200 rocznica urodzin Johann Dzierzona

Moderator: krzysglo

pasieczna
Stukacz
Stukacz
Posty: 99
Rejestracja: 2008-11-04, 21:26

Post autor: pasieczna »

Dobry wieczór Państwu,

Panowie, troszkę spuśćmy z tonu (i ja też!), bo wątek zostanie zamknięty, a szkoda by była wielka, bo weszliśmy w Rok Dzierżonowski, aczkolwiek ogłoszony tylko na Ziemi Kluczborskiej i jeszcze niejedna ciekawa informacja o Koperniku Ula może być podana w tym wątku, ku uciesze i pożytkowi wszystkich pszczelarzy czytających to Forum.

Zgodnie z tematem swego wykładu (Trudna droga na szczyty wielkości. Wokół blasków i cieni posługiwania księdza Jana Dzierżona) ks. prof. dr hab. Zygryd Glaeser omówił kapłańską posługę Wielkiego Patrona konferencji. Przyszły ksiądz Jan uczęszczał do gimnazjum, św. Macieja we Wrocławiu, które ukończył z doskonałymi ocenami. Następnie studiował na Uniwersytecie Wrocławskim teologię, którą ukończył w 1834 r. zwieńczonymi święceniami kapłańskimi. Już w czasie studiów dał się poznać jako nadzwyczaj ciekawy nauki młody człowiek. Interesowała Go matematyka, filozofia, a także nauki przyrodnicze z biologią na czele.

Po rocznym wikariacie w Siołkowicach został naprzód administratorem, a później proboszczem parafii w Karłowicach koło Brzegu, w której pracował nieprzerwanie przez 33 lata. Karłowice zamieszkane były przez ponad 600 dusz z tego tylko 62 było katolików. Zatem parafia była biedna i nie mogła utrzymać księdza, dlatego księża prowadzili gospodarstwa rolne, z których utrzymywali się. Nowy proboszcz wprowadził nowe, dotychczas nieznane na Śląsku metody gospodarowania i przykładem swego gospodarstwa udowadniał, ze można z ziemi osiągnąć znaczne dochody. A co najważniejsze - posiadał dużo czasu na rozwijanie pasji swojego życia - pszczelarstwo i badania życia pszczół. Ksiądz Jan doskonale wypełniał obowiązki proboszcza, tak że koledzy proboszczowie kilka razy wybierali Go na Zastępcę Dziekana Dekanatu Brzeskiego. Nigdy nie było żadnych skarg parafian do biskupa na księdza Jana.

Pierwszy zatarg z kurią biskupią we Wrocławiu wynikł z Jego poważnego traktowania obowiązków duszpasterskich. Otóż, dzierżawca znacznych terenów (głównie pastwisk) stale nakładał na chłopów coraz wyższe opłaty za ich użytkowanie. W tym miejscu Ksiądz Profesor wyłożył, iż ks Jan Dzierżon stając w obronie chłopów nie stał się ich przedstawicielem "do walki z wyzyskiem obszarniczym", tylko tak rozumiał swój PASTERSKI OBOWIĄZEK. Wniósł skargę (albo kilka skarg) do rządu w Berlinie i wtedy zaczęły się dla niego schody. Dzierżawca (protestant) zasypał skargami kurię biskupią o nierzetelne wypełnianie obowiązków pasterskich przez karłowickiego proboszcza. Specjalnie powołane gremiun (może sąd kanoniczny - dobrze nie pamiętam) dokładnie zbadało sprawę i orzekło nienaganność sprawowania posługi kapłańskiej przez ks. Jana Dzierżona. Jednak biskup nie chciał zatargu ze zdecydowanie silniejszą stroną protestancką i za obopólna zgodą ks. Jan Dzierżon w 1868 roku przeszedł na emeryturę.

