilka mateczników i to własnie mnie troche zaniepokoiło . czyli mam sie tym az tak nie martwic?? ps. kiedy mam teraz do nich zajrzec za 10 dni?? czy wczesniej . dziekuje i pozdrawiam

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

darco .....jeżeli złapałeś rój to prawdopodobnie był to pierwszak który wychodzi wraz z matką starą ..jeśli jej nie wymieniałeś to jest to matka dwu lub co gorsze trzy letnia ..może tak być że chcą ją zmienić .. :685: :685:
Radek73

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Darco" - w tej sytuacji wiek matki nie ma znaczenia, pszczoły wyczuwają,że matka może być np chora i dążyły do "cichej wymiany" teraz co też się zdarza ale b.rzadko. Proponuję na spokojnie, gdy ciepło ul b.dokładnie przejrzeć i wyszukać matkę/matki i oznakować.

Na przyszłość starać się matki oznakować - a jak - to tu na forum było b.dużo napisane. Wejść na wyszukiwarkę i poszukać. Trudno za każdym razem każdemu oddzielnie podawać sposób.

Pozdrawiam Stanisław Z.

-=Konrad=-
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: -=Konrad=- »

darco,

http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... sc&start=0

tu masz temat odnośnie znakowania matek...
może się zda na coś :-)

Pozdrawiam
"Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo."

Autor: Kubuś Puchatek

darco
Nieśmiały
Nieśmiały

Dziekuje Panowie za pomoc , postaram sie odszukac matke i ja oznakowac . Tylko jak ja znalezc wsród wszystkich pszczółek ? ale wydaje mi sie ze cos wymysle i znajde ja :685: .

-=Konrad=-
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Po zachowaniu innych pszczół podobno, można ocenić czy na ramce siedzi matka...

123
Stukacz
Stukacz

Post autor: 123 »

-=Konrad=- pisze:Po zachowaniu innych pszczół podobno, można ocenić czy na ramce siedzi matka...
A jak siedzi na dennicy :690: :696:

wrubel
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: wrubel »

Kolego moim skromnym zdaniem jest dość istotne gdzie ten matecznik się znajduje?? napisz !!! czy mniej więcej po środku ramki/plastra czy w dolnej części? bo sęk w tym że matecznika rojowe zakładają u dołu a mateczniki na cichą wymianę są właśnie w centralnej części plastra!
Poza tym jak uda Ci się zlokalizować matkę postaraj się obejrzeć czy nie widać jakiś "obrażeń"?! bo wystarczy że matka nie ma np. jednego odnóża i już jest traktowana przez rodzinę jako wadliwa/niepełnowartościowa!

pozdrawiam w.

birkut

Post autor: birkut »

http://www.dailymotion.pl/video/x9rpqt_ ... gi_animals

wrubel, przyjżyj się dobrze tej matce , kolor tej matki (rok) i powiem ci wiecej ma sie bardzo dobrze pszczoły o nią dbają ma zapewnioną u mnie dożywotnią emeryturę

-=Konrad=-
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Jak siędzi na dennicy to jest leniwa i zamiast składać jajka to ściemnia :-) i dlatego chcą ją wymienić :-)

birkut

Post autor: birkut »

konrad a skąd wiesz może jaja składa do koszyka?

wrubel
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: wrubel »

Kol. Birkut - nie dyskutuje... wyjątek potwierdza regułę....

pozdrawiam w.

darco
Nieśmiały
Nieśmiały

Kolego wrubel matecznik znajdował sie powyrzej srodka plastra tak na wysokosci 3/4 ramki od dołu .

ODPOWIEDZ