Przegorzan

Moderator: krzysglo

mendalinho
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Przegorzan

Post autor: mendalinho »

Witam.Kilka pytań na temat przegorzanu.Ładnych kilka dni temu rozsiałem ok 1h przegorzanu.Mam jeszcze kawałek ziemi do wykorzystywania .Jest to nieuzytek z ARR co roku jesienia jest tylko talerzowane.Pole ostro zarosnięte perzem.
Czy o tej porze mozna jeszcze wysiewać przegorzan?. Chciałbym to pole przeorac , posiac przegorzan ręcznie i przykryc to(zbronować). Czy po takim działaniu jest szansa że na wiosne ten przegorzan szybciej wystartuje niż zielsko i zagłuszy chwasty.

Druga opcje która biore to zaorać to teraz na jesieni. Poczekać do wiosny(niech zima przemrozi chwasty). Wczesna wiosna oprysk na chwasty(doradzcie jaki) po oprysku sianie ręczne i brona.
Jak przegorzan wschodzi wiosną.Pójdzie tak samo jak siany jesienią czy jednak wschody beda słabsze.A moze wogóle inaczej to wszystko trzeba przygotować.Pozdrawiam
bzzzzy

Zachari
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Zachari »

Jeżeli chodzi o oprysk to osobiście korzystam ze środków Starane 250 oraz Chwastox Trio 540 sl. To są środki selektywne, niszczące tylko dwuliścienne, ale dają radę. Można także Roundap'em ale ten środek to niezłe cholerstwo. Niszczy totalnie i jak się okazuje nie ma pewności czy rzeczywiście neutralizuje się z kontaktem z glebą. Ja opryskując glebę pod trawniki nie mam tego dylematu ale miejsca na których ma być pożytek dla pszczół to już temat dyskusyjny. Pozdrawiam.

kosto1988
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: kosto1988 »

Ja też sprowadziłem własnie przegorzan kulisty żeby zagospodarować sobie jeszcze kawałek ziemi z ANR i znajomy który mi zbierał nasiona u siebie wytłumaczył mi że jeśli nie chce go sadzić z sadzonek to muszę go rośaći cbędzie trzeba go ograniczać koszeniem żeby nie zaczął zajmować niepożądanych miejsc a co do chwastów zaguszy je z czasem wienc chyba niema sensu inwestować w środki chwastobójcze
mnie tego nauczył niecierpek jak go wypusciłem w 2005 na powieszchni około 2 ha odłogów tylko że nie w zwartym zasiewie tak zeby miał sie gdzie rozsiewać to 2011 miałem go już ponad 10 ha i był wyśany w systemie wyśej i zapomni że coś trzeba przynim robić
Pozdrawiam i pochwalam inicjatywę :701:

ODPOWIEDZ