Drugi zatarg Kościołem był znacznie poważniejszy. Otóż, na Soborze Watykańskim I uchwalono dogmat nieomylności papieża, który podano do publicznej wiadomości w 1870 r. Dogmat ten ks. Jan Dzierżon skrytykował na łamach jednej z ukazujących się w owym czasie gazet. Uznano to za akt nielojalności i w 1873 r. biskup Heinrich Förster obłożył go klątwą i nałożył ekskomunikę. Co ciekawe, nie zachował się dekret biskupa o ekskomunice ks. Jana (czyżby była to ekskomunika ustna? Nie znam sie na prawie - a zwłaszcza kanonicznym - więc tylko gdybam). Przy tej okazji ks. prof. dr hab. Zygryd Glaeser wspomniał, że nawet on nie ma dostępu do wszystkich dokumentów z tamtego okresu! Brzmi to wręcz nieprawdopodobnie. Nowym proboszczem Karłowic został ksiądz - którego byśmy dzisiaj określili jako człowieka "w gorącej wodzie kąpanego". Strasznie mu przeszkadzało, że na nabożeństwa przychodził ks. Jan i skromnie siadał w ostatniej ławce i biernie jak zwykły parafianin uczestniczył we wszystkich nabożeństwach. Ów nowy proboszcz, aż zadał pytanie biskupowi co on ma robić z wyklętym ks. Janem Dzierżonem (zachowała się korespondencja) i jakiś genialny urzędnik (o szerokich horyzontach myślowych) podsunął biskupowi pismo z treścią: NIC NIE ROBIĆ! IGNOROWAĆ JEGO OBECNOŚĆ. Gdybyż ten narwany ksiądz posłuchał rady biskupa, to nie byłoby takiego skandalu z wyrzuceniem ks. Jana z kościoła, na oczach Ludu Bożego, któremu pasterzował
przez tak długie lata. Natomiast nieprawdą jest, że ks. Jan wstąpił do wspólnoty Starozakonnej. Cierpiał w milczeniu i w samotności.

Przeprowadził się do swojego bratanka w Łowkowicach i tam nadal prowadził swoje badania nad życiem pszczół. Później biskup wysyłał specjalnych wysłańców, aby nawrócić ks. Jana, nie rozmawiał z nimi, tylko pokazywał na drzwi. Dopiero proboszcz Łowkowic, na trzy lata przed Jego śmiercią zaczął Go odwiedzać i dyskutować na różne tematy. Przy pierwszej wizycie ks. Jan zapytał: "Jeśli przyszedł ksiądz mnie nawracać - to tam są drzwi". "Nie przyszedłem pogadać" - zabrzmiała odpowiedź. Ks. dr Jan Dzierżon był ogromnie oczytany nie tylko teologicznie, lecz świetnie znał dzieła filozoficzne różnych autorów, ks. Schołtysik również, więc tematów do dyskusji im nie brakowało - tak więc powoli, krok po kroku zaprzyjaźnili się i na 1,5 roku przed śmiercią ks. Jan sam poprosił o możliwość wyspowiadania się i przystąpienia do komunii świętej. Należy dodać, że łowkowicki proboszcz miał upoważnienie do prowadzenia takich rozmów od biskupa wrocławskiego, stąd można sądzić, że w tym momencie ekskomunika księdzu dr Janowi Dzierżonowi już była cofnięta.

Tyle zapamiętałem z tego wykładu - ważnego dla nas pszczelarzy ponieważ pokazuje drugą stronę działalności ks. dr Jana Dzierżona, o której w zapale wymieniania pszczelarskich zasług tego człowieka dość często zapominamy. Przecież był On nie tylko Kopernikiem Ula, lecz również wspaniałym kapłanem, o czym świadczy fakt, że na Jego kazania przybywali nie tylko katolicy z innych parafii lecz również wielu protestantów! Po prostu ten człowiek zawsze miał im coś ważnego do powiedzenia. A taka cecha znamionuje tylko geniuszy. A że był niepokornym księdzem - cóż - z perspektywy XIX wieku może to było bardzo ciężkie przewinienie - dzisiaj w XXI wieku mamy inną perspektywę i dobrze się dzieje, że o swoim mówią swoi, czyli, że o ks. Janie Dzierżonie wysłuchaliśmy wspaniałego wykładu innego - świetnie wykształconego księdza już z pokolenia JPII.

Pozdrawiam

Maciej Winiarski

avico

Post autor: avico »

Amen.

