krzewy

Moderator: krzysglo

dkrzysztof10
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

krzewy

Post autor: dkrzysztof10 »

Proszę o rady miałem kiedyś płot z desek koło pasieki lecz jego stan techniczny uległ pogorszeniu :689: więc zamiast niego mam teraz siatkę proszę o rade jakie krzewy posadzić żeby, przysłoniły od wiatru ule ale jednocześnie dawały pożytek. Może irga błyszcząca , lub Pigwowiec japoński znaczenie ma tez szybkość rośnięcia rośliny. Dziękuje za rady
Jak rozdaję chleb biednym, to nazywają mnie świętym,
a jak pytam się dlaczego biedni nie mają chleba, mówią - komunista

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

ja mam leszczynę no i pyłek na wiosnę ale możesz posadzić też mirabelkę, wierzbę i wiele innych drzew lub krzewów wybór należ do ciebie, jedyną wadą takich żywopłotów jest to że trzeba stale przycinać bo inaczej zagają więcej niźli trzeba
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego Krzysztofie - ja bym proponował śnieguliczkę białą, kwitnie dość długo, bo od początku czerwca, przez niemal 10 tygodni. Ponadto dość szybko rośnie. Obserwuję ją tu na moim osiedlu, gdzie niepielęgnowana wyrasta łatwo ponad 1,50m. Wydajność miodowa cca 190 kg może mniejsza od irgi, ale za to jak zaznaczam szybciej rośnie i nie przemarza. O sadzonki też bardzo łatwo i tanio.

Pozdrawiam Stanisław Z.
Ostatnio zmieniony 2011-02-12, 11:11 przez Stanisław Zbieg, łącznie zmieniany 1 raz.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Też bym radził snieguliczkie kwitnie do wrzesnia. Gdzies wyrwać na wiosne pare krzaków i rozrosnie się na cały płot. Pozdrawiam miły_marian

Awatar użytkownika
Obelnik
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Obelnik »

dkrzysztof10, dodatkowym atutem śnieguliczki białej jest to że łatwo się ukorzenia. Jednoroczne lub dwuletnie pędy tnie sie na odcinki ok. 20 cm. długości. Cięcie dolne wykonuje sie pod oczkiem, a górne około 1,5 cm na oczkiem. Ciąć je można od grudnia do marca, a do chwili sadzenia przechować w wilgotnym piasku w chłodnej piwnicy lub zadołowane w ogrodzie na dworze. Przyjmuje sie łatwo prawie jak wierzba. Pozdrawiam
Wacław Białogłowicz

Rob
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Rob »

Jeśli miałbym coś doradzać, to jednak leszczynę, lepiej zasłoni pasiekę przed ciekawskimi i daje pyłek wtedy kiedy pszczoły go nie tylko potrzebują ale jeszcze muszą mieć go blisko siebie.

kirkor
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: kirkor »

Mam dostęp do śnieguliczki, która zamierzam posadzić w pasiece. Stąd mam pytania: czy lepiej jest wykopać ją z korzeniami i przesadzić (czynność dość pracochłonna), czy raczej pociąć na 20 cm. kawałki (jak radzi Obelnik), czy pocięte kawałki można posadzić teraz (ziemia nie jest zmarznięta), czy lepiej je zakopcować w piasku i posadzić za miesiąc czy dwa, jak będzie zdecydowanie cieplej. Jak gęsto nasadzić (jaka odległość w rzędzie). czy należy wcześniej ziemię w jakiś sposób uprawić i wynawozić. jak sadzonki radzą sobie z chwastami. proszę o poradę. Pozdrawiam. w

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Lepiej posadzić z korzeniamy bo już w tym roku bendziesz miał duzo kwiatów. Śnieguliczka sie rozrasta i jak masz duzo placu to posadz w rzendach co 2 metry. Pozdrawiam miły_marian

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Kirkor" - śnieguliczkę można szkółkować ze sztobrów tak jak proponuje Kol.Obelnik, ale to wymaga przygotowanie gruntu, pielęgnacji, plewienia i dopiero na 3-ci rok są gotowe sadzonki.
Najprościej pójść tam gdzie rosną zdziczałe krzewy nakopać wiosną kępy krzewów wraz z korzeniami, posadzić u siebie dość gęsto, w zależności od jakości gruntu. Śnieguliczka się rozrośnie i znów możemy dalej ją rozsadzać. Nieużytkow nie brakuje.

Dziś na szkółkowanie sadzonek/sztobrów pszczelarzowi brak czasu.

Pozdrawiam Stanisław Z.

ODPOWIEDZ