Tylko co w temacie pszczelarskim?
Chyba Johann Dzierzon, to nie tylko ksiądz, ale nas interesuje jako pszczelarz, oraz wybitny uczony.
Jak na razie, to mamy relacje z kruchty, a pszczół jak nie było widać tak nie ma.
Zapewne łatwiej opowiadać co i kto powiedział niż zagłębić się w trudniejszy temat.

ian_cox
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 33
Rejestracja: 2009-12-18, 08:19

Post autor: ian_cox »

pasieczna pisze:Dobry wieczór Państwu,

Panowie, troszkę spuśćmy z tonu (i ja też!), bo wątek zostanie zamknięty, a szkoda by była wielka, bo weszliśmy w Rok Dzierżonowski, aczkolwiek ogłoszony tylko na Ziemi Kluczborskiej i jeszcze niejedna ciekawa informacja o Koperniku Ula może być podana w tym wątku, ku uciesze i pożytkowi wszystkich pszczelarzy czytających to Forum.

Maciej Winiarski

No to ku uciesze i pożytkowi wszystkich(?) pszczelarzy czytających to Forum:

Biblioteka Śląska

XLVIII Naukowa Konferencja Pszczelarska

pasieczna
Stukacz
Stukacz
Posty: 99
Rejestracja: 2008-11-04, 21:26

Post autor: pasieczna »

Dzień dobry Państwu,

"No to ku uciesze i pożytkowi wszystkich(?) pszczelarzy czytających to Forum:

Biblioteka Śląska

XLVIII Naukowa Konferencja Pszczelarska"

Serdeczne dzięki za poparcie i informację o konferencji w Pszczynie. Zgłoszę mój referat
pod wskazany adres.

Pozdrawiam

Maciej Winiarski

Szlachciura
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Posty: 109
Rejestracja: 2010-10-07, 20:40

Post autor: Szlachciura »

avico!!!
To życiorys księdza Jana Dzierżona i jest nierozerwalnie związany z kościołem....i musisz to przełknąć przez wąskie gardło ksenofobii..
Nie dasz rady zrobić z Księdza Jana Dzierzona czekisty...daremny Twój trud..
jeśli nie możesz zdzierżyć tego faktu dla odprężenia poczytaj sobie relacje z "czwórki"

Sprawa pisowni:
piszemy Jan Dzierżon.
To Polskie forum i Polski uczony ,wzywam do polskiej pisowni.

Twoje fobie i rozedrganie emocjonalne wyładowuj u swojego mentora....

ps: zmień też pisownię w tytule wątku...nie odpuszczę tego ...dość !!

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 558
Rejestracja: 2007-01-19, 20:43
Lokalizacja: woj. opolskie

200 rocznica urodzin Ks. dr Jana Dzierżona

Post autor: krzysglo »

Z okazji 200 rocznicy urodzin ks. dr. Jana Dzierżona obchody były, są i jeszcze będą w różnych rejonach kraju.

W dniu 16.01.2011 r. odbyły się msze św. w Łowkowicach i Karłowicach.

W Łowkowicach mszy św. przewodniczył Bp. ordynariusz opolski ks. Andrzej Czaja.
W Karłowicach mszy św. przewodniczył Abp. metropolita wrocławski ks. Marian Gołębiowski.

Więcej można poczytać i posłuchać tutaj:

http://www.radio.opole.pl/miodowy-miesi ... icach.html

http://www.radio.opole.pl/2011/styczen/ ... larzy.html

http://www.radio.opole.pl/2010/grudzien ... rstwa.html

http://www.radio.opole.pl/2010/grudzien ... larza.html

http://www.radio.opole.pl/miodowy-miesi ... iedza.html

http://www.radio.opole.pl/miodowy-miesi ... rzona.html

http://www.radio.opole.pl/2011/styczen/ ... rstwa.html

http://www.radio.opole.pl/miodowy-miesi ... kiego.html

http://www.radio.opole.pl/miodowy-miesi ... minac.html

http://www.radio.opole.pl/miodowy-miesi ... rzona.html

http://www.radio.opole.pl/2011/styczen/ ... rstwo.html

pasieczna
Stukacz
Stukacz
Posty: 99
Rejestracja: 2008-11-04, 21:26

Post autor: pasieczna »

Dzień dobry Państwu,

jest już informacja i galeria zdjęć z Konferencji pod adresem:

http://bip.kluczbork.pl/informacje/aktu ... =1958#1958

Pozdrawiam

Maciej Winiarski

ian_cox
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 33
Rejestracja: 2009-12-18, 08:19

Post autor: ian_cox »

Ze styczniowego komunikatu Śląskiego Związku Pszczelarskiego:

W roku 2011 obchodzimy 200-lecie Urodzin ks. dra Jana Dzierżona. Inauguracja obchodów odbyła się 17. stycznia br. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach pod patronatem dyrektora Biblioteki prof. dra hab. Jana Malickiego, prezesa Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach Zbigniewa Binko i prezes Bractwa Myśli Bratniej Związku Górnośląskiego dr Katarzyny Wencel.

Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości, m. innymi poseł ziemi gliwickiej Mirosław Sekuła, dyrektor Muzeum Jana Dzierżona w Kluczborku mgr Janina Baj, dyrektor Muzeum w Sosnowcu Zbigniew Studencki, kierownik katedry Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. Artur Stojko, kierownik katedry Historii Medycyny Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dr Krzysztof Brożek, praprawnuk brata Walentego ks. Jana Dzierżona Michał Lubina. W uroczystości uczestniczyli członkowie Zarządu SZP oraz ponad 200 pszczelarzy, członków naszego Związku, za co serdecznie im dziękujemy. W czasie spotkania można było zwiedzić wystawy pt.“ Książki Jana Dzierżona w Bibliotece Śląskiej” oraz “ Życie i twórczość ks. Jana Dzierżona” przygotowaną przez kol. Adama Wilczyńskiego z Sekcji Historycznej ŚZP Katowice. Koła mogą wypożyczać wystawę w celu wystawienia w swoich siedzibach lub zaprzyjaźnionych instytucjach (12 plansz 50 x 70 cm).
Zgłoszenia przyjmuje kol. Adam Wilczyński tel. 32/660237.

Nasze starania o upamiętnienie postaci ks. dra Jana Dzierżona zostały uwieńczone sukcesem, ponieważ Poczta Polska Wydział Filatelistyki poinformowała nas, że w miesiącu sierpniu 2011 roku ukaże się znaczek pocztowy z ks. Janem Dzierżonem w serii Polacy na Świecie.
Nie czekając na znaczek nasz Związek wydał kartkę pocztową z popiersiem ks. Dzierżona z okazji 200-lecia Jego Urodzin. Załączamy kartkę do niniejszego komunikatu informując, że jest ona
do nabycia w biurze ŚZP w cenie 1 zł/szt.

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 558
Rejestracja: 2007-01-19, 20:43
Lokalizacja: woj. opolskie

200 rocznica urodzin Ks. dr Jana Dzierżona

Post autor: krzysglo »

Pierwszy raz byłem w Muzeum im. Jan Dzierżona w dniu 14.01.2011 r.
Warto wybrać się do tego Muzeum.

Dodatkowa wystawa, oprócz stałej to:

Dyplomy Arcymistrza pszczelarstwa ks. dra Jana Dzierżona.
Załączniki
skanowanie0007.jpg
skanowanie0005.jpg
skanowanie0004.jpg
skanowanie0004.jpg (87.56 KiB) Przejrzano 11911 razy
skanowanie0003.jpg
skanowanie0003.jpg (67.04 KiB) Przejrzano 11911 razy

pasieczna
Stukacz
Stukacz
Posty: 99
Rejestracja: 2008-11-04, 21:26

Post autor: pasieczna »

Dobry wieczór Państwu,

z pełną treścią wygłoszonych referatów na Konferencji Naukowej, która odbyła się dnia 14 stycznia 2011 r. w Kluczborku, można zapoznać się na stronie: http://www.kluczbork.pl/rok_dzierzonowski.php

Pozdrawiam

Maciej Winiarski

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 558
Rejestracja: 2007-01-19, 20:43
Lokalizacja: woj. opolskie

Post autor: krzysglo »

Dziś 205 rocznica urodzin ks. dr. Jana Dzierżona (ur. 16 stycznia 1811 w Łowkowicach).

ODPOWIEDZ